Προς το περιεχόμενο

Food for thought


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η αλήθεια είναι ότι όταν πήγα στο Τάκη να ακούσω την Squier που είχε βάλει πάνω της όλα τα parts της American Standard εκτός φυσικά το μανίκι και το σώμα.Και δεν χρειάστηκαν 5 ώρες για να καταλάβω ότι κάτι άλλαξε.Και με την Standard έπαιξα παραπάνω απο 5 λεπτά.:D :D

 

δεν το είπα για εσένα janick.

οι 'χοντρές' διάφορες φαίνονται αμέσως σε δυο όργανα και αν παίξεις αρκετά διαπιστώνεις και πολλές άλλες.

Πιστεύω στα καλά όργανα αλλά όχι στα υπερτιμημένα custom shop κλπ.

Για μένα δεν είναι όλα το set up.

Επιτρέψτε μου να έχω την γνώμη μου χωρίς να την επιβάλλω.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω προσφατα δοκιμασα μια κιθαρα με σωμα νοβοπαν και μπρατσο μελαμίνη και με τα ιδια εξαρτηματα και set up οπως μια Prs custom 24 και μου ακούστικε σαν Prs custom 24. Ειμαστε σοβαροι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Και δεν χρειάστηκαν 5 ώρες για να καταλάβω ότι κάτι άλλαξε.Και με την Standard έπαιξα παραπάνω απο 5 λεπτά.

 

απλα ειναι σχεδον αδυνατον να εκανε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο σετ απ και στις δυο' date='καπου θα εφευγε το υψος του μαγνητη,καπου το μεγεθος των ταστων θα ηταν διαφορετικο (εξαιρετικα σημαντικο για τον ηχο) ,καπου η γεφυρα δεν θα ειχε ερθει σωστα,καπου το μπρατσο θα ειχε διαφορετικο relief,καπου,καπου,καπου... αν βαλεις και στην εξισωση τις κουρασμενες χορδες να την η "διαφορα"[/quote']

 

 

Βασικά για να καταλάβω.Η ένσταση σου για τα ξύλα είναι καθαρά στις ταμπέλες;;Μαονι,Ash κλπ κλπ κλπ;;Δε νομίζω τυχαία να έχουμε συνδέσει το μαόνι με τον ογκώδη ήχο(βλ. Gibson LP).

Όπως είπες παίζει ρόλο η μάζα και η πυκνότητα του ξύλου.Ε το μαόνι δεν είναι πιιο βαρύ;Γιατί να μη μπορώ λοιπόν με ασφάλεια να πω ότι το μαόνι προσφέρει περισσότερο όγκο (που ομολογουμένως έχουν οι LP);;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι η ενσταση μου δεν ειναι αυτη.Διαβασε το αρχικο μου ποστ :wink:

Και οχι το μαλονι δεν ειναι πιο βαρυ,υπαρχουν κιθαρες φτιαγμενες απο ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ μαονι και αλλες απο βαρυ μαονι.

Ειχα μια Les Paul καποτε που ηταν ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΗ απο την τελε μου :wink: και παλι σαν Les Paul ακουγονταν....

 

Εγω προσφατα δοκιμασα μια κιθαρα με σωμα νοβοπαν και μπρατσο μελαμίνη και με τα ιδια εξαρτηματα και set up οπως μια Prs custom 24 και μου ακούστικε σαν Prs custom 24. Ειμαστε σοβαροι?

 

Ξερω και εγω....εσυ θα μας πεις..... :?

 

Παντως εγω εχω μια κιθαρα απο πεπιεσμενο χαρτι και μπογια (Danelectro) & μια απο αγνο fiberglass παραγεμισμενη με υαλοβαμβακα (Crucianelli elite) & ακουγονται & παιζουν εκπληκτικα... :lol:

 

 

Δεν ειναι καν αναγκη η κιθαρα να ειναι ξυλινη ,υπαρχουν εξαιρετικες κιθαρες φτιαγμενες απο διαφορα υλικα... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες!

 

Πρωτού ποστάρω αυτό το θέμα έκανα ένα search και δεν βρήκα κανέναν να έχει κάνει το συγκεκριμένο τεστ, δηλαδή π.χ. να πάρει 3-4 ΙΔΙΕΣ κιθάρες καινούριες χωρίς σφάλματα κατασκευής και σεταρισμένες να τις δοκιμάσει δίπλα-δίπλα. Το τονίζω όμως να είναι ίδια μάρκα, ίδιο μοντέλο και κοντινά serial numbers. Κάποια στιγμή ο elavd θα μας το βρει αν υπάρχει :D :wink:

 

Superfunk το διάβασα με πολύ ενδιαφέρον εκείνο το θέμα με την αλλαγή του μπράτσου και όντως ήταν πολύ ενδιαφέρον και ψυχαγωγικό (ήμουν ROFLMAO όταν διάβασα την πονηριά σου :wink: ).

 

Εγώ περισσότερο ήθελα να σταθώ στο γεγονός ότι η πλειοψηφία των ηλεκτρόβιων κιθαριστών (και γω μέσα σ'αυτούς) αναμασάει κάτι το οποίο μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάποιον που να το έχει επιχειρήσει (εδώ και δέκα χρόνια). Τώρα το συμπέρασμα από μια τέτοια σύγκριση αν έχει κάνει κάποιος συζητείται. Αλλά ας βρεθεί πρώτα! Αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα απαιτούσαμε όλοι πριν αγοράσουμε κιθάρα να μας έβγαζε ο μαγαζής τουλάχιστον άλλη μια ίδια να δούμε ποιά μας κάθεται καλύτερα;

 

Πάντως έτσι για γέλιο να αναρωτηθώ μερικά πράγματα άσχετα από το αρχικό θέμα: αν μια τόσο λεπτή λωρίδα ξύλου (ταστιέρα) κολλημένη σε ένα κομμάτι ξύλου (μπράτσο) 8-12 φορές περισσότερη μάζα (συμπεριλαμβανομένου και το headstock) προκαλεί αισθητή αλλαγή στον ήχο, τότε τί λέμε στην περίπτωση μιας Les Paul όπου η μισή σχεδόν ταστιέρα έχει παραχωρήσει τη θέση της στα trapezoid inlays; Θα πρέπει να ψάχνουμε και τις πυκνότητες για το mother of pearl; Στην ακραία περίπτωση μιας Schecter Classic που η ταστιέρα είναι σαν τους κρεμαστούς κήπους της Βαβυλώνας τί λέμε; Ακόμα, υποθέτοντας ότι το μπράτσο παίζει σημαντικό ρόλο στην απόδοση, γιατί ασχολούμαστε με το ξύλο μόνο και όχι και το υλικό του truss rod; Δεν νομίζω ότι μπαίνει το ίδιο truss σε μια Harley Benton strat copy (λέμε τώρα) και μια Αμερικάνα Strat, έτσι; Όπως λέμε για το steel block στο τρέμολο μιας strat θα έπρεπε να λέμε και για το truss να είναι το ίδιο υλικό. (αυτά τα ερωτήματα είναι περισσότερο ρητορικά για γέλιο και σίγουρα όχι για αντιπαράθεση :wink: )

 

Καλή ξενύχτια απόψε!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω εχω μια κιθαρα απο πεπιεσμενο χαρτι και μπογια (Danelectro) & μια απο αγνο fiberglass παραγεμισμενη με υαλοβαμβακα (Crucianelli elite) & ακουγονται & παιζουν εκπληκτικα... :lol:

 

 

Δεν ειναι καν αναγκη η κιθαρα να ειναι ξυλινη ' date='υπαρχουν εξαιρετικες κιθαρες φτιαγμενες απο διαφορα υλικα... :wink:[/quote']

 

Θυμάμαι τον Kirk Hammet σε κάτι live που έβγαινε με μια κιθάρα διάφανη (από πλέξιγκλας νομίζω) με κάτι παχύρευστα χρωματιστά υγρά να κόβουν βόλτες μέσα και ο ήχος του ήταν ίδιος και απαράλλαχτος από την ESP που έπαιζε στο προηγούμενο τραγούδι.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω εχω μια κιθαρα απο πεπιεσμενο χαρτι και μπογια (Danelectro) & μια απο αγνο fiberglass παραγεμισμενη με υαλοβαμβακα (Crucianelli elite) & ακουγονται & παιζουν εκπληκτικα... :lol:

 

Δεν μας είπες, είναι African ή Honduras ο υαλοβάμβακας :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτού ποστάρω αυτό το θέμα έκανα ένα search και δεν βρήκα κανέναν να έχει κάνει το συγκεκριμένο τεστ' date=' δηλαδή π.χ. να πάρει 3-4 ΙΔΙΕΣ κιθάρες καινούριες χωρίς σφάλματα κατασκευής και σεταρισμένες να τις δοκιμάσει δίπλα-δίπλα. Το τονίζω όμως να είναι ίδια μάρκα, ίδιο μοντέλο και κοντινά serial numbers. Κάποια στιγμή ο elavd θα μας το βρει αν υπάρχει :D :wink:

[/quote']

 

Αν δε με απατά η μνήμη μου κανείς δε το έχει κάνει αυτό και προφανώς είναι αδύνατο να βρεις

> 3-4 ίδιες κιθάρες

> με κοντινά serials

> σεταρισμένες και προπαντός

> διαθέσιμες για τεστ

 

στην Ελλάδα!!!

:evil: :evil:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου