Προς το περιεχόμενο

Μετάδοση ήχου απο ενισχυτη σε PA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.thomann.de/gr/shure_ksm_313_dual.htm

 

το αγοραζεις και ΙΣΩΣ εχεις ελαφρως (μη περιμενεις και θαυματα)  καλυτερο ηχο (αν φυσικα παιζεις σε τοσο ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΗΝΗ οσο ο Slash ωστε το Leakage να μην ειναι σοβαρο προβλημα)  & μια και θα το παρεις παρε μου και εμενα ενα τοσο φθηνο που ειναι για να γλυτωσω τα μεταφορικα  ;D ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για να μη μείνουν λάθος εντυπώσεις ας επαναλάβουμε τον ΚΑΝΟΝΑ εν έτι 2015...

 

για να φτάσει "σωστά" ο ήχος της κιθάρας στο κοινό, είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ ένα καλό δυναμικό μικρόφωνο, ένα μέτριο σύγχρονο PA σύστημα αναπαραγωγής και ένας ικανός ηχολήπτης...

 

τα όποια artifacts θα έχουν την πηγή τους είτε σε κακό εξοπλισμό, είτε σε ανθρώπινη αστοχία στην χρήση (και -συνολικά όμως για τον ήχο- και σε κακούς live χώρους)...

 

προσωπικά και με σεβασμό στους άπειρους στα περί ήχου, παίρνω το θάρρος να προτείνω μια άσκηση που έβαζα παλιά σε μαθητές μου και λογικά θα τους αλλάξει τον τρόπο που θα τον αντιμετωπίζουν ως "προσλαμβάνουσα*" πλέον...

 

α) ας διαλέξουν μια συνηθισμένη βδομάδα στην ζωή τους (δουλειά ή σχολείο, φαί, κακά, "κοκό" και νάνι)...

β) ας διαλέξουν επίσης μια καλή ηχογράφηση (audiophile κατά προτίμηση) ενός κομματιού που δεν τους αρέσει (αν είναι heavy fun ένα jazz πχ)...

και γ) ας το ακούσουν "κριτικά" και όχι προς τέρψη στο καλύτερο αναπαραγωγικό σύστημα που διαθέτουν, 3 απανωτές φορές, σε 3 διαφορετικές στιγμές της μέρας (όταν ξυπνούν, στη μέση της μέρας τους και πριν κοιμηθούν), από το πρωί της Δευτέρας ως και το βράδυ της ερχόμενης Κυριακής...

 

μετά το πέρας της άσκησης και αφού αντιληφθούν την απόλυτη εξάρτηση του αυτιού τους από τις διαθέσεις ή απλά την φυσική κατάσταση του εγκεφάλου τους κάθε φορά (το ιδανικό είναι να μεσολαβήσει και κάνας καβγάς με την γκόμενα ενδιάμεσα), θα είναι πιο έτοιμοι όχι μόνο στο να αλλάξουν άποψη για κάποια επί μέρους δεδομένα περί ήχου που έχουν κωδικοποιήσει λάθος, αλλά και να δεχθούν το διαφορετικό ως ενδεχόμενο (τουλάχιστον) μέχρι να το κατανοήσουν...

 

αυτές είναι οι 5 δεκάρες μου...

 

 

* προσλαμβάνων -ουσα -ον [proslamvánon] Ε12 : κυρίως ως ψυχολογικός όρος προσλαμβάνουσες παραστάσεις, που υπάρχουν στη συνείδηση και που βοηθούν στην πρόσληψη νέων ανάλογων παραστάσεων...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου