Προς το περιεχόμενο

Precision Bass DIY


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε η ώρα και για το μπασάκι του τίτλου, το μπράτσο κλασικά κελεμπέκι το σώμα  κάτι σε alder ήθελα για πιο ελαφρύ αλλά λόγω του ότι ειναι λιγο σπάνιο στα μέρη μας χρησιμοποίησα poplar που κατα την wormoth ειναι παραπλήσιο  ηχητικά, εναλλακτικά έχω και κορίνα-limba για δοκιμή.

 

Και επειδή το θέμα βάρους με καίει αρκετά μέτρησα  τις πυκνότητες των ξύλων που έχω στη διάθεση μου

Ash: 710 kg/m3

Poplar :530 kg/m3

Korina: 400kg/m3

Μαόνι σίπο : 630 kg/m3

Maple : 580-620 kg/m3

 

Το σώμα poplar σκάφτηκε και ειναι περίπου στα 2,4 kg ήδη ένα κιλό και κάτι λιγότερο απο ενα αντίστοιχο jazz bass βαρίδι που βόσκει αμοντάριστο :D

 

Fendero bassίστες τη γνώμη σας για τη συνέχεια :D

DSC_1464B.thumb.jpg.02e31ed4049510aa053d2f7536df7744.jpg

DSC_1465B.thumb.jpg.283b53de8c395880843d37e657d82f0c.jpg

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Fendero bassίστας δεν είμαι αλλά είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα την κάνεις .Φαίνεται  πολύ δύσκολο ξύλο για για να πετύχεις όμορφο natural finish.Προσωπικά θα το έβλεπα σαν ευκαιρία για πειράματα με διάφορες τεχνικές και χρωματισμούς σε σκραπ wood.Περιμένουμε νεότερα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τι γνώμες θες;

Εφόσον το poplar βαφτεί με solid χρώμα (προτάσεις πολλές  ;D), μια χαρά θα είναι.

Λίγο στρογγύλεμα στις άκρες θέλει (κάψιμο από το πριόνι είναι στο κάτω κέρατο; ), ένα ρουτάρισμα για τον πίσω Jazz (να μην σου πω MM καθότι ο λεβέντης σου θα τον εκτιμήσει στη μουσική που παίζει) και πας για μονταρίσματα.

 

Στο κελεμπέκι σου τι θα βάλεις για ταστιέρα;

Jazz ή Precision θα το χεις το μπράτσο;

Πρόσεξε το neck-dive αν γίνει ελαφρύ το σώμα.

 

Subscribed..... ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Βασικα το μπασο το κοβω να γινεται οπως στο συννημενο χρωματικα , οχι απαραιτητα με τετοια ταστιερα. Οσο για τον πισω μαγνητη , νομιζω θα μεινει απλο p και οχι pj ή οτιδηποτε  ;D . Οσο γινονται ολα αυτα, θα ειμαι εδω να "επιβλεπω " :P

1997FenderCASeriesPJBass-SP_zps862f195a.thumb.jpg.274072ea6647f305d6df810be93275a3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fendero bassίστας δεν είμαι αλλά είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα την κάνεις .Φαίνεται  πολύ δύσκολο ξύλο για για να πετύχεις όμορφο natural finish.Προσωπικά θα το έβλεπα σαν ευκαιρία για πειράματα με διάφορες τεχνικές και χρωματισμούς σε σκραπ wood.Περιμένουμε νεότερα!  :)

Να σου πω και γω το poplar κοινώς Λεύκα για scrapwood το είχα μόνο που τώρα έπεσα στην ανάγκη του γιατί είναι ελαφρύτερο απο το Ash -όχι το swap Ash

Επειδή έχει αυτές τις διχρωμίες και έπεσα και σε ρόζο πάει για solid χρώμα ή κάτι σε sunburst

 

Κώστα ναι καψίματα απο το ρούτερ ειναι και έχει και μερικά μικρά σπασίματα περιφεριακά που θα τακτοποιηθούν, πάντως ειναι μαλακό κολ&ξυλο καμία σχέση με ash

Τι εννοείς ΜΜ για πίσω?

Ταστιέρα απο παλίσανδρο έχω κάτι κομμάτια να κόψω και μάλλον block inlays και binding, τάστα ψιλο jumbo αλλά χαμηλού προφίλ  0,9 mm ύψος για να ειναι ευκολόπαιχτο και εκεί στο precision μπράτσο θα χρειαστώ σίγουρα τη βοήθεια σας για διαστάσεις προφίλ κλπ ακούω απο τώρα γνώμες :D

DavidOrgath επειδή δεν πολυ βλεπόμαστε θα βλέπεις τη πρόοδο του απο το forum ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παράλληλα με το σώμα απο poplar ξεκίνησαν και δυο σώματα απο white korina (limba)

για να δούμε και αυτά τι ήχο θα μας βγάλουν το ένα P το άλλο  PJ

Ωραίο ξύλο η κορίνα ευκολοδούλευτο και ελαφρύ, στις φωτο που φαίνονται το πιο ελαφρύ η κορίνα μετά το poplar και τελευταίο ενα σώμα JazzBass απο ash (οχι swap)

DSC_3779B.thumb.jpg.0dcf0028328004beec12491e2b59c27b.jpg

DSC_3780B.thumb.jpg.d9f3f52ee63e5db2294d436d476c1325.jpg

DSC_3782B.thumb.jpg.ce60de0f2d0131d7832ca065e3fa76af.jpg

DSC_3784B.thumb.jpg.04b40ec93c58a78d3f467738108a8bbf.jpg

DSC_3785B.thumb.jpg.21738628432b54b31f2f905ac3358f38.jpg

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο Νάσο μου, θα έχεις μεγαλύτερο stock σε όργανα, από πολλά καταστήματα στην Ελλάδα! ;D ;D ;D

 

Και θα είναι και handmade!

 

Να 'σαι καλά να φτιάχνεις και να παίζεις φίλε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδέχομαι ότι στο μυαλό μου, το Limba (Korina) ήταν πιο βαρύ από το poplar.

Ίσως επειδή είναι της οικογένειας των Μαονιδών  ;D και το πήγα συνειρμικά.

Κουκλιά είναι και φτού του να μην το ματιάσουμε.

 

Για το Κορίνα, αν βρεις και ένα μπράτσο από canary (arariba) με ταστιέρα από έβενο, θα έχεις ένα καταπληκτικό όργανο..... 8)

 

Είσαι μαστόρι τρελό Νάσο.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου