Προς το περιεχόμενο

Περίεργο τρίξιμο ενισχυτή


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κανείς να καταλάβει ακούγοντας το παρακάτω clip τι σόι τρίξιμο είναι αυτό που ακούγεται από τον Pro Junior μου?

 

Μήπως χρειάζεται αλλαγή λάμπας???

 

Ακούστε το clip:

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/elavd/tri3imo.mp3

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το κάνει σέ όλες τις νότες τό ίδιο? Αλλάζει ή ένταση του τριξίματος αναλογικά με την έναταση του ενισχυτή? Αν όχι, μπορεί να υπαρχει κάτι που να θέλει σφίξιμο (π.χ. το μεγάφωνο)

Μήπως καμιά λάμπα πρέπει να σφηνωθεί καλύτερα στη βάση της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το κάνει σε όλες τις νότες... Αρχικά υποψιάστηκα ότι μπορεί να είναι τα ελατηριάκια που κρατάνε το μέταλο που στηρίζει τις λάμπες από πίσω, αλλά δεν είναι αυτά τελικά...

 

Το περίεργο είναι ότι κάποιες φορές, όταν παίζω καθαρά, ακούω από πίσω ένα περίεργο απόηχο σαν η νότα μου να επαναλαμβάνεται (στο 1/5 της έντασης) αλλά παραμορφωμένη...

 

Τις λάμπες τις τσέκαρα και πατάνε καλά...

 

Μάλλον θα πρέπει να πάω σε κάποιο μαγαζί και να αντικαθιστώ μία-μία τις λάμπες με κάποια καινούρια για να δω ποια φταίει (αν βέβαια το πρόβλημα έγκειται στις λάμπες).

 

Το περίεργο όμως είναι ότι τον πήρα μεταχειρισμένο από τον fleamail, ο οποίος είχε μόλις αλλάξει λάμπες πριν μου τον δώσει...

 

Είναι δυνατόν καινούριες λάμπες και να έχουν πρόβλημα???

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνει σέ όλες τις νότες τό ίδιο? Αλλάζει ή ένταση του τριξίματος αναλογικά με την έναταση του ενισχυτή? Αν όχι' date=' μπορεί να υπαρχει κάτι που να θέλει σφίξιμο (π.χ. το μεγάφωνο)

Μήπως καμιά λάμπα πρέπει να σφηνωθεί καλύτερα στη βάση της?[/quote']

 

Η ηχογράφηση ειναι απευθείας απο το line out ή απο μικρόφωνο? Εαν ειναι Line out τότε δεν νομίζω οτι θα επηρεαζόταν απο κάποιο χαλαρό εξάρτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπα ειναι και ναι ειναι δυνατον καινουργιες λαμπες να εχουν προβλημα,ειδικα αν ειναι el84 :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου