Προς το περιεχόμενο

Addictive Drums MIDI Mapping


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!

 

Ένα ωραίο πακετάκι κατέφθασε και λέγεται Addictive Drums μαζί με το Retro Pack.

Ωραίοι ήχοι και look, εύκολη εγκατάσταση κλπ, αλλά!

 

Στο manual λέει:

"Since AD has so many stroke variations on each drum compared to GM, we decided to create our own keymap. This is generally not a problem when you’re just using AD and it’s included midi files. But it does mean that AD is not compatible with the GM standard.

If you want to use GM midi files, or connect an e-drum kit to AD, you need to convert the note mapping. In many hosts you can use a “drum map” to remap the notes from GM to AD. There are several drum maps available for free download in our User Area!"

 

Το πρόβλημα το βρήκα και εγώ με το mapping και επειδή θα το δουλέψω με μία TD-6, θέλω τη βοήθειά σας.

 

Που στο καλό είναι αυτά τα drum maps αρχεία? Έψαξα στο site και δεν βρήκα τίποτα ???

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βγαλεις ακρη στηλε μου π.μ.

Το ιδιο προβλημα εχω και γω.Ενω ειναι τοσο ωραιο το Interface και η ηχοι,δεν μπορω

να το δουλεψω με τπτ.Οταν ανοιγεις το map ειναι αλλα ντ'αλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ χρησιμοποιώ αυτό το προγραμματάκι για το addictive drums, μετατρέπει αρκετές μορφές midi σε άλλες..π.χ. τα Midi του Guitar Pro σε Midi που χρησιμοποιούνται από το ad

 

http://midifilemapper.codeplex.com/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ χρησιμοποιώ αυτό το προγραμματάκι για το addictive drums, μετατρέπει αρκετές μορφές midi σε άλλες..π.χ. τα Midi του Guitar Pro σε Midi που χρησιμοποιούνται από το ad

 

http://midifilemapper.codeplex.com/

 

Χρήσιμο, σ'ευχαριστώ αλλά...

αν βγαλεις ακρη στηλε μου π.μ.

Το ιδιο προβλημα εχω και γω.Ενω ειναι τοσο ωραιο το Interface και η ηχοι,δεν μπορω

να το δουλεψω με τπτ.Οταν ανοιγεις το map ειναι αλλα ντ'αλλων.

 

Έβγαλα άκρη ή μάλλον "μου έβγαλαν άκρη" ;D.

Να 'ναι καλά τα παιδιά του XLN forum, έχουν φτιάξει ένα drum map είδικά για το cubase που τρέχει απ'την έκδοση 3.χ και πάνω.

Το κατέβασα, το φόρτωσα και όλα ΟΚ!!!

 

Θα το παραθέσω εδώ για να το πάρει όποιος το χρειάζεται και η διαδικασία εγκατάστασης είναι η εξής:

 

Βάζουμε το αρχείο στο φάκελο Steinberg/Cubase/Drum Maps ή απλά το βάζουμε στον Steinberg/Cubase, μετά ανοίγουμε το Cubase και φτιάχνουμε ένα κανάλι για το AD.

Στην αριστερή μπάρα, πηγαίνουμε στο Drum Maps και μετά Drum Map Setup.

Στο παράθυρο που βγάζει κάνουμε κλικ στο Functions και έπειτα Load.

Ανοίγουμε το drum map που αποθηκέυσαμε πριν, βγαίνουμε έξω και τέλος το επιλέγουμε απ'τα Drum Maps (αριστερά).

 

Έτοιμο!

 

Υ.Γ: Η παραπάνω διαδικασία είναι για την έκδοση 5 του Cubase. Αν υπάρχουν διαφορές στην 3 θα σας το πω σε λίγο που θα κάνω εγκατάσταση στο λαπιτοπι.

GM_2_AD_Drum_Map_For_Cubase.zip

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK Το ίδιο ισχύει και για το SX3.

 

Drum Map--> Drum Map Setup--> Load--> Φωρτόνουμε το αρχείο--> Επιλογή GM2AD Map 2 2 2 στο map και τέλος!

 

Ούφ πάει και αυτό :D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου