Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια αδελφια μου πληκτράδες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σεβαστές οι απόψεις όλων σας κι ευχαριστώ. Ωστόσο φίλε Wow! απο την εμπειρία μου με τα PC μέχρι τώρα η έστω και μια στο εκατομμύριο πιθανότητα να σου crushάρει το PC την ώρα του live είναι ότι χειρότερο μπορεί να σου συμβεί μετά απο το να σπάσεις κανα χέρι!!! :D

 

Τα συγκροτήματα με τα οποία θα παίζω live είναι metal. Τα υπόλοιπα είναι για προσωπική μου ευχαρίστηση (και πειραματισμό)

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας.

 

Καμια άλλη πρόταση πλην των virus και nord έχει να κάνει κανείς; Παρόμοιες εμπειρίες με άλλα rack;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα το novation χ-station. Συνδυάζει controller, synth και audio interface και αποτελέι μια πολύ καλή και τίμια λύση στα 500e (με τις 2 οκτάβες).

 

http://www.novationmusic.com/product.asp?id=1&Type=1&bArchive=False

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σχετικά με το θέμα crusha-ρίσματος....Μπορείς να μας πεις τι pc έχεις....και αν το χρησιμοποιείς για interneτ-παιχνίδια-γενική χρήση στο σπίτι....?

 

Γιατί αν έχεις ενα καθαρά music pc πέρνεις και ένα Ups...και καθάρισες...(παρόλο που πιστεύω ότι αν έχεις αρκετή μνήμη και αρκετο χώρο στο σκληρό σου...και δεν χρησιμοποιείς το pc σου για βλακείες...δεν προκείται να πάθει ποτε τπτ....)....

 

Ασε που με 2 χιλιάρικα χτυπάς ένα τέλειο controller και το NATIVE INSTRUMENTS KOMPLETE 4....και καθάρισες για το υπολοιπο της καριέρας σου με μικρές αλλαγές....

 

Τι να σου πώ....πιστευω ότι αν δεν είχες καμιά επαφή με synths στην ζωή σου....και σταματησες το πιανο πριν αρκετό καιρό....υπάρχει και η πιθανότητα να χαθείς απο τις πολλές επιλογές...

 

The choice is yours....Και πάνω απο όλα πηγαινε και δοκιμασε τα πάντα πριν τα αγοράσεις....Ειναι πολύ βασικό....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης....Ρε να σε ρωτήσω....Για ποιό λόγο αφού δεν έχεις σχέση με synths να σκάσεις με τη μια 2000 euro??

 

Μου φαίνεται λίγο βιαστική η κίνηση σου...

 

Ψηφίζω πάντως ως προτιμότερη λύση:

 

>http://www.elina.gr/php/page.php?lang=gr&type=dynamicshow&content=10057&indexer=1

 

>http://www.thomann.de/gb/m_audio_keystation_88_pro.htm

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπα είναι οτι έχω αρκετή εμπειρία με PC και ξέρω οτι σίγουρα θέλω ένα hardware synth για τα live. Επίσης δεν μου πολυαρέσουν τα laptop (έτσι δεν πιστεύω κανένας να παίρνει το desktop PC του για live). Επίσης το PC που θα χρησιμοποιήσω για μουσική θα είναι τελείως ξεχωριστό απο αυτό που δουλεύω τώρα.... και σίγουρα πολυ καλύτερο.

 

Τα 2000¤ δεν μου περισσεύουν αλλά σίγουρα το keyboard το θέλω μέτριο προς καλό και επίσης ένα μηχάνημα πλην Η/Υ για να φορτώνω ήχους για τα live :)

 

Δέν είμαι προκατειλημμένος απέναντι στη χρήση του PC στα live, απλά θεωρήστε το ώς επιλογή μου να προσπαθήσω να ξεχωρίσω όσο γίνεται καλύτερα το home studio απο τα live.

 

 

Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας να μου απαντάτε στα "χαζά" πράγματα που λέω :):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά σε όλους καταρχήν! 8)

 

Φίλε the_blackness, νομίζω ότι γι' αυτό που θέλεις να κάνεις η ιδανικότερη λύση είναι ο υπολογιστής όπως είπαν και οι προλαλήσαντες. Εκτός από ποικιλία, ευελιξία και επεκτασιμότητα, δεν πιστεύω ότι υπάρχει και θέμα αξιοπιστίας σε live. Στο λέω έχοντας παίξει αρκετά live με το laptop μου και μια εξωτερική κάρτα ήχου χωρίς κανένα πρόβλημα. Εξυπακούεται βέβαια πως για live θα βγάζεις μόνο ένα σωστά στημένο μηχάνημα, που δεν θα χρησιμοποιείς για τα πάντα.

 

Μιας και σε βλέπω τόσο αρνητικό με την ιδέα του υπολογιστή όμως, θα σου πρότεινα να καταλήξεις σε ένα εκ των Yamaha Motif ES rack ή Roland Fntom XR που έχουν πολύ μεγάλη μνήμη στα samplers τους. Για να φορτώνεις ήχους που έχεις φτιάξει στο PC σου θέλεις sampler, άρα όσο μεγαλύτερη μνήμη τόσο καλύτερα.

 

Θα σου πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι άλλα μηχανήματα θες για την ηλεκτρονική μουσική σου (εντάξει, για μέταλ καλύπτεσαι απόλυτα με αυτά) και θα σου πω να ξανασκεφτείς τη λύση του laptop. Επίσης, θα ψηφίσω κι εγώ M-Audio Keystation 88 Pro για controller. Αυτά τα ολίγα και καλές αγορές! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου