Προς το περιεχόμενο

Food for thought


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

8O :cry:

 

Αν ψήνεσαι πες θα κοιμηθείς σε μένα και θα πάμε μαζί να δοκιμάσουμε. :wink: :D

 

Πες νωρίς για να πω τη γιαγιά μου να μαγειρέψει :D :D :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

janick οσο περισσοτερο επαιζες με την standard τοσο περισσοτερη διαφορα θα διαπιστωνες.

 

Στον ήχο;;;Στο feeling κατάλαβα μεγάλη διαφορά αλλά ηχητικά δεν τρελάθηκα.Δεν ήταν τόσο καλύτερη πια.Συχνοτικά σου λέω θα προτιμούσα την Epiphone.

 

Δε λέω μπορει να έχεις δίκιο.Περίππου δέκα λεπτά έπαιξα με την κάθε μια

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Janick καλα ακουσες.

Αν χρειαζομαστε πεντε ωρες για να καταλαβουμε τη διαφορα μεταξυ δυο κιθαρων τοτε απλα δεν υπαρχουν...(θα εχει τελειωσει και το Live ως τοτε.. :lol: )

 

Ευκολόπαιχτη τα μάλλα icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif και πολύ άνετη σε αντίθεση με την Epiphone που σε κάποιες φράσεις μου δυσκολεύτικα λιγουλάκι.

 

ενα καλο σετ απ να εκανες το ιδιο καλα θα επαιζε,ισως και καλυτερα... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

janick οσο περισσοτερο επαιζες με την standard τοσο περισσοτερη διαφορα θα διαπιστωνες.

 

Στον ήχο;;;Στο feeling κατάλαβα μεγάλη διαφορά αλλά ηχητικά δεν τρελάθηκα.Δεν ήταν τόσο καλύτερη πια.Συχνοτικά σου λέω θα προτιμούσα την Epiphone.

 

Δε λέω μπορει να έχεις δίκιο.Περίππου δέκα λεπτά έπαιξα με την κάθε μια

κάποιες σειρές epiphone έχουν μαγνήτες gibson(δεν γνωρίζω ποιες) οι οποίες αν και δεν τις έχω ακούσει πιστεύω θα έχουν πολύ καλό ήχο(ισάξιο με gibson). αυτό δεν τις κάνει όμως τρομερές κιθάρες, σίγουρα όμως κάνεις την δουλίτσα σου μια χαρά(αν δεν υπάρχουν χρήματα για κάτι καλύτερο).

έτσι έγινε και με την ibanez μου όταν άλλαξα μαγνήτες, απέκτησε τρομερό ήχο αλλά παρέμεινε μια μέτρια κιθάρα σε αίσθηση.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και μετά απο 5 ώρες jamming δεν ακούσεις η νιώσεις την διαφορά ενός πολύ καλού οργάνου τότε είσαι ένας ευτυχής και ολιγαρκείς άνθρωπος που γλίτωσες από πολλά έξοδα :wink:

αυτο ειναι πολυ καλο θα ελεγα. :lol:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και μετά απο 5 ώρες jamming δεν ακούσεις η νιώσεις την διαφορά ενός πολύ καλού οργάνου τότε είσαι ένας ευτυχής και ολιγαρκείς άνθρωπος που γλίτωσες από πολλά έξοδα :wink:

αυτο ειναι πολυ καλο θα ελεγα. :lol:

 

Η αλήθεια είναι ότι όταν πήγα στο Τάκη να ακούσω την Squier που είχε βάλει πάνω της όλα τα parts της American Standard εκτός φυσικά το μανίκι και το σώμα.Και δεν χρειάστηκαν 5 ώρες για να καταλάβω ότι κάτι άλλαξε.Και με την Standard έπαιξα παραπάνω απο 5 λεπτά.:D :D

 

Ξαναλέω η διαφορά σαφώς δεν ήταν τέτοια που να πεις ότι το ξύλο την έκανε μόνο του.Απλώς προβληματήστικά γιατι η διαφορά στις κιθάρες του Τάκη ήταν λίγο μεγαλύτερη απο ότι αυτές που άκουσα στο μαγαζί.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχουν μικροδιαφορές πάντα. Σε κάποιο βαθμό και από τα διαφορετικά εξαρτήματα /μαγνήτες κλπ. Πάντως, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τελικά οι διαφορές στον ήχο που παρατηρείς αρχικά όταν συγκρίνεις δύο κιθάρες, πολύ σύντομα θα μειωθούν και αν δεν είναι τεράστιες, θα εξαλειφθούν. Εννοώ, ότι παίζοντας με τα 15 κουμπιά που μεσολαβούν από τους μαγνήτες μέχρι το μεγάφωνο, θα φέρεις τελικά τον ήχο πιο κοντά σε αυτό που θέλεις. (Αν αναζητάς το ίδιο και από τις 2 κιθάρες). Έχω την αίσθηση ότι διαφορές στα πρίμα μιας κιθάρας από μια άλλη (ίδιου τύπου) αντιστοιχούν σε 10 μοίρες στροφή του αντίστοιχου ποτενσιομέτρου. Φανταστείτε: τι κάνει πιό δραματική διαφορά? Ο ένας μαγνήτης από τον (παρόμοιο) άλλο ή η στροφή του ποτενσιομέτρου?

Το sustain είναι άλλη ιστορία, αν και σε όργανα αντίστοιχου βάρους με καινούρια τάστα/γέφυρα δεν πρέπει να υπάρχουν τεράστιες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Και δεν χρειάστηκαν 5 ώρες για να καταλάβω ότι κάτι άλλαξε.Και με την Standard έπαιξα παραπάνω απο 5 λεπτά.

 

απλα ειναι σχεδον αδυνατον να εκανε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο σετ απ και στις δυο,καπου θα εφευγε το υψος του μαγνητη,καπου το μεγεθος των ταστων θα ηταν διαφορετικο (εξαιρετικα σημαντικο για τον ηχο) ,καπου η γεφυρα δεν θα ειχε ερθει σωστα,καπου το μπρατσο θα ειχε διαφορετικο relief,καπου,καπου,καπου... αν βαλεις και στην εξισωση τις κουρασμενες χορδες να την η "διαφορα"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου