Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση δύο καμπίνων 8Ω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Θέλω να συνδέσω μία καμπίνα 2 x 10'' 8Ω με μία καμπίνα 1 x 15'' στα 8Ω. Φαντάζομαι ότι θα πάω από τον ενισχυτή με καλώδιο speakon στην πρώτη η πρώτη καμπίνα έχει δύο θηλυκά speakon) και από εκεί από τη δεύτερη speakon υποδοχή, θα πάω στην δεύτερη καμπίνα. Ισχύει η σκέψη μου ή θα κάνω πατάτα???

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει απλα πρέπει να ελέγξεις αν ο ενισχυτής μπορεί να δουλέψει με φορτίο 4Ω, γιατί δύο μεγάφωνα 8Ω συνδεδεμένα παράλληλα δείνουν φορτίο 4Ω.Σχεδόν όλοι οι ενισχυτές βέβαια δουλεύουν στα 4Ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει απλα πρέπει να ελέγξεις αν ο ενισχυτής μπορεί να δουλέψει με φορτίο 4Ω, γιατί δύο μεγάφωνα 8Ω συνδεδεμένα παράλληλα δείνουν φορτίο 4Ω.Σχεδόν όλοι οι ενισχυτές βέβαια δουλεύουν στα 4Ω.

 

είναι σίγουρο ότι η συνδεσμολογία που περιέγραψα είναι παράλληλη και όχι σε σειρά ή κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις (ενισχυτής-καμπίνα-καμπίνα)είναι σε σειρά κ θα πρέπει να έχούν in-out οι καμπίνες.Παράλληλα όταν φύγει από τα 2 outpout της κεφαλής και το καθένα πάει σε ξεχωριστή καμπίνα.Απαραίτητο και στις 2 περιπτώσεις η κεφαλή να παίζει στα 4Ω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις (ενισχυτής-καμπίνα-καμπίνα)είναι σε σειρά κ θα πρέπει να έχούν in-out οι καμπίνες.Παράλληλα όταν φύγει από τα 2 outpout της κεφαλής και το καθένα πάει σε ξεχωριστή καμπίνα.Απαραίτητο και στις 2 περιπτώσεις η κεφαλή να παίζει στα 4Ω

 

 

Καλο ειναι πριν συμβουλευουμε να ξερουμε τα βασικα.

 

Παραλληλα ειναι και στις δυο περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλο ειναι πριν συμβουλευουμε να ξερουμε τα βασικα.

 

Παραλληλα ειναι και στις δυο περιπτωσεις.

 

Συνεπώς χρησιμοποιώ την δεύτερη υποδοχή speakon για να συνδέσω τη δεύτερη καμπίνα και έτσι έχω παράληλλη συνδεσμολογία, αρα 8 Ωμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς χρησιμοποιώ την δεύτερη υποδοχή speakon για να συνδέσω τη δεύτερη καμπίνα και έτσι έχω παράληλλη συνδεσμολογία, αρα 8 Ωμ?

 

 

Με παραλληλη συνδεσμολογια σε δυο καμπινες 8ohm εχεις συνολικο φορτιο 4ohm.

 

Για να μπορεις στο μελλον να υπολογιζεις και μονος σου τα φορτια να ξερεις οτι ο τυπος για την παραλληλη συνδεσμολογια ειναι  1/Rολ = 1/R1 + 1/R2 + ... (οσες αντιστασεις εχεις),συνεπως στην περιπτωση σου η συνολικη σου αντισταση προκυπτει στα 4ohm

 

 

 

 

*Συνδεσμολογια στη σειρα δεν ξερω αν θα συναντησεις ή αν θα χρειαστει να υπολογισεις ποτε,αλλα εκει ειναι ακομη πιο απλα τα πραγματα,καθως η συνολικη αντισταση προκυπτει απο το αθροισμα των επιμερους αντιστασεων (Rολ=R1+R2+R3... κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και ένα εξυπηρετικότατο calculator αν βαριέστε τα μαθηματικά...

 

http://www.speakerimpedance.co.uk/?act=two_parallel&page=calculator

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου