Προς το περιεχόμενο

βαθος bit και δειγματοληψια


xristosxartz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σ ολους. Ασχολουμε με την παραγωγη (house και fl studio) και εχω καποιες αποριες.

 

1)σε 24/44 μπορεις να δουλεψεις ή πας αυτοματα σε 24/48?

 

2)Project που εχεις τελειωσει σε 44khz μπορεις να το κανεις Export σε wav 24/48 και γενικα αν μπορεις να το αλλαξεις απο 44 σε 48 χωρις να εχεις καποιο προβλημα με καποιο plugin

 

αυτα για αρχη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην ασχολεισαι καν με το να δουλεψεις παραπανω απο 24-bit/44.1kHz, δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανεις.

 

http://www.soundonsound.com/sos/jun05/articles/qa0605_6.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην ασχολεισαι καν με το να δουλεψεις παραπανω απο 24-bit/44.1kHz, δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανεις.

 

http://www.soundonsound.com/sos/jun05/articles/qa0605_6.htm

 

Λες? Άμα έχω δουλέψει ένα κομμάτι σε 44.1 και τ έχω τελειώσει μπορώ να το γυρίσω σε 48 η θα έχω πρόβλημα?

Και κάτι άλλο..το βάθος bit το διαλέγεις στο export σε wav έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβε ο dangerous freqs. Αν δεν έχεις ηχογραφημένο υλικό, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς όμως τα samples που χρησιμοποιείς, ίσως επηρρεαστούν λίγο απ'την μετατροπή.

Το bit depth συνήθως επιλέγεται στο export, φαντάζομαι και στο FL. Ψάξε για ένα καλό δωρεάν dithering plugin και βάλ'το τελευταίο στο master, ακριβώς πριν το export.

 

εδιτ: γενικά, κι'εγω τα θεωρώ "άσκοπα" τα 48KHz. Έχουν ψιλοκαθιερωθεί γιατί ο κόσμος νομίζει ότι επειδή είναι ακριβώς το μισό της επόμενης ρύθμισης δειγματοληψίας (96ΚΗz) ότι και καλά γίνεται καλύτερη μετατροπή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα και να τ αλλάξω δεν επηρεάζει τπτ...έχει επιλογή dithering στο export αλλά δεν σε αφήνει νομίζω να τ επιλέξεις όταν βάζεις 24 ωbit..τι είναι όμως το dithering?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dithering κανεις οταν εχεις κομμάτι σε ψηλότερο bit depth απ'οτι το θες exported οπότε για να καλύψεις τις απώλειες (πχ distortion) του conversion σε μικροτερο depth (λιγότερο headroom/ευκρίνεια) παίζεις dithering στο exported audio.

Πχ αν το κομμάτι ειναι στα 24 bit και θα παίξει σε 16bit συστημα θες dithering.

Aν το κομματι ειναι 16bit και θα παίξει σε 16bit συστημα δεν θες dithering.

Πολυ πολυ χοντρικά ειναι η πρόσθεση πολλών συχνοτήτων ταυτόγχρονα (noise) σε πολυ χαμηλη ενταση και υπάρχουν πολλοι αλγόριθμοι (τουλάχιστον στο ableton) ώστε να μεταφέρθει ο θόρυβος σε σημεία λιγότερης προσοχης απο τον ακροατη.Πχ στα mids κλπ.

24bit ειναι το στανταρ γενικά για ηχογράφιση πολλών οργάνων και με μεγάλη δυναμική (δυνατά σημεία-σιωπηλά σημεια χωρις compression).

Για ηλεκτρονική μουσική που σχεδόν ολοι οι ηχοι εκτος απο τα drums ειναι κομπρεσαρισμενοι και με 16bit εισαι οκ οπως ήτανε πολλοι χρόνια πίσω..

Μιλάμε για το τελικό προιόν οσον αφορα τα bits οχι για μεμονωμένα "περιστατικά" πχ για house συγκεκριμένα λογικά θα ξέρεις οτι με 12bit drums εισαι πιο ωραίος,ή καποιο μπασακι απο dac παλιου FM synth 12-13bit βαράς πιο δυνατα κλπ.

Μειωμένο bit = σκληρότερος πιο τραχύς ήχος αλλα αυξημένο distortion/noise.

Σε σημεία ειναι οκ αλλα το κομμάτι το θές 24bit για καλύτερο headroom!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου