Προς το περιεχόμενο

KORG KARMA-MIDI KEYBOARD


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας....θα ηθελα τα φωτα σας για ακομη μια φορα.....Εχω το KARMA.Σχεδιαζα για την αγορα νεων πληκτρων ομως τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν.Γνωριζετε εαν θα μπορουσα να συνδεσω midi keyboard χωρις να χρησιμοποιησω pc; Εννοώ συνδεση απ ευθειας με το KARMA.Να ακουγεται δηλαδη το midi μεσω του KARMA.Εχω ψαξει στο διαδυκτιο ομως δεν εχω καταλαβει να σας πω την αληθεια.Μπορω αυτο να επιτρεπεται και σε live; Σας Ευχαριστώ για το χρονο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας....θα ηθελα τα φωτα σας για ακομη μια φορα.....Εχω το KARMA.Σχεδιαζα για την αγορα νεων πληκτρων ομως τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν.Γνωριζετε εαν θα μπορουσα να συνδεσω midi keyboard χωρις να χρησιμοποιησω pc; Εννοώ συνδεση απ ευθειας με το KARMA.Να ακουγεται δηλαδη το midi μεσω του KARMA.Εχω ψαξει στο διαδυκτιο ομως δεν εχω καταλαβει να σας πω την αληθεια.Μπορω αυτο να επιτρεπεται και σε live; Σας Ευχαριστώ για το χρονο....

 

Ναι, οποιοδηποτε keyboard εχει midi οut μπορεις να το συνδεσεις με το midi in του karma για χρήση π.χ. δευτερο clavie στο ιδιο οργανο για να παιζεις καποιους ηχους απο αυτο.

Απο εκει και περα μπορείς να συμβουλευτεις το manual για να δεις πως γινεται η διαδικασια σε διαφορα modes, οπως combination η sequencer ωστε να επιλεγεις ποιούς ήχους θα παίζεις με το δευτερο clavie.

 

Με λιγη μελέτη manual και ψαξιμο στα menu θα το καταλαβεις, δεν ειναι δυσκολη διαδικασία.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το midi δεν δίνει ήχο δίνει πληροφορίες πως να ελέγξει το όργανο κάτι άλλο, οπότε σκέτο ήχο από το midi ήχο δεν πρόκειται να πάρεις.

 

Εάν έχεις ένα άλλο synth, module ή vst μπορείς να το ελέγξεις από το karma αλλά τον ήχο δεν θα τον πάρεις από το karma θα το πάρεις από το άλλο, απλώς θα παίζεις το karma και θα ακούγεται το άλλο.

 

Για να δουλέψεις από vst χρειάζεσαι το midi usb driver της korg το κατεβάζεις από το επίσημο site και καλώδιο usb>midi.

 

Για να ελέγξεις απλά ένα άλλο όργανο συνδέεις το midi in με το midi out τα βάζεις στο ίδιο κανάλι και αυτό είναι όλο.

 

Το midi δεν θα σου χρησιμέψει σε live καταστάσεις γιατί είναι πολύπλοκο στη χρήση και σου "τρώει" κανάλια στο όργανο δεν θα μπορέσεις να έχεις την ελευθερία να αλλάζεις programs & combis, εγκυκλοπαιδικά μπορείς να δεις πως δουλεύει και ως εκεί.

 

Επειδή ανοίγεις συνέχεια posts για το karma εάν θες να σε βοηθήσουμε πες με πόσα όργανα παίζεις (μπάντα ή ακουστικό κιθάρα πχ) τι ρεπερτόριο για να σου κάνουμε προτάσεις ως προς τι τεχνική να χρησιμοποιήσεις (πχ αν χρειάζεσαι bass splits στο αριστερό κτλ) και αν χρειάζεσαι όντως δεύτερο όργανο.

 

Το midi επναλαμβάνω ειδκά για αρχάριους σαν εσένα πιο πολύ θα σε μπερδέψει σε live παρά θα βοηθήσει, το ίιδο ισχύει και για vst. Μπορείς ωστόσο να πειραματιστείς ελεύθερα με μικρό κόστος, τα καλώδια midi είναι πολύ φτηνά.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το midi δεν θα σου χρησιμέψει σε live καταστάσεις γιατί είναι πολύπλοκο στη χρήση και σου "τρώει" κανάλια στο όργανο δεν θα μπορέσεις να έχεις την ελευθερία να αλλάζεις programs & combis, εγκυκλοπαιδικά μπορείς να δεις πως δουλεύει και ως εκεί.

 

 

 

Eγω πάντως εβγαζα live με δυο κλαβιε χρησιμοποιώντας ενα triton και άλλαζα ηχους οπως αλλαζα με ένα οργανο αφου πρώτα είχα κανει τις απαραίτητες δρομολογήσεις στo καθε part για το ποιοι ήχοι θα ακουγονται απο το αντιστοιχο clavie και με αντιστοιχο ευρος. Συνηθως συνδυασμούς lead ηχων και πλατών δουλευει ο μεσος πληκτρας σε live διαφόρων στυλ και με το karma μπορει να το κανει.

 

Βεβαια είχα τις γνώσεις να το κάνω αλλα και εγω τις απέκτησα σε εποχές που μονο  manual ή κανας φιλος υπηρχε και οχι διαδικτυο.

 

Απο εκει και πέρα συμφωνώ με οτι λέει ο Σταυρός.

Γνωριζοντας για την οικονομια του χρονου τι ακριβως θελεις να παιξεις live θα σου προταθεί μια λυση και με ένα οργανο, χωρις να μπεις στη διαδικασία δευτερου midi clavie μιας και δεν εισαι ακόμα εξοικειωμένος.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα σίγουρα μπορεί να γίνει, απλά δική μου γνώμη είναι ότι θα τον μπερδέψει χειρότερα είναι πολύ αρχάριος.

 

Μιλάμε για απλό set list σε live στο οποίο απλά πρέπει να οργανωθούν ήχοι σε prog&combi τελείως βασικά πράγματα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα σίγουρα μπορεί να γίνει, απλά δική μου γνώμη είναι ότι θα τον μπερδέψει χειρότερα είναι πολύ αρχάριος.

 

Μιλάμε για απλό set list σε live στο οποίο απλά πρέπει να οργανωθούν ήχοι σε prog&combi τελείως βασικά πράγματα.

 

Όχι, καλά τα λές για τον συγκεκριμένο φίλο. Εχεις δικιο

 

+1

 

(στο προηγουμενο ποστ οπως εγραφα πάτησα κατα λάθος alt και enter γρηγορα, αλλαξα εχθες και πληκτρολογιο στο σπιτι, πηρα το orion spark και τα κουμπια ειναι λιγο κουρμπωτα και δεν το εχω συνηθησει ακόμα και ποσταρίστηκε μεχρι εκει που λεει απο εκει και πέρα συμφωνω με οσα λέει ο ..... το συμπληρωσα άμεσα. Αν το ειδες αρχικά μέχρι εκεί σόρρυ σταυρο, ο Δαιμων του Τυπογραφείου :0)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας Ευχαριστώ για τη βοηθεια για ακομη μια φορα.Εχω καταλαβει πως αυτο που πραγματικα χρειαζομαι ειναι να ασχοληθω λιγο και με την τεχνολογια και να μαθω καλα τις δυνατοτητες του οργανου μου...Τελος παντων αυτο που χρειαζομαι τωρα να κανω μεχρι να αρχισω ξανα τις προβες ειναι απλα να εχω στο δεξι χερι ενα σολο οργανο και στο αριστερο να συνοδευω με ηχο πιανου η pads.Η και ακομα με το ενα πιανο και με το αλλο pads.Ειμαστε  για τωρα 4 ατομα.Πληκτρα-κιθαρα-κρουστα-πνευστο.Παιζουμε ελληνικα.Όμως και χορια απο το γκρουπ εγω μονο ελληνικα παιζω.Ελαφρολαικα μπαλαντες εντεχνο κτλ.Οταν πηρα το οργανο δεν ειχα απαιτησεις.Ηθελα να μπαινω στο δωματιο να κλεινω φωτα και να τραγουδαω με τις ωρες.Ρομαντικα πραγματα.Χαχαχα...Μάλλον καταλαβα οτι δεν εχω επιλογη και θα πρεπει να περιμενω εως οτου ο Ουρανός να βρεξει λεφτα...Τελος βρε παιδια για να μης σας κουραζω...υπάρχει ενας αγιος ανθρωπος να μου μαθει το οργανο και λιγο απο τεχνολογια για να βγαζω ακρη; (μαθημα επι πληρωμη εννοειται).Γιατι αλλο το manual και αλλο απο καποιον ειδικο.Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές επιλογές σε μεταχειρισμένα κοντά στα 300ε, εφόσον έχεις το karma μη παίρνεις πάλι korg σαν δεύτερο πχ κάποιο Roland xp30, ή σε πιάνα κάποιο Kurzweil ή Yamaha motif.

 

Από ότι βλέπω σας λείπει το μπάσο, πρόσεξε μήπως κληθείς να παίξεις ρόλο μπάσου γτ παικτικά θα είστε άδειοι, ίσως χρειαστεί να αναθεωρήσετε όργανα στο μέλλον....

 

Για την ώρα μπορείς να παίξεις με το karma όσα μπορείς, απλά θα χρειαστείς πολλά splits σε combi και αργότερα συμπληρώνεις δεύτερο σιγά σιγά.

 

Είναι πολύ απλό όργανο programs & combis έχεισ τα prog είναι σκέτοι ήχοι τα combi συνδυασμοί, επιλέγεις το range του κλαβιέ, τα όργανα από τα prog και το split point τα κάνεις save και αυτό είναι. Αν δυσκολέυεσαι πολύ ξεκίνα απλά με prog απλούς ήχους και σιγά σιγά εξελίσεσαι.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια ειμαστε αδειοι χωρις μπασο......δεν μπορουμε να βρουμε εδω κοντα.Γι αυτο το λογο χρησιμοποιω πολυ pads.Για να γεμιζουμε λιγο.

Και αν καταλαβα καλα μου λες πως μπορω να χωρισω το κλαβιε στα δυο;

Δηλαδη να διαλεξω δυο οποιαδηποτε οργανα και να τα τοποθετησω σε οσες οκταβες θελω το καθενα ωστε να παιζω και με τα δυο ταυτοχρονα; Μπορω να αποθηκευσω αυτες τις ρυθμισεις για να τις εχω παντα; Επειδη σε κουρασα μη μου πεις τον τροπο.Πες μου μονο εαν αυτο ειναι εφικτο και αρχιζω αμεσως το ψαξιμο.Δεν εχω λογια να σας πω ευχαριστω.Η ψυχολογια μου ειναι στα κατω της επειδη δε μπορω να αγορασω δευτερο οργανο και αυτο ισως αλλαξει την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια ειμαστε αδειοι χωρις μπασο......δεν μπορουμε να βρουμε εδω κοντα.Γι αυτο το λογο χρησιμοποιω πολυ pads.Για να γεμιζουμε λιγο.

Και αν καταλαβα καλα μου λες πως μπορω να χωρισω το κλαβιε στα δυο;

Δηλαδη να διαλεξω δυο οποιαδηποτε οργανα και να τα τοποθετησω σε οσες οκταβες θελω το καθενα ωστε να παιζω και με τα δυο ταυτοχρονα; Μπορω να αποθηκευσω αυτες τις ρυθμισεις για να τις εχω παντα; Επειδη σε κουρασα μη μου πεις τον τροπο.Πες μου μονο εαν αυτο ειναι εφικτο και αρχιζω αμεσως το ψαξιμο.Δεν εχω λογια να σας πω ευχαριστω.Η ψυχολογια μου ειναι στα κατω της επειδη δε μπορω να αγορασω δευτερο οργανο και αυτο ισως αλλαξει την κατασταση.

 

Ναι. Μεχρι 8 μέρη μπορείς να χωρίσεις σε combinaton mode και μεχρι 16 μερη σε sequencer mode.

Ολα οσα ρωτάς μπορουν να γίνουν ακαδημαϊκά.

Ειναι ενα πανίσχυρο όργανο και μάλιστα με πολυ ευχρηστο και λογικο μενου παρόλη τη μικρη οθονη του. Αμα το δουλεψεις λιγο και καταλαβεις τη λογικη για καποια πραγματα θα σου φαινεται παιχνιδι σε λιγοτερο απο βδομαδα.

 

Ξεκινα να διαβαζεις το basic guide απο σελιδα 52 που λεει πως να οργανωνεις και να χωριζεις σε split και layer τους ηχους.

 

https://www.karma-lab.com/Files/KARMA_E/KARMA_BasicGuide_E3.pdf

 

Απο κάτω, σελιδα 245 λεει οτι χρειαζεται να ξερεις για το πως να συνδεσεις εξωτερικο midi keyboard για δευτερο clavie και πως να κανεις τις δρομολογήσεις αντι να φτιαχνεις splits με ενα κλαβιε π.χ.

 

http://i.korg.com/uploads/Support/KARMA_PG_633662329852000000.pdf

 

είναι όλα εκει, τα άπαντα.

Τωρα αμα εχεις προβλημα με τη γλωσσα, δυστυχως δεν υπάρχει μεταφρασμενο απο οτι θυμαμαι τοτε, ουτε τώρα νομιζω οτι εχει αλλάξει κατι, αλλα και να εχει αλλάξει για νεα οργανα *edit της συγκεκριμένης εταιρείας και της εν ελλάδι αντιπροσωπείας της, αυτα τα οργανα ειναι παλιά............. άξια αλλα παλιά.

 

Για να σου δειξει καποιος πανω στο οργανο μπορείς να βαλεις μια αγγελία στο noiz στο αντίστοιχο section των αγγελιών. Ζήτηση.

Για να σε βοηθησει καποιος απο εδω πρεπει να εχει τουλαχιστο το ιδιο οργανο μπροστα του για να σε κατευθυνει στα μενού.

 

Αυτα απο εμένα. Καλη δύναμη και καλα παιξίματα.

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου