Προς το περιεχόμενο

Δημοσιοποίηση κομματιών, δικαιώματα κλπ


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κάποιο καιρό έχω ασχοληθεί και έχω ηχογραφήσει κάποια κομμάτια από την εποχή της νιότης, και αργότερα. Δεν σκέφτομαι εμπορικά θέματα.

 

Όμως αν θελήσω να τα δημοσιοποιήσω πχ σε youtube ή κάποια άλλη μορφή παροχής θέασης κλπ, πως μπορώ να εξασφαλίσω θέματα copywright?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα εξασφαλίζεις με αυτή την κίνηση δημοσιοποίησης. Παίρνουν ημερομηνία δημόσιας εμφάνισης που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε περίπτωση αντιδικίας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φορέας δημοσιοποίησης, εν προκειμένω youtube, δεν εγείρει δικαιώματα?

πχ σε αρκετά φόρα όταν δημοσιοποιήσεις κάτι, αφ ενός δεν μπορείς να το διαγράψεις ή ανάλογα με τα disclaimers που έχει ο καθένας αποκτά δικαιώματα ο χώρος δημοσιοποίησης.

 

Δηλαδή λέτε ότι το youtube είναι ασφαλές ....

άλλες εναλλακτικές υπάρχουν?

συνήθως κάποιος που θέλει να ανεβάσει κάτι (με σχετική κατοχύρωση) πού μπορεί να τα βάλει.

(υποτίθεται να είναι κάτι σοβαρό, μην κλείσει πχ αύριο...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. πες ότι το βάζω στο youtube.

Εξασφαλίζομαι όπως είπες με την ημερομηνία έναντι τρίτων.

Αν έρθει το youtube και μου πεί "για ότι δημοσιεύεται στον ιστοχώρο μου" έχω δικαιώματα?

 

β. Εκτός από youtube που αλλού συνηθίζεται να ανεβαίνει προσωπικό υλικό με κάποια κατοχύρωση

(αυτά είναι τα ερωτήματα)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

α. πες ότι το βάζω στο youtube.

Εξασφαλίζομαι όπως είπες με την ημερομηνία έναντι τρίτων.

Αν έρθει το youtube και μου πεί "για ότι δημοσιεύεται στον ιστοχώρο μου" έχω δικαιώματα?

Δικαίωμα έχεις μόνο εσύ, εφ' όσον ΕΙΝΑΙ δικό σου. Δεν απορρέουν διακαιώματα σε τρίτους όπως π.χ. στο Youtube. Μπορείς απλά να διαβάσεις τις οδηγίες και τους κανονισμούς για να καταλήξεις/καταλάβεις.

 

Το ίδιο ισχύει και στα φόρα. Μάλλον δεν κατάλαβες τους κανονισμούς.

 

β. Εκτός από youtube που αλλού συνηθίζεται να ανεβαίνει προσωπικό υλικό με κάποια κατοχύρωση

(αυτά είναι τα ερωτήματα)

Δεν υπάρχει αυτό που λες. Σε όποιο ΣΟΒΑΡΟ σάιτ το ανεβάσεις μπορεί να θεωρηθεί σημείο αναφοράς. Κανείς δεν σου εξασφαλίζει το ότι είναι δικά σου. Αν κάποιος το αμφισβητήσει, εσύ απλά θα έχεις προηγούμενα στοιχεία που θα αποδεικνύουν την κυριότητα.

 

Εδω π.χ. έχουν αναρτηθεί εκατοντάδες κομμάτια σε βάθος χρόνου. Youtube, Soundcloud, είναι στανταρ επιλογές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από Youtube κλπ., θα σου πρότεινα να πας στο https://www.copyrightsworld.com/ και να διαβάσεις λίγο περί της κατοχύρωσης κλπ.

Θεωρείται από τα πιο αξιόπιστα διεθνώς.

Προσωπικά, αυτό χρησιμοποιώ εδώ και κάποια χρόνια για κατοχύρωση πνευματικής ιδιοκτησίας ΠΡΟΤΟΥ ανεβάσω κάτι στο Youtube ή Soundcloud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις επισης να περασεις τα κομματια σου σε ενα cd η σε καμια microSD να τα βαλεις σε ενα φακελο και να τα ταχυδρομησεις στον εαυτο σου. Φυσικα τον φακελο δε θα τον ανοιξεις. Δεν ενδεικνυται για μενα αν γραφεις συνεχως καινουρια κομματια, φαντασου να τρεχεις συνεχεια στα ΕΛΤΑ να ταχυδρομεις φακελους στον εαυτο σου.  ;D

 

Απο κει και περα (νομιζω) οτι αν ανεβασεις τα κομματια σου στο cd baby η bandcamp σου δινουν και αυτοι ενα copyright για τα κομματια σου.

 

Αυτο που προτεινε ο TakisMasterKey φαινεται πολυ καλη ιδεα.

 

Επισης αν ανεβασεις το βιντεο σου στο Youtube μην χρησιμοποιησεις φωτογραφιες και βιντεα με copyright γιατι δε θα σου επιτραπει να βγαλεις λεφτα (πενταροδεκαρες) απο τα βιντεακια σου  ;).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον υπάρχει δυνατότητα να υπογράψεις ψηφιακά ένα pdf, στο οποίο θα φαίνεται η ημερομηνία και ώρα από την Υπηρεσία Χρονοσήμανσης (Αρχή Πιστοποίησης-Υπουργείο Ανάπτυξης Πληροφορικής).

 

Φαντάζομαι ότι αν κάποιος είναι πολύ σοβαρός για τις παρτιτούρες του, μπορεί να βγάλει ψηφιακή υπογραφή (δωρεάν από ΚΕΠ συν έξοδα USB token) και να υπογράφει τα pdf του ψηφιακά ώστε να έχουν επίσημη κρατική χρονοσήμανση.

 

Νομίζω είναι η ανώτερη και πιο επίσημη αναφορά χρονοσημανσης στην Ελλάδα, καθώς είναι το επίσημο κρατικό σημείο αναφοράς, π.χ. για υποβολές ηλεκτρονικών προσφορών σε διαγωνισμούς. Συνεπώς, μια παρτιτούρα σε pdf με την ψηφιακή υπογραφή του συνθέτη μάλλον θα είναι ταμάμ.

 

Αν μπορεί να περαστεί η ψηφιακή υπογραφή και σε άλλα file formats (mp3/flac/wav/mp4/avi) τότενες μάλλον καλύπτει και μας τους κοινους θνητούς που δεν ξέρουμε να γράφουμε παρτιτούρες και είμαστε σίγουροι ότι φτιάξαμε το νέο χιτ της δεκαετίας  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από Youtube κλπ., θα σου πρότεινα να πας στο https://www.copyrightsworld.com/ και να διαβάσεις λίγο περί της κατοχύρωσης κλπ.

Θεωρείται από τα πιο αξιόπιστα διεθνώς.

Προσωπικά, αυτό χρησιμοποιώ εδώ και κάποια χρόνια για κατοχύρωση πνευματικής ιδιοκτησίας ΠΡΟΤΟΥ ανεβάσω κάτι στο Youtube ή Soundcloud

 

αν κατάλαβα καλά έχει κόστος γύρω στα 3 ευρώ το κομμάτι?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου