Προς το περιεχόμενο

USB audio interface.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικά έχοντας εδώ και κανα χρόνο μια κόκκινη, πήγα να αισθανθώ λίγο μ@, αλλά μετά σκέφτηκα...

ρε συ dropouts έχεις?

κλικάρει?

μήπως δε σου αρέσει το χρώμα?

γιατί όταν την πήρες σκέφτηκες και έγραψες και σε άλλο φόρουμ ότι ήταν οι καλύτεροι pre που άκουσες?

μήπως δεν οδηγεί τα δύσκολα ακουστικά σου?

ή δεν δουλεύουν οι drivers ή δεν την σετάρισες και την ξέχασες?

 

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά για μένα ήταν από τις καλύτερες αγορές.

Από τη μέρα που την πήρα έστησα και δουλεύω καθημερινά γύρω στα 7-8 κομμάτια με καθημερινές προσθήκες, και όλα τα βρίσκω ρολόι...

Μάλλον μου έτυχε το καλό κομμάτι ε?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσον αφορα drivers :

 

Eιναι πολυπαραγοντικο το θεμα οποτε δεν βλεπω τον λογο να αισθανθεις μ$*@%ς επειδη καποιος ειπε κατι κακο για την καρτα σου.

Ουτε θα αλλαξεις την αποψη αυτουνου που δεν του αρεσε/δουλεψε επειδη σε σενα δουλευει απροβληματιστα.

Γι'αυτο οι ανθρωποι συμβουλευονται τα φορουμ για να ζυγισουν τις αποψεις και να αποφασισουν.

Το οτι μπορει απλα να ετυχε να κατσαν οι drivers και να πετυχες καλο κομματι δεν αναιρει το γεγονος οτι σε πολλους η συγκεκριμενη σειρα εχει προκαλεσει πονοκεφαλους.

Πιο πολυ με ενδιαφερει τι εχεις δοκιμασει πριν απο αυτο που εχεις παρα το οτι ετυχε και σου δουλευει.Αν ερχεσαι απο την us-122 η καμια behringer προφανως και θα σ'αρεσει η scarlett.Δεν απευθυνομαι καπου γενικα μιλαω!

 

Ειχε τυχει και σε μενα να δοκιμασω παλιοτερα την emu 0404 ενω ειχα ηδη μια hammerfall και την βρηκα να δουλευει και να μου ακουγεται μπομπα και σε mac και σε windows ενω διαβαζα ενα σωρο καντηλια στο net για drivers και αποδοση.

Την δοκιμασα σε 5-6 συστηματα και μετα διαμορφωσα την αποψη που εχω ακομα.

 

Για μενα καθοριστικος παραγοντας για να δω αν οι drivers ειναι οκ ειναι το αν δουλευουν σε mac.

Αν δω παραπονα απο χρηστες mac λογω της ομοιομορφιας του hardware σε σχεση με τα windows συστηματα αυτοματως τα ριχνω στην καρτα.

 

Και αντιστοιχα αν μου πει καποιος οτι μια καρτα δουλευει αψογα σε windows δεν μπορω να το παρω ως ευαγγελιο γιατι μπορει εσενα το συστημα να ετυχε να ταιριαξε με τους drivers αλλα σε μενα οχι και ου το καθεξης.

 

Oσον αφορα preamps:

 

Θεωρω το ολο θεμα καθαρα υποκειμενικο και ο καθενας εχει την εμπειρια του ή και οχι και δεν εχουμε και ολοι τα ιδια αυτια ουτε εχουμε την ιδια αποψη για τι ακουγεται ζεστο,sterile,τραχυ κλπ.

Επισης παιζει περισσοτερο ρολο καποιες φορες με το τι πηγη ή μικροφωνο δοκιμασες τις προενισχυσεις σου και αυτο αποδεικνυεται και με τα blind tests που πολλες φορες οι διαφορές σε πανακριβα hi end preamps και σε ultra low budget μικροτερες στο αυτι αρκετων απ'οτι θα περιμενε καποιος σε σχεση με την διαφορα τιμής τους.

Οποτε δεν θα πρεπε να μπαινουμε καν στον κοπο να αντικρουσουμε αποψεις αλλωνων απλα να εκφερει ο καθενας τη δικη του,να διαβασει και των αλλων και να βγει ετσι καπως ο μεσος ορος.

 

Οσο για το χρωμα και αυτο και αν καργα υποκειμενικο ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να σου πω....

μικρή εμπειρία.

πριν δυό χρόνια μια tc impact, μετά δοκιμαστικά μια tascam 322, ετοιμάστηκα να πάρω μια native instruments διάβασα διάφορα στραβά για οδηγούς, μετά δοκίμασα μια scarlett 2i2 και προτίμησα και κατέληξα σε μια 6ι6.

 

Πριν από αυτά, έγραφα ό,τι έγραφα σε ένα Boss BR600 πριν περάσω σε cubase.

 

Βασικά γράφω κιθάρες, μπάσα και καμιά φορά λίγα πλήκτρα.

Μικρόφωνα λίγα πράγματα.

Εχω ένα παλιό akg d190 και ένα Philips ίδιας εποχής (κορυφαίο τότε) δεν θυμάμαι τώρα ποιό είναι.

Κάποιες ακουστικές κιθάρες τις ηχογράφησα παρεμβάλοντας στη line ένα φορητο tascam DR07 που έχω.

 

α...χρησιμοποιώ και ένα behringer (ουπς είπα την κακιά λέξη) mic 200 ultragain συνήθως στην κιθάρα...

 

Δεν ξέρω ...πιθανόν οι περισσότεροι έχουν μεγαλύτερη εμπειρία ασυζητητί, αλλά προβλήματα δεν είχα κανένα με την focus.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.

Ψάχνω μια κάρτα ήχου μέχρι 150 ευρώ.

1.Σταθερότητα σε mac(el capitan)

2.Αξιόπιστοι drivers

3.Χαμηλό latency

4.Καλό προενισχυτή mic

Και πολύ σπάνια να ηχογραφήσω καμιά ηλεκτρική η κανα μπάσο(οχι ταυτόχρονα)

Πάνω κάτω οι διαθέσιμες επιλογές είναι γνωστές, αλλά πια είναι η καλύτερη επιλογή που μπορω να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου