Προς το περιεχόμενο

Delay tape echo SOS


torpilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

superfunk δωσε κάποια πληροφορία γιατί σ'αρέσει!

 

Γιατι να μη μ'αρεσει?  :)

 

Ειναι buffered,εχει σχεδον τον ιδιο ηχο με το original tape echo της Roland,εχει TAP TEMPO,θα σου κρατησει μια ζωη (και αλλη μια),ειναι BOSS.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δ

 

ΥΓ πόσο θέλουν για το 201?... 700€?... θυμάμαι κάποτε, φίλος που νοίκιαζε pa κάνοντας ξεσκαρτάρισμα, χάριζε (στην κυριολεξία) τρία από δαύτα και κανείς δεν τα έπαιρνε... ::)

 

 

 

Σα τρελος ψαχνω τετοιες περιπτωσεις τα τελευταια 25 χρονια .Που να δεις εδω στην Κρητη την περιοδο αναβαθμισης εξοπλησμου των λοαυτιεριδων & λυραριδων στις αρχες του 90 . Βλεπεις κατι blackface fender 60 και του 70 να χαριζονται , να πετιουντε σε κοτετσια . ;D ;D ;D ;D .

Ετσι ειναι αυτα αγαπητε αφου τα ξερεις  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι το πρώτο που παίρνω οπότε δεν έχω γνώμη! Θέλω οπωσδήποτε delay, αλλιώς Πως να το συγχρονίσω με κάποιο track? Όπως ίσως καταλάβατε το pedal προορίζεται για studio και όχι live.

 

 

Επειδή το θες για studio και όχι για live όπως λες, νομίζω οτι το tap tempo δεν σου πολυχρειάζεται, μην σου πω οτι αν το θες για ηχογράφηση, δεν σου κάνει κιόλλας. Καλύτερα θες να βρεις ένα πετάλι που να μπορείς να ορίσεις εσύ χρόνο στα delay για πέφτουν οι επαναλήψεις ακριβώς. Το tap όσο καλός και να είσαι, ποτέ δεν θα πετύχεις ακριβώς τον χρόνο.

 

(Δηλώνω άσχετος απο πετάλια, απο τότε που ανακάλυψα την ευελιξία της πεταλιέρας δεν έχω ασχοληθεί ξανά με μεμονωμένα πεταλάκια, αλλά υποθέτω οτι όλο και σε κάποιο θα μπορείς να ορίσεις tempo)

 

Όσο για το πως θα υπολογίσεις τις επαναλήψεις, αν ψάξεις λίγο στο internet θα βρεις πολλά εργαλεία για το πως θα το υπολογίσεις, και υπάρχουν και πολλές free εφαρμογές στο κινητό που θα σε βοηθήσουν.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Echolalia Delay Calculator (android) που είναι και free, αλλά υπάρχουν και άλλα πολλά

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχοληθεί ξανά με μεμονωμένα πεταλάκια, αλλά υποθέτω οτι όλο και σε κάποιο θα μπορείς να ορίσεις tempo

 

στα περισσοτερα απλα γυρνας το...κουμπι με την ενδειξη time & κανεις τη προσευχη σου να πετυχεις το tempo σε λιγοτερο από 20 προσπαθειες   ;D

 

ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ πιο ευκολο αν το πεταλι εχει tap tempo.  

 

Το tap όσο καλός και να είσαι, ποτέ δεν θα πετύχεις ακριβώς τον χρόνο.

 

μπα πανευκολο ειναι ,εκτος και αν εισαι ΕΝΤΕΛΩΣ αρυθμος οποτε κακως παιζεις μουσικη ετσι κι αλλοιως  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα περισσοτερα απλα γυρνας το...κουμπι με την ενδειξη time & κανεις τη προσευχη σου να πετυχεις το tempo σε λιγοτερο από 20 προσπαθειες   ;D

 

ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ πιο ευκολο αν το πεταλι εχει tap tempo.  

 

μπα πανευκολο ειναι ,εκτος και αν εισαι ΕΝΤΕΛΩΣ αρυθμος οποτε κακως παιζεις μουσικη ετσι κι αλλοιως  ;D

 

Σε πρόβα και live, ναι, σε ηχογράφηση δεν ξέρω αν θα με εμπιστευόμουν, κυρίως αν μιλάμε για αρκετά μεγάλους χρόνους delay και με αρκετές επαναλήψεις σε συγκεκριμένες αξίες (βλ. στυλ EDge).

Τώρα αν μιλάμε απλά για 1-2 επαναλήψεις στα 350ms για λιγο παραπάνω όγκο κτλ , μαζί σου

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολλά τα λεφτα :(

 

http://www.thomann.de/gr/t_rex_replicator_tape_echo.htm

 

Δεν κράτησα και τις TDK που είχα μικρός για ανταλλακτικά...

;D ;D

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, έχω 3 πετάλια της TC Electronic στο board μου αυτή τη στιγμή, και είχα και άλλα 2 πιο παλιά, ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα και θεωρώ ότι αυτά που κυκλοφορούν στο net όχι μόνο υπερβολικά αλλά ακόμα ίσως και εκ του πονηρού.

 

Όσον αφορά το γιατί το θεωρώ καλύτερο από οτιδήποτε άλλο, είναι γιατί σου προσφέρει απεριόριστους συνδυασμούς sub-divisions, την δυνατότητα να κάνεις stack οποιουσήποτε 3 διαφορετικούς delay ήχους, σε οποιονδήποτε συνδυασμό sub-divisions, παράλληλα ή σε σειρά, με δυνατότητα να συγχρονίσεις μέχρι και τους 3 ή όχι. Δεν υπάρχει κάποιο άλλο delay μηχάνημα στην αγορά αυτή τη στιγμή που να στα δίνει όλα αυτά.

 

Και δεν πιάνω καν τη δυνατότητα των Toneprints, τα οποία, ιδιαίτερα για studio χρήση, ανοίγουν έναν άλλο κόσμο delay ήχων, αν έχεις όρεξη να ανακαλύψεις και να δημιουργήσεις νέα πράγματα...

 

Μπορείς εκτός από midi sync να συγχρονίσεις το τεμπο μέσω usb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου