Προς το περιεχόμενο

Delay tape echo SOS


torpilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Deluxe Memory Man  :)

 

Πολυ δυνατά αναλογικα βγαζουν κ δικές μας εταιρειες οπως Jam (Delay Lama) και η καινούρια VS Audio (Diana Project)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατά την γνώμη μου, δεν υπάρχει καλύτερο delay pedal στην αγορά για studio χρήση, ανεξαρτήτως τιμής / κατηγορίας χρημάτων, από το TC Electronic Triple Delay. Ούτε Strymon (είχα το Brigadier - εξαιρετικό), ούτε Boss (όχι, ούτε το νέο DD-500), ούτε Eventide (αν και το Timefactor σπέρνει). Τονίζω, για studio χρήση. Σκέφτεσαι τί θες και το κάνει. Χωρίς κανένα, απολύτως, περιορισμό. Απερίγραπτο delay μηχάνημα.

 

κοίτα το petal το θέλω 80% για studio και 20% για live!

 

O ήχος που θέλω είναι περίπου αυτός

αυτός βέβαια έχει το roland re 201..

 

Έκτορα έχω διαβάσει ότι το TC έχει τα θέματά του ως προς την ποιότητα κατασκευής και ότι βγάζει προβλήματα. Μπορείς να μου πεις λιγάκι γιατί το θεωρείς καλύτερο κατά τη γνώμη σου; Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σε αυτά που έγραψα και στο πρώτο post.Μπορείς να το ακούσεις στον Καγμάκη στην Σόλωνος αν είσαι απο αθήνα.

Επίσης στο google μπορείς να τσεκάρεις και τα manual των πεταλιών που σε ενδιαφέρουν να δείς και τι δυνατότητες έχουν.

Το strymon πχ στην δική μου περίπτωση κάνει πολύ περισσότερα και απο αυτά που εγώ χρειαζόμουν απο ένα delay.

To re-20 δεν το έχω δοκιμάσει.

 

δυστυχώς βρίσκομαι μεταξύ Χίου και Μυτιλήνης και εδώ αυτά τα πετάλια δεν υπάρχουν. Γι' αυτό και ζητάω την βοηθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις την οικονομικη ανεση παρε ενα roland space echo re-201.Το βρισκεις πανευκολα

Θα  το χαρεις περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο και ειναι και σκυλι κατασκευη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις την οικονομικη ανεση παρε ενα roland space echo re-201.Το βρισκεις πανευκολα

Θα  το χαρεις περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο και ειναι και σκυλι κατασκευη .

 

όποια οικονομική άνεση και να σε "διακατέχει" με 700€ παίρνει ένα synth! και με τα service που ίσως χρειαστεί δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο! Ψάχνω κάτι αντίστοιχα καλό γιατί αυτή η μανία με τα vintage έχει καταντήσει αηδία πια. Πάντως αν κάποια στιγμή βρεθεί μπροστά μου δεν θα μπορέσω να αντισταθώ (στο re-201).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε link? Δεν βρίσκω κάτι στο Google!!!  :-\

 

Δικο μου λαθος, ειναι VS Audio η εταιρεια και το πεταλι λεγεται Diana Project. Site δε βρισκω αλλα ετυχα σε πολυ καλο live και απο περιεργεια πηγα να δω πιο πεταλι ηταν και πηρα τις πληροφοριες απο το παιδι που επαιζε και μου πε οτι ηταν πολυ ευχαριστημενος γενικα με ηχο και κατασκευαστη

 

Μονο αυτο βρισκω

 

 

Νομιζω πως ακομη φτιαχνουν σε πιο κλειστο κυκλο, στειλ τους ενα mail

 

Μυτιληνη ε; Χαχαχ :) Ημουν εκει για ενα χρόνο (τοπος καταγωγης) δες το καταστημα ηλεκτρονικων Παπαδελλης, εχει οροφο με μουσικα και απ οτι θυμαμαι πριν φυγω ειχε το Seymour Duncal Vapor Trail και το MXR Carbon Copy και ισως κανα δυο ακομη. Συνεργαζεται με Νακα και Τριμη (?) νομιζω. Δωσε χαιρετισματα Φωτη από Τάκη, ξερει. Επισης το Mike's Guitar Store καπου στην αρχη της Ερμου (Ερμου και Αγ Συμαιων ισως; Μετακινηθηκε αφ οτου εφυγα...) που εχει κατα καιρους μεταχειρισμενα πεταλια. Δωσε χαιρετισματα Μιχαλη από Τάκη, ξερει. Πες του συγνωμη που ακομη δεν εχω παρει κανα τηλ, ειμαι γαϊδούρι :)

 

Καλη τυχη!

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν ξέρω τι λέτε, αλλά όπως θα έλεγε κι ο Λάκης (φαντάζομαι), ένα ήταν είναι και θα είναι το echo... αυτό της LEM... ;D

 

LEM-6-Ch-PA-Tape-Echo-USED-2.jpg?1436799854

 

ΥΓ πόσο θέλουν για το 201?... 700€?... θυμάμαι κάποτε, φίλος που νοίκιαζε pa κάνοντας ξεσκαρτάρισμα, χάριζε (στην κυριολεξία) τρία από δαύτα και κανείς δεν τα έπαιρνε... ::)

 

σόρυ Τεό αλλά δεν άντεξα... αγαπώ vintage αλλά έλεος πια με την "θυμική υπεραξία" μας... μη μου δίνετε σημασία, συνεχίστε...  8):)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτορα έχω διαβάσει ότι το TC έχει τα θέματά του ως προς την ποιότητα κατασκευής και ότι βγάζει προβλήματα. Μπορείς να μου πεις λιγάκι γιατί το θεωρείς καλύτερο κατά τη γνώμη σου; Ευχαριστώ!

 

 

Καλημέρα,

 

όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, έχω 3 πετάλια της TC Electronic στο board μου αυτή τη στιγμή, και είχα και άλλα 2 πιο παλιά, ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα και θεωρώ ότι αυτά που κυκλοφορούν στο net όχι μόνο υπερβολικά αλλά ακόμα ίσως και εκ του πονηρού.

 

Όσον αφορά το γιατί το θεωρώ καλύτερο από οτιδήποτε άλλο, είναι γιατί σου προσφέρει απεριόριστους συνδυασμούς sub-divisions, την δυνατότητα να κάνεις stack οποιουσήποτε 3 διαφορετικούς delay ήχους, σε οποιονδήποτε συνδυασμό sub-divisions, παράλληλα ή σε σειρά, με δυνατότητα να συγχρονίσεις μέχρι και τους 3 ή όχι. Δεν υπάρχει κάποιο άλλο delay μηχάνημα στην αγορά αυτή τη στιγμή που να στα δίνει όλα αυτά.

 

Και δεν πιάνω καν τη δυνατότητα των Toneprints, τα οποία, ιδιαίτερα για studio χρήση, ανοίγουν έναν άλλο κόσμο delay ήχων, αν έχεις όρεξη να ανακαλύψεις και να δημιουργήσεις νέα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου