Προς το περιεχόμενο

USB audio interface.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τσέκαρε κι αυτή (αν και δεν είμαι fan της εταιρείας).

 

 

http://www.thomann.de/gr/m_audio_fast_track_c600.htm?ref=prod_cothr

Αυτη έχει 9,00 € πάνω από το μπάτζετ  :P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Δεν θέλω  δυνατότητα  επέκτασης,  θα ναι ενα πρόχειρο  στουντιακι, portable,  στο pied  a terre μου :p  :P ;D

 

ε πες το μου ντε... στην έχω έτοιμη την λύση και σε vintage...

 

nagra-e-b.jpg

 

τώρα στο μπάτζετ, 9(000)€ πάνω 9(000)€ κάτω σιγά τα ωά... πταίσμα... :P ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ε πες το μου ντε... στην έχω έτοιμη την λύση και σε vintage...

 

nagra-e-b.jpg

 

τώρα στο μπάτζετ, 9(000)€ πάνω 9(000)€ κάτω σιγά τα ωά... πταίσμα... :P ;D

ΑΥΤΟ μάλιστα. Midi έχει; :P ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΑΥΤΟ μάλιστα. Midi έχει; :P ;D

 

γι αυτό σκας μπρε... εμένα τι με έχεις...

 

nagra_time_code_reader_generator_1795795.jpg

 

κάπου έχω και ένα Atari st fm... :P ;D

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκύλος η lambda και η Οmega.  Σκυλιά μαύρο. έγραψα τις μεγαλύτερες παγκόσμιες επιτυχίες μου με αυτές. Λολ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειναι να μην πας σε steinberg που για μένα ειναι η καλύτερη λύση γι'αυτο που θες ψάξε για την Ε-mu 0404, μεταχειρισμένη.

Καλύτερη σε preamps και latency απ'τις lexicon και φυσικα απο tascam,m-audio κλπ.

Πολύ καλές χαμηλού budget κάρτες ειναι και οι edirol αλλα δεν θυμαμαι αν έπαιζαν σε usb η μονο firewire.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@npap  ;D ;D ;D ;D ;D

Σκύλος η lambda και η Οmega.  Σκυλιά μαύρο. έγραψα τις μεγαλύτερες παγκόσμιες επιτυχίες μου με αυτές. Λολ

 

Μονο την alpha έχω. Την θεωρώ τίμια , όπως είπα, για τα λεφτά της, είναι μικρή βέβαια...δεν πέφτει κάτω από 10ms....αλλά κάνω δουλίτσα (για τεστ ηχογραφήσεις).

 

Aν ειναι να μην πας σε steinberg που για μένα ειναι η καλύτερη λύση γι'αυτο που θες ψάξε για την Ε-mu 0404, μεταχειρισμένη.

Καλύτερη σε preamps και latency απ'τις lexicon και φυσικα απο tascam,m-audio κλπ.

Πολύ καλές χαμηλού budget κάρτες ειναι και οι edirol αλλα δεν θυμαμαι αν έπαιζαν σε usb η μονο firewire.

 

 

Δεν έχω πρόβλημα με firewire, ....μονο στην τιμή.

Το latency είναι κάτι μου με απασχολεί.

Συνηθισμένος στην PCI m-audio 192 studiophile (x2) για 15 χρόνια ...δεν τις αλλάζω, δεν θα θελά να ξενερώσω με τυχόν latency σε USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχεις latency με usb κάρτες ειδικά στο budget που κοιτάς.

Για μένα αυτή τη στιγμή (και εδώ και χρόνια) ή κορυφη οσον αφορα το latency σε mid-budget κάρτες ειναι η RME,και αν δεν έχεις θέμα με firewire θα σου πρότεινα να πάς εκει αν τυχόν βρεις καμια FF400 γύρω στα 300 αλλα πάμε αλλου.

Η rme γράφει τους δικους της drivers low level οποτε ειναι η πλεον αξιοπιστη λύση.

 

Χαμηλό latency και με την E-mu είχα νομίζω γυρω στα 10 συνολικό αλλα μπορει να είχε τύχει.

Παιζει ρόλο και ο επεξεργαστής και το λειτουργικό σου να 'δέσει' με τους drivers.

Mε asio που ειναι πιo generic ειναι λιγο hit and miss η κατασταση.

 

Απο focusrite θα σου πρότεινα σίγουρα pro24 που παίζει συχνά στις αγγελίες γύρω στα 150 και ειναι κάρτα που εκτός απο 4 inputs σου δίνει και 6 outs οπότε θα έχεις πολύ ανεση στο να βγάζεις και πράγματα εκτος pc realtime.(reamping,2α ηχεια,tape,πετάλια,hardware fx κλπ.)

Μην κοιτάς δηλαδή μονο τα inputs.

 

Στα λεφτά σου και αν δεν έχεις θέμα να πας σε firewire (απλα τσέκαρε τι chipset έχει το laptop) θα πρότεινα pro24 ή και pro40 μιας και την τελευταία εχω δει πλέον να παίζει γύρω στα 200.

Για steinberg σου ειπα επειδή στα λεφτά της καινούρια ειναι πολύ καλή και απο απόδοση και απο ποιότητα κατασκευής αλλα σαφώς αν έχεις την υπομονή να βρείς κατι 2nd hand που ειναι καλύτερο τοτε πας εκει.

Καλη τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα έχεις latency με usb κάρτες ειδικά στο budget που κοιτάς.

 

Ναι, είναι ένα θέμα.....

Δεν θελω να ανεβω παραπάνω σε τιμή.

Αν γενικά στις usb το όριο είναι τα 10ms, μένω στην alpha και παίρνω χωριστα Phantom power και midi.

 

ThanX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η lambda στα 24/48 με σοναρ μου βγάζει 5,6 χωρίς πρόβλημα με καλούς επεξεργαστές όσους είχα. Διαβάζω πολλά παράπονα για την lambda αλλά εγώ ποτέ δεν είχα και στο recording και στα vst.  Από preamps προσωπικά δεν έχω άποψη γιατί δεν ξέρω και πολλά πράγματα αλλά άμα συνδέω κιθάρα η μικρόφωνο μια χαρά μου ακούγεται.

Έτσι αναφορικά.

Αλλά επειδή γενικά δεν τη γουστάρει ο κόσμος μου τη βαράει και σκέφτομαι να πάρω άλλη. την focusrite.  έτσι από περιέργεια γιατί λένε όλοι καλά λόγια.

Τη scarlet.  Θα πω στον αη Βασίλη.

Να ταν και γιοχανσον καλή φάση χαχαχα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου