Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη Tremolo σε Jackson?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!!(εκτος απο τους μαγνητες :lol: )Θελω να αλλαξω το hardware της κιθαρας μου (machineheads, knobs, tremolo κλπ.) απο ασημενιο σε μαυρο...επ'ευκαιρια ενος χτυπηματος στο tremolo... :evil:

 

Το προβλημα ειναι πως η κιθαρα μου εχει licenced Floyd Rose tremolo...και δεν το βρισκω πουθενα ως ανταλλακτικο μονο του... :cry:

 

Μου ειπαν οτι φερνουν ξεχωριστα μονο τα original Floyd Rose tremolos...

Το θεμα ειναι χωραει το original tremolo στη θεση του licenced? :?: Πρεπει να γινουν μετατροπες? :?: Εχει κανεις καποια εμπειρια απο τετοια αλλαγη? :?: ... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια χωράει, τι δηλαδή παχαίνει το ορίτζιναλ ενώ το licenced κάνει δίαιτα? :lol: Απλά επειδή τα licenced πάνε κατά ειδική παραγγελία προφανώς στους κατασκευαστές μόνο (δες Fender, Jackson κλπ) ενδεχομένως να απαγορεύεται μονομερώς η πωλησή τους ως tremolos ξεχωριστά (φυσικά και δεν είμαι βέβαιος, αλλά αν δεν βρίσκεις μάλλον κάτι τέτοιο θα συμβαίνει, ΕΠΙΣΗΣ και ο Floyd Original πρέπει μάλλον κάπως να ζήσει :lol: )

Αν επιλέξεις να βάλεις άλλο Φλουντ καλύτερα να βάλεις το μαύρο το EDGE της Ibanez (είναι 300 χρόνια μπροστά) με αποτέλεσμα φυσικά να είναι και πολύ καλύτερο.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια χωράει' date=' τι δηλαδή παχαίνει το ορίτζιναλ ενώ το licenced κάνει δίαιτα? :lol: [/quote']

 

Το λεω γιατι υπαρχουν διαφορες στις διαστασεις!! 8O 8O :roll: :roll:

 

Εδω ειναι το original :

 

http://www.warmoth.com/hardware/bridges/pdf/Original_Floyd_Rose_Diagram.pdf

 

Πλατος : 66.5mm

Βαθος : 37mm

Πλατος τμηματος εντος σωματος :8mm

 

 

Κι εδω το licenced :

 

http://warmoth.com/hardware/bridges/pdf/Schaller_Floyd_Rose_Diagram.pdf

 

Πλατος : 68.5mm

Βαθος : 43mm

Πλατος τμηματος εντος σωματος :13mm

 

Δηλαδη ο χωρος για το licenced ειναι μεγαλυτερος απο το χωρο που απαιτειται για το original... :?

ΟΜΩΣ : απαιτειται αν διακρινω καλα απο τις φωτογραφιες που εχω δει και χωρος ακομα πιο πισω για το original γιατι εχει πιο μακριες βιδες απο το licenced... :!:

Αρα μηπως τελικα δεν χωραει? :?: Υπαρχει καποια αλλη λυση? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φοβάσαι, οι κιθάρες έχουν "σκαμμένο περιθώριο" thx πάντως γιατί δεν το είχα ψάξει έτσι. Αν και έχω και licenced Floyd I & II καθώς φυσικά και το Original Floyd I, επειδή οι διαφορές έίναι από ότι βλέπω χιλιοστά, Φυσικά και δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ, αλλά φίλος άλλαξε το licenced Floyd II σε Fender strat και έβαλε το EDGE της Ibanez (από κει η εμπειρία που σου ανέφερα) ΔΕΝ είχε κανένα πρόβλημα στο να χωρέσει, απλά αυτός ζήτησε από τον τεχνικό να σκάψει την κιθάρα διότι ως γνωστόν οι Fender δεν είναι από μαμά σκαμμένες για "ανάποδο" :wink:

 

Εν το μεταξύ οι βίδες μένουν ψιλά έξω από το "σκαμμένο τμήμα" ...... περιέργο που σε προβλιματίζει.... ανέβασε αν μπορείς καμιά φωτό της κιθάρας....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην JACKSONIA μου έχω βάλει FLOYD ROSE ORIGINAL. PRO νομίζω λεγόταν το μοντέλο και το έβαλε ο Κουρμπης. Ήθελε βέβαια λιγο σκαψιματάκι για τα REVERSE. Θα αλλάξει η κιθάρα σου όταν βγάλεις αυτο το παλιόπραμα που έχει τώρα.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρώ το Floyd Rose Original??

Αν γίνεται και να στέλνει και ταχυδρομικώς και δεν είναι απαραίτητο να βρίσκεται στην Ελλάδα! Αλλά καλύτερα μέσα στην Ευρώπη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου