Προς το περιεχόμενο

Delay tape echo SOS


torpilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

 

Ψάχνω για delay/space echo

Το θέλω για κιθάρα, synth, φωνή.

 

Στα πρώτα υπόψιν είναι το Boss re-20.

 

Έχω δει το Malekko, strymon, EHX, Wamplet tape echo και πολλά άλλα απλά δαν μπορώ να αποφασίσω!

 

Είναι το πρώτο που παίρνω οπότε δεν έχω γνώμη! Θέλω οπωσδήποτε delay, αλλιώς Πως να το συγχρονίσω με κάποιο track? Όπως ίσως καταλάβατε το pedal προορίζεται για studio και όχι live.

 

Γνώμες δεκτές άφοβα!!!

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στα πρώτα υπόψιν είναι το Boss re-20.

 

και στα τελευταια επισης,φοβερο πεταλι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα.Με το boss δεν έχω εμπειρία αλλά είμαι κάτοχος του strymon.

Μπορώ με βεβαιότητα να σου πω οτι είναι εκπληκτικό πετάλι.

Πάρα πολύ ευέλικτο, κρατάει αναλλοίωτο τον ήχο, και είναι πολύ στιβαρή κατασκευή.

Είναι ακριβό όμως και δε ξέρω αν αξίζει τη διαφορά σε σχέση με άλλα όπως πχ το digitech dl-8 που είχα πριν και ήταν επίσης πολύ καλό, αλλά over all είναι όντως καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα.Με το boss δεν έχω εμπειρία αλλά είμαι κάτοχος του strymon.

Μπορώ με βεβαιότητα να σου πω οτι είναι εκπληκτικό πετάλι.

Πάρα πολύ ευέλικτο, κρατάει αναλλοίωτο τον ήχο, και είναι πολύ στιβαρή κατασκευή.

Είναι ακριβό όμως και δε ξέρω αν αξίζει τη διαφορά σε σχέση με άλλα όπως πχ το digitech dl-8 που είχα πριν και ήταν επίσης πολύ καλό αλλά over all είναι όντως καλύτερο.

 

Δηλαδή εννοείς ότι το digitech δεν υστερεί σε τπτ σε σχέση με το strymon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εννοείς ότι το digitech δεν υστερεί σε τπτ σε σχέση με το strymon?

Όχι φυσικά δεν εννοώ αυτό.

Εννοώ οτι είναι 2 πολύ καλά delay με το strymon να είναι εμφανώς καλύτερο αλλά δεν ξέρω αν δικαιολογεί και 3,5 φορές την τιμή του πρώτου.Αν όμως μπορείς οικονομικά να το πάρεις σίγουρα δεν θα το μετανιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φυσικά δεν εννοώ αυτό.

Εννοώ οτι είναι 2 πολύ καλά delay με το strymon να είναι εμφανώς καλύτερο αλλά δεν ξέρω αν δικαιολογεί και 3,5 φορές την τιμή του πρώτου.Αν όμως μπορείς οικονομικά να το πάρεις σίγουρα δεν θα το μετανιώσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ savatage!!!! Μήπως έχεις; δοκιμάσει το re-20? Το Strymon που έχεις σε τι είναι καλύτερο από το digitech?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ίσως καταλάβατε το pedal προορίζεται για studio και όχι live.

 

 

 

Κατά την γνώμη μου, δεν υπάρχει καλύτερο delay pedal στην αγορά για studio χρήση, ανεξαρτήτως τιμής / κατηγορίας χρημάτων, από το TC Electronic Triple Delay. Ούτε Strymon (είχα το Brigadier - εξαιρετικό), ούτε Boss (όχι, ούτε το νέο DD-500), ούτε Eventide (αν και το Timefactor σπέρνει). Τονίζω, για studio χρήση. Σκέφτεσαι τί θες και το κάνει. Χωρίς κανένα, απολύτως, περιορισμό. Απερίγραπτο delay μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ savatage!!!! Μήπως έχεις; δοκιμάσει το re-20? Το Strymon που έχεις σε τι είναι καλύτερο από το digitech?

Ευχαριστώ!

Βασικά σε αυτά που έγραψα και στο πρώτο post.

Πάρα πολύ ευέλικτο, κρατάει αναλλοίωτο τον ήχο, και είναι πολύ στιβαρή κατασκευή.

Μπορείς να το ακούσεις στον Καγμάκη στην Σόλωνος αν είσαι απο αθήνα.

Επίσης στο google μπορείς να τσεκάρεις και τα manual των πεταλιών που σε ενδιαφέρουν να δείς και τι δυνατότητες έχουν.

Το strymon πχ στην δική μου περίπτωση κάνει πολύ περισσότερα και απο αυτά που εγώ χρειαζόμουν απο ένα delay.

To re-20 δεν το έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου