Προς το περιεχόμενο

Precision Bass DIY


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παραδέχομαι ότι στο μυαλό μου, το Limba (Korina) ήταν πιο βαρύ από το poplar.

Ίσως επειδή είναι της οικογένειας των Μαονιδών  ;D και το πήγα συνειρμικά.

Κουκλιά είναι και φτού του να μην το ματιάσουμε.

 

Για το Κορίνα, αν βρεις και ένα μπράτσο από canary (arariba) με ταστιέρα από έβενο, θα έχεις ένα καταπληκτικό όργανο..... 8)

 

Ρε συ διαβάσες τη σκέψη μου  ;D αυτό θα βάλω...

Και γω δεν περίμενα τη Κορίνα ελαφρύτερη όλων, αφου τα μέτρησα-δες το πρώτο ποστ- σιγουρεύτηκα, φίλε μεσαίες πολλές μεσαίες συχνότητες η κορίνα οτι πρέπει για precision :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

φίλε μεσαίες πολλές μεσαίες συχνότητες η κορίνα οτι πρέπει για precision :D

 

Στο χα πει απο την αρχη οτι λεγανε οι αμερικανοι mahogany on (mid) steroids... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό είναι ότι κάνεις το σώμα χωρίς το τεμπελορούτιασμα με το κανάλι στον P και έτσι επιτυγχάνεις να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μπάσο και χωρίς pickguard.

Όπως είδες και σχολίασες και στην strat του Αχιλλέα, κόβεις ξύλο όμορφο στις διαστάσεις του συγκεκριμένου plate και δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.

Αν πάλι θες ολόκληρο pickguard, το κάνεις δύο κομμάτια (με όμορφο τρόπο) ένα που είναι πάνω από το control και ένα το υπόλοιπο.

Θα με ρωτήσεις γιατί.

Επειδή είμαστε ανήσυχα παιδιά και το βάλε βγάλε όλης της γκουμούτσας για να δοκιμάζεις μαγνήτες και pot πειράματα, δε λέει.

 

Τι λες;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ελαφρύ το korina και πολύ ευκολοδουλευτο ξύλο, έχω φτιάξει ένα μπράτσο για την Thinline μου αλλα με αυτό η κιθάρα ήταν out of balance.

Και όπως ειπαι και ένας γνωστός ¨Μυρίζει σαν ποπ κορν όταν το κόβεις και το τρίβεις¨

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ελαφρύ το korina και πολύ ευκολοδουλευτο ξύλο, έχω φτιάξει ένα μπράτσο για την Thinline μου αλλα με αυτό η κιθάρα ήταν out of balance.

Και όπως ειπαι και ένας γνωστός ¨Μυρίζει σαν ποπ κορν όταν το κόβεις και το τρίβεις¨

Χίλια χρόνια (και καλά) θα ζήσεις Highlander.

Το thread σου κοίταζα πως είχες πετύχει με την όμπρα εκείνο το υπέροχο χρώμα.

Ή λες να πάω Σιέννα ψημένη;

Πόσο μου αρέσουν αυτά τα όμορφα βάσανα.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα είναι τόσο φτηνά αυτά τα χρώματα που μπορείς να πάρεις και τα δυο να κάνεις τεστ πάνω σε ρετάλια ξύλο και να δεις ποιο σου αρέσει περισσότερο.

Τι θα βάψεις? Έχασα κάτι ?

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα είναι τόσο φτηνά αυτά τα χρώματα που μπορείς να πάρεις και τα δυο να κάνεις τεστ πάνω σε ρετάλια ξύλο και να δεις ποιο σου αρέσει περισσότερο.

Τι θα βάψεις? Έχασα κάτι ?

Όχι. Εγώ κάνω άλματα σκέψης.

Ένα σώμα Precision.

Με τον γνωστό τρόπο (αγιογραφίας χρώματα, truoil).

Θα προσπαθήσω να πετύχω και λίγο burst αυτή τη φορά.

Δυστυχώς ρετάλια δεν υπάρχουν.

Αλλά δεν πειράζει. Υδατοδιαλυτές είναι και τα χρώματα όλα αυτά είναι ωραία.

Αραιά και σιγά μέχρι να το πετύχουμε...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα αλλά τι κάνεις αν το μπράτσο έχει τη βίδα του trussrod απο κάτω? ???

Δεν έχει να κάνει.

Το σκάψιμο θα γίνει κανονικά.

Και pickguard να χες, πάλι τρίψιμο θα τρωγε για να μπαίνει το κατσαβίδι

Σιγά μην έχω βάλε βγάλε το pg για να ρυθμίσω βέργα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα με το pickguard και τη βεργα αν δεν θες να ειναι κλασσικα απο πανω(η βεργα), σκεφτηκα το εξης γιατι  εγω αυτο εκανα δυστυχως..

στην strat που φτιαχνω τωρα δεν ηθελα τη βεργα να φαινεται απο πανω κι ετσι την εβαλα απο κατω. ετσι στην παρουσα φαση θα πρεπει για να ρυθμισω βεργα να βγαλω το pickguard. >:(

ομως σκεφτηκα οτι θα μπορουσα το κομματι του ξυλου απο το pickguard που ειναι ακριβως μπροστα απο το neck μαγνητη, να το κανω καπακι με δυο βιδουλες.

δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος, προσπαθω να το περιγραψω οσο καλυτερα γινεται με λογια.

 

ACHILLES guitars

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου