Προς το περιεχόμενο

Τί να κάνω με τον soldano...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω κληρονομήσει από φίλο μου ένα προενισχυτή soldano sp77, τον γνωστό ροζ μωβ.

Εχοντας δουλέψει αρκετά σε δύσκολες συνθήκες, δεν θα έλεγα ότι είναι σε καλή κατάσταση.

 

Βγάζει βόμβο και στα δυό κανάλια του, τόσο που στο βρώμικο κανάλι του σχεδόν δεν υποφέρεται. Επίσης τον άνοιξα και είδα ότι έχει υποστεί κάποια μοντίφα καθώς υπάρχει μέσα του ένα μικρό τροφοδοτικό συνεχούς για 6 βολτ. Υποθέτω ότι κάποιος προσπάθησε να δώσει dc στα heaters των λυχνιών, ίσως σε κάποια προσπάθεια να κόψει τον βόμβο, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Πριν προσπαθήσω να τον συνεφέρω μόνος ή ίσως με μάστορα, και επειδή δεν τον έχω ακούσει ποτέ ή άλλον ίδιον σε καλή κατάσταση, ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η αποκατάστασή του αλλά για χρήση σε σπιτικό ρακ καθώς δεν διαθέτω αξιόλογο τελικό και δεν παίζω πιά έξω.

Πλέον ακούω μέσω ενός v amp pro και ενός Mixer Roland Μ12Ε με ακουστικά ή με ένα μικρό φορητό ενισχυτάκι.

Θα μου δώσει κάτι καλό από ήχο λάμπας?

(ήδη στην αλυσίδα που ακούω μπροστά έχω ένα προενισχυτή μικροφώνου ulrtragain mic200 της behringer)

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου τον χαρισεις φιλος ειναι μπαζο ;D

 

Δεν εχει καμμια σχεση με τα "αλλα" της αλυσιδας σου.

Μια πολυ ομορφη λαμπατη μοναδα. Η προενισχυση του slo.

Κατ' επεκταση η χροια του! Μακρια τα χερια σου και τραβα στον Μαστορα.

(Αν το εχεις ριχτου και μην πας στον μαστορα.)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα για να πάρω μια ιδεα τι χρήματα μπορω να ξοδεψω για να τον συνεφερω.

Αυτο ρωτάω.

Επίσης αν υπάρχει κάποιος καλος μάστορας στην Θεσσαλονίκη.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aααα αυτο ρωτας. Με συγχωρεις δεν το επιασα απο την αρχη.

50-100 εουρα θα τα εδινα.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Διοτι στο ebay τον βρίσκεις άμα θες χαμηλά. ..

Ποσο χαμηλα?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τον πρωτοπηρα και εψαξα είχα βρει τιμές απο 250-400 αλλα φαίνονταν πιο καλα διατηρημένοι. Τωρα προσφατα δεν ειδα αλλα περασαν σχεδόν δυο χρόνια....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Επανέρχομαι στο θέμα καθώς αποφάσισα να ασχοληθώ μια και βρέθηκε λίγος χρόνος.

εδώ έχουμε μια εικόνα από το διαδίκτυο

soldano_sp-77.jpg

 

 

παρακάτω είναι το εσωτερικό από τον δικό μου και η πίσω πλευρά.

Λοιπόν αυτά που έχουν γίνει είναι τα εξής.

 

Κάποιος μάστορας έχει δώσει dc από ξεχωριστό τροφοδοτικάκι (υποθέτω ότι η επέμβαση πάει πίσω έως και 20 χρόνια) στην πρώτη λάμπα της εισόδου ενώ έχει ξεχωρίσει τις πίστες και δίνει με άλλα καλώδια κανονικά ac στα νήματα των άλλων λυχνιών.

Επίσης έχει καταργηθεί το βύσμα εισόδου και έχει μπεί άλλο πίσω (ενδεχομένως καθώς ήταν σε ρακ μόνιμα συνδεδεμένος) ενώ υπάρχουν εξτρα γειώσεις στα σώματα όλων των ποτενσιομέτρων καθώς και δυό τζαμπεράκια από τα πρώτα pots των εισόδων προς ένα άλλο σημείο.

 

Το θέμα είναι ότι γενικά το καθαρό κανάλι έβγαζε αρκετό βόμβο που θεώρησα ότι ήταν περισσότερο από κανονικός, ενώ τα πράγματα εκτοξεύονταν στο βρώμικο κανάλι.

 

Αφού μελέτησα αρκετά ό,τι πληροφορία βρήκα στο διαδίκτυο και κάνοντας διάφορες δοκιμές αποφάσισα και έδιωξα το καλώδιο που δίνει τα 6v dc στην πρώτη λάμπα και το αντικατέστησα με 2+1 μπλεντάζ. Επίσης παρατήρησα ότι το σημείο που στέλνει το μαύρο καλώδιο επάνω στην πλακέτα για υποτίθεται γή, δεν είχε καμμία σχέση, οπότε το πήγα σε ένα σημείο κανονικής γείωσης.

Με τις δυό αυτές αλλαγές θα έλεγα ότι ο καθαρό κανάλι είναι σχεδόν άψογο. Και φυσικά σκίζει....

Εκανα μια προσπάθεια να δώσω γείωση και στο iec του ρεύματος, αν και βλέπω ότι και στο αρχικό σχέδιο δεν υπάρχει. Γεγονός είναι ότι αλλάζει λίγο την χροιά του εναπομείναντος βόμβου (50 κύκλοι) αλλά τελικά προτίμησα να μην την βάλω.

 

 

Τώρα...με το βρώμικο.

Εδώ έχουμε μια γενική μουντάδα, ο ήχος είναι σχεδόν σκοτεινός, καθαρίζει λίγο δίνοντας το bright του καθαρού καναλιού, αλλά γενικά δίνει μια εντύπωση χαλασμένης παραμόρφωσης. Ενώ ξεκινάει πχ ένα ακόρντο να δίνει έναν od ήχο, στο decay του σου δίνει την εντύπωση ότι υπάρχει πχ ένα noise gate. Κόβεται δηλαδή... Εν τω μεταξύ ό,τι setting να βάλω είναι ένα μαύρο χάλι με σχεδόν διακοπτόμενη στο τέλος βρωμιά και βόμβο. Ακόμα δεν έχω μπεί στις λεπτομέρειες της σχεδίασης για να καταλάβω τι παίζει, αλλά είμαι σίγουρος ότι κάπου υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν ξέρω από πού να το πιάσω.

Υπάρχουν κάποιες ιδέες?

20160110_112640.thumb.jpg.ba837a12ccc201f7a47e33bd48ad9fbd.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω είναι η άλλη όψη που για κάποιο λόγο δεν μπήκε...

20160109_225345.thumb.jpg.15b0ac70a0fdcb6ea3e3e29e6cdf8aad.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου