Προς το περιεχόμενο

Χρειαζομαι DI Box?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!

 

Ειμαι κατοχος μιας Tascam US 122(της παλιας) και ενος Shure SM57.Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν χρειαζομαι εκτος απ'τα παραπανω καποιο DI Box και πιο συγκεκριμενα το BEHRINGER GI100 ULTRA-G για την ωρα μονο για Home Recording.Θα μου προσφερει κατι επιπλεον απο την καρτα και το μικροφωνο?Ειναι καλο να το παρω μονο και μονο σαν cabinet-emulator?Γιατι σκεφτομαι να παρω κι ενα φθηνο μπασακι αλλα δεν εχω ουτε λεφτα ουτε χωρο για ενισχυτη μπασου?Μηπως δηλαδη θα μπορω να ηχογραφησω με το DI το μπασο?

Thanks

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο DI κάνει πολύ καλή δουλειά για κιθάρες, μιας και έχει και προσομείωση καμπίνας 4χ12". Χωρίς την προσομείωση γράφεις άνετα και μπάσο.

Επίσης δουλεύει με την phantom power της κονσόλας, οπότε δεν θες τροφοδοτικό ή

μπαταρία.

Αν η κονσόλα σου δεν έχει είσοδο χαμηλής εμπέδησης για κιθάρες (Lo-Z) τότε το DI σου είναι απαραίτητο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι θυμάμαι έχει είσοδο Hiz για κιθάρα μπάσσο κτλ.Δηλ. όργανα που δεν έχουν ενίσχυση και θέλουν για να δουλέψουν.Άρα δεν σου χρειάζεται το Di box.Νομίζω μια άλλη περίπτωση χρήσης του Di box είναι να έχεις τεράστια καλώδια άρα και απόσταση απο το όργανο ή το μικρόφωνο και να χρειάζεται να το μετατρέψεις σε xlr για να μην χάσεις το σήμα τελείως.

 

Γενικά το di είναι μετατροπέας σήματος σε xlr είσοδο-έξοδο για να μην χάνεται-αλλοιώνεται το σήμα.Υπάρχει ενεργητικό και παθητικό για την εκάστοτε ανάγκη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι θυμάμαι έχει είσοδο Hiz για κιθάρα μπάσσο κτλ.Δηλ. όργανα που δεν έχουν ενίσχυση και θέλουν για να δουλέψουν.Άρα δεν σου χρειάζεται το Di box.Νομίζω μια άλλη περίπτωση χρήσης του Di box είναι να έχεις τεράστια καλώδια άρα και απόσταση απο το όργανο ή το μικρόφωνο και να χρειάζεται να το μετατρέψεις σε xlr για να μην χάσεις το σήμα τελείως.

 

Γενικά το di είναι μετατροπέας σήματος σε xlr είσοδο-έξοδο για να μην χάνεται-αλλοιώνεται το σήμα.Υπάρχει ενεργητικό και παθητικό για την εκάστοτε ανάγκη.

 

 

 

Το DI δεν είναι μετατροπέας σε xlr, ούτε είναι για όργανα που χρειάζονται ενίσχυση (μερικά active έχουν προενισχυτή αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά τους).

Αυτό που κάνει είναι ότι προσαρμόζει την εμπέδηση και κάνει balanced το σήμα.

Αυτά που λες με τις χρήσεις και τα μεγέθη των καλωδίων είναι σωστά, αλλά τα έχεις μπερδέψει λίγο.

Το XLR είναι απλά ένας τύπος βύσματος. Δεν μας λέει κάτι για την φύση του σήματος. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι κάνει float στο σήμα και γίνεται balanced (το οποίο balanced -για τους δικούς του λόγους- είναι λιγότερο ευάλωτο σε παράσιτα από ηλεκτρομαγνητικά κύματα (RF)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπάσο υπάρχει και αυτό το DI της μπεχρινγκερ:

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_vtone_bass_bdi21_analog_modeling_preamp.htm

 

δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω παίξει με το ξαδερφάκι του για κιθάρα (GDI21) και ήταν αρκετά καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδευτηκα λιγακι.

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω.Εχοντας τα παραπανω(Tascam και  Shure)μπορω ηδη να ηχογραφησω.Μου χρειαζεται σε κατι αλλο το Ultra G ή ενα οποιοδηποτε DI?Μου προσφερει κατι που δεν μου παρεχουν τα αλλα δυο(κυριως στην ποιοτητα του ηχου της ηχογραφησης).Εχω ακουσει τα καλυτερα για το G σαν cabinet-emulator.Αξιζει τα λεφτα του αν το χρησιμοποιησω ετσι αποκλειστικα?

Γενικα δεν ξερω τι ακριβως κανει ενα DI Box και τι αντικαθιστα (αν αντικαθιστα κατι π.χ. το μικροφωνο)

ή αν μπορει ακομα και να συνδεθει μικροφωνο στο DI ειδικοτερα στο συγκεκριμενο DI.

Και για να μην τα πολυλογω εσεις αν ειχατε τον εξοπλισμο μου θα κανατε μια τετοια αγορα και αν ναι γιατι?

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Tascam και  Shure που έχεις για να ηχογραφήσεις οτιδίποτε δεν χρειάζεσαι Di box.

Όπως ειπε ο ytsestef_2112 το μηχάνημα αυτό κάνει 2 δουλειές.1)Γειώνει ένα σήμα 2)Μετατρέπει το unbalanced σήμε σε balanced για να μειώνονται τα παράσιτα από ηλεκτρομαγνητικά κύματα.

Οπότε αν έχεις μεγάλα καλώδια unbalanced(Jack μεγάλα συνήθως) ίσως κερδίσεις κάτι απο μείωση θορύβου.Αν έχεις balanced καλώδια είτε μικρά είτε μεγάλα (XLR τύπου) δεν το χρειάζεσαι.Αυτά τα καλώδια τα χρησιμοποιείς στο μικρόφωνο σου.Στην περίπτωση που έχεις unbalanced για το μικρόφωνο καλύτερα να πάρεις ένα XLR και όχι di box.

Τώρα η κιθάρα-μπάσσο-μπουζούκι κτλ. έχουν jacκ(unbalanced) καλώδια αλλά η κάρτα σου έχει υποδοχή για τα συγκεκριμένα όργανα μέσω της ρύθμισης που διαθέτει οπότε δεν χρειάζεσαι di box για αυτά.

 

Τέλος αν θές καλύτερο ήχο απο αυτόν που έχει η κάρτα σου σε προενίσχυση καλύτερα μάζεψε λεφτά για προενισχυτή.Στο λέω αυτό γιατί αναφέρεις κάτι για προσομοίωση καμπίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ειχα δοκιμασει το v amp για μπασσο παλιοτερα..Με λιγο ψαξιμο μπορεις να βγαλεις καλο ηχο!Φυσικα μπορεις να χρησιμοποιεισεις και vst..Το Ampeg πχ τα σπαει!!Ειχα ηχογραφισει χυμα line και με το ampeg ειχα βγαλει πολυ καλο αποτελεσμα...

 

χμ..για φαντασου με di

i hate you,the pigs who turn the screws...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου