Προς το περιεχόμενο

Μετάδοση ήχου απο ενισχυτη σε PA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Έχω τον ενισχυτη jvm410 και σε γενικες γραμμές μου αρέσει αρκετά ο ηχος του, ειδικά αμα τον βαλω  λιγο δυνατά.όταν παίζουμε με την μπάντα, εγώ μπορεί να τον ακουω καμπάνα, ομως τα αλλα μελη της μπαντας δεν με ακουνε οσο πρεπει και αναγκαστηκα πρεπει  ο ηχος να μπει στο PA, ειδικά αν προκετε για live σε μαγαζι. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν βαλω μικροφωνο για να περασω τον ηχο στο pa, η χρειά του αλλοιώνεται πολυ και θα έλεγα γινεται πιο αγρια και αρκετα αιχμηρή ..αυτο συμβαίνει οπου και να βαλω το μικρόφωνο αλλα κυρίως πιο πολυ αν ειναι στο κεντρο  του woofer. αν το βαλω λιγο πιο πλάι, ειναι λιγο λιγοτερο αγρια, (ωστοσο ακομα παραμενει αγρια) και εχει αρκετα μπασα που εγω κατι τετοιο δεν επιθυμώ.Να πω οτι παιζω με μια  2X12 καμπινα με vintage30 την οποια εχω γυρει ωστε ο ηχος να μου χτυπαει ακριβώς στα αυτια οποτε καταλαβαινω ακριβως τι ηχος βγαινει απο τον ενισχυτή.Ειναι λιγο πριμος απο επιλογη (χροια μαρσαλ) ομως οταν περασει στο PA, ξύνει θανάτου. ο 2ρος κιθαριστας  παιζει μόνο με ενα blackstar ht πεταλι, και βγαινει στο pa πολυ πιο γλυκα απο οτι βγαινω εγω στο PA με το μικροφωνο στον ενισχυτή. Ωστοσο το πεταλι, δεν βγαινει τοσο καλά οσο σκαει ο ηχος του ενισχυτη απο μονος του χωρις να μπει στο PA. εχω δοκιμασει shure sm57 και senheiser e906 χωρις να ενθουσιαστω πολυ με κανενα απο τα 2. καμια συμβουλή για το πως θα μπορεσω να κανω τον ενισχυτη να ακουγεται καλύτερα (οπως πραγματικά ακουγεται) στο PA? Αναφερομαι κυρίως για κατασασεις live και οχι ηχογραφησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To πως ακούγεται ένας ενισχυτής από την καμπίνα δεν έχει και δεν πρόκειται να έχει ποτέ καμία σχέση με το πως ακούγεται σε PA! Ξεκινάς από αυτή την παραδοχή και συνεχίζεις! Δοκίμασες να απομακρύνεις το μικρόφωνο από την καμπίνα, πέρα από να το απομακρύνεις από το κέντρο του μεγαφώνου; Ο ηχολήπτης δε ρυθμίζει καθόλου τον ήχο σου στα live από θέμα eq;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει cab sim να τον συνδεσεις με καλωδιο απευθειας?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν κατάλαβα καλά... ή θα πρέπει να κόψεις tremble από τον ενσχυτή ή ο ηχολήπτης από το κανάλι στην κονσόλα. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις και off axis τοποθέτηση αν μιλάς για μικροδιαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια συμβουλή για το πως θα μπορεσω να κανω τον ενισχυτη να ακουγεται καλύτερα (οπως πραγματικά ακουγεται) στο PA? Αναφερομαι κυρίως για κατασασεις live και οχι ηχογραφηση  

 

Ο καλυτερος τροπος ειναι να κανεις αυτο που κανουν και ΟΛΟΙ οι κιθαριστες στον πλανητη που παιζουν ζωντανα δηλ.να βρεις εναν ΚΑΛΟ ηχοληπτη,αλλος τροπος ΔΕΝ υπαρχει.

 

Μου φαινεται παντως ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ περιεργο με ενα 57αρι ή με ενα Ε906 κολλητα στη γρυλια και να βλεπουν το sweet spot του μεγαφωνου,εκει που ενωνεται ο κωνος με το κεντρο,να μη μπορεις να βγαλεις ηχο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Δοκίμασε διάφορους τρόπους ή συνδυασμούς (από τους 5 πιο γνωστούς τρόπους) και δες ποιός σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πως ακούγεται ένας ενισχυτής από την καμπίνα δεν έχει και δεν πρόκειται να έχει ποτέ καμία σχέση με το πως ακούγεται σε PA! Ξεκινάς από αυτή την παραδοχή και συνεχίζεις! Δοκίμασες να απομακρύνεις το μικρόφωνο από την καμπίνα, πέρα από να το απομακρύνεις από το κέντρο του μεγαφώνου; Ο ηχολήπτης δε ρυθμίζει καθόλου τον ήχο σου στα live από θέμα eq;

 

Φοβάμαι πως αυτή είναι η πικρή αλήθεια, ο ήχος που βγαίνει από τον ενισχυτή δεν γίνεται στο  PA.. Ο ηχολήπτης μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση όμως ούτε αυτός θα βγάλει την χροιά που βγαίνει από τον ενισχυτή.

 

Δεν εχει cab sim να τον συνδέσεις με καλώδιο απευθείας?

 

O jvm410 έχει emulated line out όπου χρησιμοποιείς μόνο την προενισχυση χωρίς τις τελικές...δεν με ενθουσίασε..

 

   Αν κατάλαβα καλά... ή θα πρέπει να κόψεις tremble από τον ενισχυτή ή ο ηχολήπτης από το κανάλι στην κονσόλα. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις και off axis τοποθέτηση αν μιλάς για μικροδιαφορές.

 

Το off axis ίσως ημερεύει λίγο την αγριάδα, μπορεί να είναι και η ιδέα μου βέβαια.

Το να βάλεις 2 μικρόφωνα είναι λύση? πάντως είναι πολύ ταλαιπωρία.

 

Τεσπα, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. θα ψάξω λίγο πιο πολύ μπας και εντοπίσω ένα καλύτερο sweet spot. πάντως είναι λίγο εκνευριστικό το οτι σκας 2000e για ενισχυτή και καμπίνα και έρχεται ο άλλος με ένα πεταλακι 200 ευρό και βγάζει πιο γλυκό ήχο στο PA. (για το PA μιλάμε πάντα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως είναι λίγο εκνευριστικό το οτι σκας 2000e για ενισχυτή και καμπίνα και έρχεται ο άλλος με ένα πεταλακι 200 ευρό και βγάζει πιο γλυκό ήχο στο PA. (για το PA μιλάμε πάντα!)

 

Οντως αλλα αυτο συμβαινει μονο αν ο ηχοληπτης σου ειναι αεριτζης και δεν ξερει τη δουλεια του.

 

Αλλοιως αν ηταν ο κανονας δεν θα χρησιμοποιουσε το 99,99% των κιθαριστων στον πλανητη μικροφωνα μπροστα απο τους ενισχυτες τους για να βγαινουν στα live & φυσικα για να ηχογραφουν.

 

Aν εχεις ακουσει εστω και ΕΝΑΝ ωραιο ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ηχο ηλεκτρικης κιθαρας απο δισκο/cd/mp3 κτλ.  στη ζωη σου θα καταλαβεις ευκολα οτι ΑΛΛΟΥ ειναι το προβλημα σου και οχι στο ....μικροφωνο... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O jvm410 έχει emulated line out όπου χρησιμοποιείς μόνο την προενισχυση χωρίς τις τελικές...δεν με ενθουσίασε..

 

:P :P Φανταζομαι ποσο ψοφια ακούγεται ετσι.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Aν εχεις ακουσει εστω και ΕΝΑΝ ωραιο ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ηχο ηλεκτρικης κιθαρας απο δισκο/cd/mp3 κτλ.  στη ζωη σου θα καταλαβεις ευκολα οτι ΑΛΛΟΥ ειναι το προβλημα σου και οχι στο ....μικροφωνο... ;)

 

Άλλο το live που παίρνεις τον ήχο με ενα δυναμικό μικρόφωνο μόνο και άλλο το στούντιο που μπορείς να βάλεις όσα μικρόφωνα θες για να πιάσεις όσο το δυνατόν πιο πιστά και ολοκληρωμένα τον ήχο του ενισχυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου