Προς το περιεχόμενο

κατάλληλο di box για hot κιθάρες;


teoteo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαίρετε,

εξετάζω ένα πρόβλημα που εμφανίζεται σε κάρτες ήχου όταν συνδέεις κάποιες ηλεκτρικές κιθάρες με hot passive humbucker στην (υποτίθεται κατάλληλη για passive ηλεκτρικές κιθάρες, σύμφωνα με το εγχειρίδιο) instrument είσοδο αλλά αυτή τελικά δεν μπορεί να το σηκώσει

δηλαδή γίνεται clipping όσο χαμηλά και αν ρυθμιστεί το input gain (οπότε χρειάζεται χρήση κάποιου attenuator οποιουδήποτε είδους)

σκεπτόμενος ότι κάτι τέτοιο θα ήταν αναμενόμενο να συμβεί με σήμα από active humbucker (σύμφωνα με το εγχειρίδιο - ενώ αντίθετα δεν θα πρεπε να συμβαίνει με passive) βγάζω το απλό συμπέρασμα ότι το σήμα κάποιων σύγχρονων passive humbucker έχει ξεπεράσει κάποια όρια (ακόμη κι αν δεν είναι όσο δυνατό όσο των active μάλλον είναι πιο δυνατό από παλαιότερους passive) με αποτέλεσμα παλαιότερος εξοπλισμός που δεν το λαμβάνει αυτό υπόψιν του (και επομένως και οδηγίες χρήσης που αναφέρονται σε τέτοιο εξοπλισμό) να μην λειτουργεί σωστά εδώ

 

κι εδώ έρχομαι στο ερώτημά μου (αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος μέχρις εδώ)

σκέφτομαι πως μια άλλη παρεμφερής και γνωστή γενική οδηγία χρήσης είναι και ο συνδυασμός passive di box με active ηλεκτρικές κιθάρες και αντίστροφα, active di box με passive ηλεκτρικές κιθάρες (ξεχάστε λίγο τους ενισχυτές, μιλάμε για dry signal δηλαδή κιθάρα>dib>mixer>recording)

δεδομένων των όσων ανέφερα παραπάνω, δηλαδή ότι με κάποιους passive μαγνήτες, κάποιες κάρτες ήχου παρουσιάζουν συμπεριφορά που μέχρι προηγουμένως θα είχαμε με σήμα επιπέδου active μαγνητών...μήπως συμβαίνει κάτι αντίστοιχο και με τα di box;

μήπως κάποιες passive κιθάρες δηλαδή είναι τόσο hot που να λειτουργούν καλύτερα με επίσης passive di box αντί για active;

 

και για να μην βασιζόμαστε στους όρους active και passive αλλά απευθείας στις προδιαγραφές του σήματος, τί και πώς μπορούμε να μετρήσουμε (οι ίδιοι, όταν δεν έχουμε τις προδιαγραφές) για να κάνουμε τις σωστές επιλογές και ποιες είναι αυτές;

 

ευχαριστώ, ξέρω ότι η περιγραφή ήταν κουραστική, έκανα ότι μπορούσα αλλά είναι τεχνικό το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό το σκεπτικό, αλλά μπαίνει μετά θέμα εμπέδησης. Τα passive di εχουν συνηθως πολυ χαμηλη (<70ΚΩ) οπότε αν πας καρφί χωρις κάποιο πετάλι / buffer που θα σε παει σε χαμηλη εμπέδηση εχεις συχνοτική αλλοίωση και αλλοίωση φάσης.

 

Οι hot μαγνητες ειναι μεγαλο θέμα και δημιουργουν καταστασεις όπως η δικιά σου. Για αρχή δοκίμασε να παιξεις με το υψος ή αν δε σε πειράζει με χαμηλότερο volume (ειδικα αν εχεις treble bleed cap). Αλλιώς με καποοι active Πεταλι χαμηλώνεις το output apo εκει (ολα αυτα πριν δοκιμάσεις di). Ενα passive dι θα σου ριξει την ενταση αρκετα ετσι κι αλλιώς οποτε με εναν buffer πριν απο αυτό *ισως* να εισαι οκ - θα σου απαντήσουν και πιο εμπειροι :)

 

Γενικά όσον αφορά το

 

....

μήπως κάποιες passive κιθάρες δηλαδή είναι τόσο hot που να λειτουργούν καλύτερα με επίσης passive di box αντί για active;

...

 

 

η απάντηση είναι εκεινη που εγραψα στην αρχη του ποστ μου: όχι, γιατί δεν ειναι μόνο θέμα output αλλά και (κυρίως) εμπέδησης - οι active μαγνητες έχουν εκ κατασκευής χαμηλή εμπέδηση και μπορουν να παίξουν χωρίς απώλειες με passive di που εχει χαμηλη εμπέδηση ενω οι passive υποφέρουν από τα προ-προαναφερθέντα :)

 

Ελπίζω να βοήθησα, καλή τύχη και κράτα μας updated, ειναι φλέγον ζήτημα :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ

υποθέτω πως ουσιαστικά αυτό ήταν το ερώτημά μου, αν δηλαδή μπορεί οι passive μαγνήτες που έχουν τόσο μεγάλο output που προκαλεί overload, να έχουν και διαφορετικό, δηλαδή αντίστοιχα χαμηλότερο impedance ή αντίστροφα, πώς θα μπορούσαμε να επιβεβαιώσουμε ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα χωρίς χειροπιαστά νούμερα τη στιγμή που ξέρουμε ότι αυτά τα δύο σχετίζονται (output level/impedance)

 

κατά τα άλλα δεν γίνεται να κάνω κάποια δοκιμή βέβαια γιατί δεν έχω στην κατοχή μου τίποτα από αυτά...

με λίγα λόγια κάνω έρευνα αγοράς ;D αλλά επειδή είναι αρκετά πράγματα προς αγοράν, το budget για το καθένα είναι περιορισμένο οπότε προσπαθώ να βρω τον κατάλληλο συνδυασμό, να μην αγοράσω πράγματα που δεν χρειάζομαι ή που μπορεί να μην λειτουργούν σωστά και που μπορεί να μην το έπαιρνα και χαμπάρι καν εδώ που τα λέμε

για παράδειγμα εάν έπαιρνα μια κάρτα με ένα input για μικρόφωνο και ένα για κιθάρα, και διαπίστωνα ότι χρειάζομαι di box με attenuation pad για να παίξει σωστά η κιθάρα, αυτό θα σήμαινε ότι μετά δεν θα είχα είσοδο για το μικρόφωνο...

επομένως όταν εντόπισα το πρόβλημα με τις κάρτες ήχου το μυαλό μου πήγε ακόμη παρακάτω, στα di box και στο πώς θα ξέρω αν θα κάνει ένα active di box τη στιγμή που δεν ξέρουμε αν μια instrument είσοδος λειτουργεί σωστά με... instrument :)

βασικά αν οι κατασκευαστές έγραφαν λίγες παραπάνω πληροφορίες για τα προϊόντα τους  θα με βοηθούσε σε ένα σωρό απορίες που έχω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου