Προς το περιεχόμενο

Εξάσκηση για διπέταλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Noizάδες !

 

Παιζω ντραμς τα τελευταια 5-6 χρονια και εδω και μερικους μήνες έχω ξεκινήσει διπεταλο όμως ακομα δεν εχω καταφέρει να χτισω την ταχυτητα,την αντοχη και την τεχνικη που θα ηθελα και περιμενα. Τι ασκησεις μου προτεινετε να κανω και πως να τις οργανωσω?

 

Διαβασα σε ενα αλλο forum οτι βοηθανε πολυ οι ασκησεις απο το κλασσικο και εξαιρετικο Stick Constrol στο οποιο εχω αφιερωσει πολλες ωρες για τα χερια μου. Οποιαδηποτε συμβουλη ή προταση ειναι ευπροσδεκτη!

 

Ευχαριστω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Α και το Ω ειναι τα Rudiments. Συνεπως αν καταφερεις να τα προσαρμοσεις στα ποδια σου εντελως κατ αντιστοιχια με τα χερια, αρχικα σε πολυ χαμηλη ταχυτητα, και σταδιακα να ανεβαινεις, εισαι καλυμμενος. Τουλαχιστον οσα μπορεις. Και καθαρα;)

 

Δεν εχω αγγιξει διπεταλο, αλλα κατα καιρους κανω αυτη την ασκηση με το πεταλι του Hi-hat. Θα σε βοηθησει πραγματικα.

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης μπορειτε να ριξετε μια ματια στα threads του παροντος  section( σελιδα 4 : ασκησεις για  2 κασες + χερια & συνεχεια ασκησεων για 2 κασες +χερια ) που εχω ποσταρει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν απειρα βιβλια και DVD πανω στο θεμα διπεταλο. Εξαρταται και το τι σε ενδιαφερει. Θες πχ να παιξεις extreme metal τυπου kollias ή κατι αλλο?

 

Το καλυτερο θα ηταν να ρωταγες ενα δασκαλο. Παντως ενα πολυ καλο βιβλιο για ξεκινημα ειναι το double bass drum encyclopedia του Bobby Rondineli.

 

Σε γενικες γραμμες οτι ισχυει γενικα για την εκμαθηση του οργανου. Αργα, σιγα σιγα, καθαρα κλπ

 

Προσωπικα διαφωνω ολιγον με το να μεταφερεις την μελετη των rudiments στα ποδια, αλλα σιγουρα δε θα σου κανει κακο.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου