Προς το περιεχόμενο

Μετάδοση ήχου απο ενισχυτη σε PA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη αμα ειναι κολλητα δεν πιανει καθολου τις αντιχήσεις?

 

αν ειναι δυναμικο δεν τις πιανει,ειδικα αν ειναι 57αρι ή παρομοιου τυπου και ειναι πολυ κατευθυντικο. τωρα αν βαλεις τη καμπινα στη...σπηλια του Νταβελη  ;D κατι θα πιασει.....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Απ'οτι καταλαβα εισαι και λιγο "εγωιστακος" γιατι γραφεις οτι βαζεις τον ενισχυτη με τετοιον τροπο που να γερνει προς το αυτι σου για να ακους παντα καλα εσυ κτλ κτλ. Το θεμα δεν ειναι να ακους καλα εσυ αλλα το πως θα ακουγεται μεσα στην μπαντα και συνεπως πως θα ακουγεται η μπαντα καλυτερη.

 

 

 

Ειμαι εγωιστάκος δηλαδη επειδη βαζω την καμπινα του ενισχυτη μου με τετοιο τροπο ωστε να ακουεω εγω καλά? δηλαδη πρεπει να την βαλω να σημαδευει τα αυτια του τραγουδιστή? το μικροφωνο το βαζω για να ακουνε και οι αλλοι τον ενισχυτη μου μεσω του pa..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι δυναμικο δεν τις πιανει,ειδικα αν ειναι 57αρι ή παρομοιου τυπου και ειναι πολυ κατευθυντικο. τωρα αν βαλεις τη καμπινα στη...σπηλια του Νταβελη  ;D κατι θα πιασει.....

 

η αληθεια ειναι ότι εκει που την εβαλα δεν ειχε μεγαλη διαφορα με την σπηλια του Νταβέλη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα το guitar miking ειναι το ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ miking που υπαρχει ειτε στο στουντιο ,ειτε live....βαζεις μπροστα στο μεγαφωνο,στο sweet spot του, ενα 57αρι,58αρι,609,906,sm7,pr30 (ή απλα οποιοδηποτε ΔΥΝΑΜΙΚΟ μικροφωνο) δινεις λιγα db απο τους 3Κ και πανω,κοβεις τα παντα απο 80hz & κατω   και εισαι ετοιμος.πρωτη μου φορα ακουω προβλημα παρομοιο με το δικο σου.    

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τελος ισως θα πρεπει να σε προβληματισει πως ο αλλος με ενα πεταλακι 200 ευρω οπως λες βγαζει ηχο και εσυ με μηχανημα 2000 δεν μπορεις.

 

 

 

 

to emulated out του πεταλιού σιγουρα εχει καποια θετικα αλλα εχει και αρνητικα. Το προβλημα με το μικρόφωνο ειναι οτι μου βγαζει λιγο ενοχλητικο ice peak στα πριμα και ενισχυει καποια ανεπιθυμιτα μπασα. Ομως απο δυναμικες ο ενισχυτης ειναι πολυ καλυτερος απο το πεταλακι. Και το μηχανημα τον 2000 ευρω ειναι αρκετα πιο πολυπλοκο απο το πεταλακι των 200, και δεν ειναι παραλογο να χρειαζεται περισοτερο χρονο και δοκιμη για να βγάλεις καλυτερο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα το guitar miking ειναι το ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ miking που υπαρχει ειτε στο στουντιο ,ειτε live....βαζεις μπροστα στο μεγαφωνο,στο sweet spot του, ενα 57αρι,58αρι,609,906,sm7,pr30 (ή απλα οποιοδηποτε ΔΥΝΑΜΙΚΟ μικροφωνο) δινεις λιγα db απο τους 3Κ και πανω,κοβεις τα παντα απο 80hz & κατω   και εισαι ετοιμος.πρωτη μου φορα ακουω προβλημα παρομοιο με το δικο σου.    

 

πιστευω κυριως φταιει ο ενισχυτης που ειναι αρκετα πριματος σε συνδιασμο με τα vintage 30 και ισως και το pa (jbl prx415)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως και ο petruci οπως φαίνεται στο βίντεο

για να πάρει τον ήχο απο την καμπινα χρησιμοποιει 2 μικρόφωνα, ενα shure57 και ενα ribbon(dδεν καταλαβα ποιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως και ο petruci οπως φαίνεται στο βίντεο

για να πάρει τον ήχο απο την καμπινα χρησιμοποιει 2 μικρόφωνα, ενα shure57 και ενα ribbon(dδεν καταλαβα ποιο).

 

ναι τα τελευταια χρονια μια και τα stage levels ειναι πολυ χαμηλα και πολλοι εχουν τις καμπινες εκτος σκηνης καποιοι βαζουν και κανα πυκνωτικο η κανα ribbon για "κερασακι" στη τουρτα,δεν ειναι βεβαια απαραιτητο και ο κανονας εξακολουθει να ειναι το δυναμικο μικροφωνο τυπου 57.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα τελευταια χρονια μια και τα stage levels ειναι πολυ χαμηλα και πολλοι εχουν τις καμπινες εκτος σκηνης καποιοι βαζουν και κανα πυκνωτικο η κανα ribbon για "κερασακι" στη τουρτα,δεν ειναι βεβαια απαραιτητο και ο κανονας εξακολουθει να ειναι το δυναμικο μικροφωνο τυπου 57.

να βαλεις ribbon σε κανονικο stage δεν παιζει έ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βαλεις ribbon σε κανονικο stage δεν παιζει έ?

 

οχι,θα περνανε και τα υπολοιπα οργανα εκτος και αν παιζετε χαμηλα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου