Προς το περιεχόμενο

Ήχος ακκορντεόν σε live


sPId_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες λύσεις για να βγάλουμε ήχο από ακκορντεόν σε Live.

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιούμε μικρόφωνα από πνευστά και το αποτέλεσμα (κυρίως στην ένταση) είναι απογοητευτικό.

Να πω ότι τα live είναι σε ερασιτεχνικό επίπεδο και ότι το όργανο είναι weltmeister

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες "μικροφωνα απο πνευστα" ποια εννοεις?

 

Δοκιμασατε εν τω μεταξυ τα απλα συνηθισμενα sm57-58 και δεν βγαλατε ικανοποιητικο αποτελεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες "μικροφωνα απο πνευστα" ποια εννοεις?

 

Ένα αυτό.

 

Επίσης, το ακκορντεόν είναι μεν αρκετά "δυνατό" ακουστικά όργανο, αλλά, μη έχοντας μια συγκεκριμένη, μοναδική πηγή, έχει να κάνει και με το που ακριβώς είναι το όργανο, πως κινείται ο παίκτης κτλ.

Ιδανικά, θες λογικά από δύο "clip-on" μικρόφωνα σε κάθε πλευρά, ειδάλλως θα υπάρχουν διαφορές στις εντάσεις. Με ένα μικρόφωνο (πολλοί νομίζω χρησιμοποιούν το 57άρι) φαντάζομαι θα πρέπει να "στοχεύει" το ακκορντεόν πάνω του, αναλόγως που παίζει. Δεν μπορείς ας πούμε να το βάλεις στη μεριά του κλαβιέ και να περιμένεις ν'ακουστούν οι μπάσσες καθαρά.

 

Όλα τα παραπάνω θεωρητικά πάντα, δεδομένου ότι δεν έχω ασχοληθεί πρακτικά με το θέμα, οπότε... grain of salt.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παίζω για χρόνια σε ακουστικό σχήμα με ακορντεόν. Ντάξει, υποφέρω.

Το βασικό πρόβλημα είναι πως να το κάνεις να μην ακούγεται, το αναθεματισμένο.

Τώρα, αν θες ντε και καλά, αλλά με δικιά σου ευθύνη, να σου πω πως

η ακορντεονίστ μας έχει κάνει κάποια μόντα και πλαγκάρει με καρφί.Σατανικό.

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, φοβάμαι να πλησιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα.

Το ακκορντεόν δεν ακούγεται με τίποτα. Ειδικά με τρομπέτα και drums να παίζουν, είναι σαν να μην υπάρχει.

 

Τα μικρόφωνα που δοκιμάσαμε ήταν ένα με κλιπσάκι που χρησιμοποείται για τρομπέτα και ένα μικρόφωνο που χρησιμοποιούμε για φωνή.

 

Αυτό με το καρφί είναι ακριβώς που θέλω να κάνω αλλά δεν γνωρίζω το πως. Μιας και με το ακκορντεόν δεν ασχολούμε και πολύ ενεργά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ έχω ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα.

Το ακκορντεόν δεν ακούγεται με τίποτα. Ειδικά με τρομπέτα και drums να παίζουν, είναι σαν να μην υπάρχει.

 

Τα μικρόφωνα που δοκιμάσαμε ήταν ένα με κλιπσάκι που χρησιμοποείται για τρομπέτα και ένα μικρόφωνο που χρησιμοποιούμε για φωνή.

 

Αυτό με το καρφί είναι ακριβώς που θέλω να κάνω αλλά δεν γνωρίζω το πως. Μιας και με το ακκορντεόν δεν ασχολούμε και πολύ ενεργά..

[/quote

 

Εντάξει αγαπητέ. Θα την ρωτήσω που έκανε τη μόντα και θα

σου στείλω pm. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον συνεργατη μου που ρωτησα εκ μερους σου

"sennheiser MT-04 (3+1). Για μέσα στο όργανο δεν υπάρχει καλύτερο, γύρω στο 500αρικο."

"λειτουργεί με 9βολτη μπαταρία, έχει δύο faders, ένα για δεξί χέρι (3 μικρόφωνα) κι ένα για αριστερό (1 μικρόφωνο), και βγαίνει σε ένα καρφί, δηλαδή με DI"

"το 3+1 είναι σούπερ, ισσοροπημένο, δεν χάνει πουθενά."

 

Με το Google βρηκα αυτα

http://www.musictech-midi.it/eng/mic-systems-and-amps/mics-for-piano-accordions/mt-04n

http://www.musictech-midi.it/eng/mic-systems-and-amps/mics-for-piano-accordions

http://www.acclab.com/accordionlab/mall/midi/indexm3.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου