Προς το περιεχόμενο

Roland RD 300NX (γιατι όχι?)


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η παρενθεση στον τιτλο, δε συνιστα συγκαταβατική κατάφαση, αλλα την ουσια του ερωτήματος μου.

 

Μετα απο πολληηηη σκέψη, πολυυυ διαβασμα και πολλήηηη ανάλυση, σχετικα με το που θα διαθεσω τις οικονομιες μου...

 

Κατέληξα πως απο αναλογικά groovemachines, αναλογικά synths ή μια στολή Μπατμαν...

 

...η καλυτερη επιλογή θα ειναι ενα ΚΑΛΟ stage piano. Αν και αρχικά το budget ήταν στο χιλιάρικο, ωστοσο απεφάνθην να αποκτήσω το Roland RD300 NΧ.

 

Αλλά πρώτα είπα να στραφώ στην κοινοτητα του Νοιζ, για να δω αν υπαρχει λόγος για να ΜΗΝ το κάνω.

 

Προσωπικά, είμαι ερωτευμένος με την τεχνολογια Supernatural, και βρίσκω το 300ΝΧ, εξαιρετικο στα χαρακτηριστικά του. Φθηνό, ελαφρύ, με πολλούς ψιλοχρησιμους ήχους ακομα, και φυσικά το κυριοτερο ΠΙΑΝΑΡΑ από τα λίγα.

 

Υπαρχει όμως κάποιο αλλο στην ιδια τιμή που μου διαφευγει? Ζητούμενα, η σχετική φορητότα, ο καλος ήχος πιανου (ο ανταγωνισμος ειναι η supernatural του 300ΝΧ), και οποιαδήποτε live ευκολία προσφερει μετράει στα +.

 

Ακουσα το Nord Piano απο κοντα και ενω μου άρεσε ο ήχος, καποια πραγματα στη συμπεριφορά των πληκτρων και του damper, δε με χαλασαν ακριβώς, αλλά με εκαναν να πιστευω ότι θα μετανιωσω αν το προτιμήσω αντι του 300NX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

VLI ;D

 

Ημουν ετοιμος για πολλά ακόμα...το θεμα ειναι τι ειναι αυτο που χρειαζομαι πραγματικά...Και η αλήθεια ειναι ότι δεν εχω ενα καλό πιανο. Οκ, ουτε αναλογικό εχω καλό, αλλα αυτο καλυπτεται πιο ευκολα. Ιιιισως και αναλογα με την κατασταση των οικονομιων, καλυφθώ με ενα mopho x1, ή κανα Rocket λίγο αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VLI ;D

Το'πιασες... ;D

Λοιπον, ασε τα πιανα και μαζεψε καμια δραχμη παραπανω (εισαι πολυ κοντα) και αγορασε ενα Prophet 08. To ξερω και το ξερεις οτι το θες πολυ. 8)

Μη βιαστεις να αποφασισεις.

 

Edit:

Ειχα παραγγειλει στις 26/3 το Rocket, θα ερχοταν στο Music Store χτες, αλλα εφαγα φλας και τους εστειλα email τελευταια στιγμη και το ακυρωσα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε με βρε, μη με διαολιζεις. ;D Ολα τα θελω, αλλα το θεμα ειναι οτι πλεον αγοραζουμε οτι χρειαζόμαστε :(

 

Κριμα παντως, και ηθελα εντυπωσεις για το rocket...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις μυώδες και ρωμαλέο σώμα και τα 17,5 κιλά του RD 300 σου φαίνονται λίγα, τότε αγόρασέ το.  ;D

 

Αν όχι και δεν θέλεις οπωσδήποτε 88 πλήκτρα κοιτά αυτό http://www.thomann.de/gr/roland_rd_64.htm

 

Το βάρος είναι κάτι το οποίο δεν το λαμβάνουμε όσο πρέπει υπόψη μας για αυτό τονίζω πάλι ότι τα 17,5 κιλά (+ 2-3 κιλά που θα έχει και η θήκη του), ειδικά αν κουβαλάς και άλλο πλήκτρο ή πλήκτρα, για μένα είναι πολλά.

 

Τα Roland τα προτιμώ από τα Nord.

 

 

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα παντως, και ηθελα εντυπωσεις για το rocket...

Απ'οτι διαβαζω οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες. Και η τιμη του ειναι μια χαρα γι αυτο που ειναι. 

 

...πλεον αγοραζουμε οτι χρειαζόμαστε :(

Ελα βρε Neeq, τοσο πολυ πια χρειαζεσαι ενα stage piano? Σου ξαναλεω να πας καρφι για το Prophet 08 μια και εισαι πολυ κοντα στην τιμη του. Απο ηχους πιανου βρισκεις απειρους με τον ενα ή τον αλλο τροπο, αλλα ενα Prophet 08 ειναι...ενα Prophet 08. :P

Αντε σου λεω αγορασε το τωρα που μπορεις γιατι θα το μετανιωσεις.

Εγω οτι ηταν να σου πω το ειπα και εχω τη συνειδηση μου ησυχη....meditate.gif

 

Prophet_08_vs_Prophet_12.png

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις μυώδες και ρωμαλέο σώμα και τα 17,5 κιλά του RD 300 σου φαίνονται λίγα, τότε αγόρασέ το.  ;D

 

Αν όχι και δεν θέλεις οπωσδήποτε 88 πλήκτρα κοιτά αυτό http://www.thomann.de/gr/roland_rd_64.htm

 

Μια χαρα μου φαινονται τα κιλα του (k2661 και fantom g στα 15kg). Και ναι θέλω 88, τα 64 ειναι λίγα για καλό παιξιμο πιάνου.

 

Και οχι, 2 πληκτρα δεν κουβαλαμε ποτε, ειναι ανευ λόγου και ουσιας ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή η μέρα πλησιάζει...what about KAWAI MP 6?

 

Το πιάνο του (οσο ακουσα απο ιντερνετ), αν και μου φάνηκε καλό, δε με ενθουσιασε όσο το RD.

 

Εχει όμως Drawbar mode για hammonds, και κάποια καλούδια ακόμα απο ήχους. Συν το ότι γινεται και midi keyboard 4 ζωνων. Για το RD δε βρήκα αν μπορει να το κανει.

 

???

 

Και κάτι που με παραξενεψε. Απο το μαγαζί μου ειπαν ότι ο εισαγωγεας δεν είναι σιγουρος αν μπορεί να φερει το RD300NX, ακόμα και αν το πληρωσω 100% προκαταβολικά  ??? Τοσο χάλια είναι τα πραματα? Δεν εχουν καμία επαφή με έξω? Τοσο δύσκολο είναι απο την κεντρική αποθήκη, όπως θα στέλνουν τα υπολοιπα να βαλουν και ενα RD300NX? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ το σκέφτηκες;

 

http://www.thomann.de/gr/korg_pro_krome_88_keys.htm

 

 

Το κλαβιέ του δεν πρέπει να είναι τόσο καλό όσο τα άλλα, αλλά από θέμα ποικιλίας ήχων, δυνατοτήτων αλλά ίσως και φορητότητας πρέπει να τα πατάει καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου