Προς το περιεχόμενο

Tele πριμα ,μαγνητες και γενικα η φυση αυτης της κιθαρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παντως το θεμα δεν ειναι αυτο,ειναι οτι απλα δεν τη ξερεις την κιθαρα .

 

η tele ειναι απιστευτα ευελικτη κιθαρα και μπορει να καλυψει ενα τεραστιο ευρος μουσικων και στυλ με τους στοκ low output μαγνητες της.  

 

++

 

Ο μαγνητης του Ford δεν ειναι ομως οπως οι αλλοι στα δυο προηγουμενα βιντεο.

 

Όπως σου έγραψε ο SF, κάποια πρίμα κόβονται λόγω δακτύλων (όχι νυχιών γιατί αν παίξεις με νύχια θα συμβεί το αντίθετο). Επίσης έχε υπόψιν ότι ο κλασσικός vintage tele bridge μαγνήτης είναι πολύ πιο "ήσυχος" και λιγότερο πρίμος από τα περισσότερα μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά, αυτών της fender συμπεριλαμβανομένων. Άλλο που πολλοί tele παίχτες προτιμούν πιο hot set.

 

Ρεζουμέ: Επειδή κι εγώ είμαι παλαιόθεν στρατάνθρωπος και με τις τέλε καταπιάστηκα τα τελευταία 3-4 χρόνια, σου λέω ότι ο bridge tele μαγνήτης θέλει, ούτως ή άλλως, κάποια εξοικείωση. Προσωπικά στην τέλε μου έχω ένα αρκετά hot μαγνήτη στη γέφυρα ο οποίος όμως ούτε ξυρίζει ούτε ουρλιάζει. Παρόλα αυτά, θέλει την προσοχή του. Πάντως, αν εσένα σ' αρέσει ο ήχος, άσε τους άλλους να λένε ό,τι θέλουν. Τα 'χω ακούσει κι εγώ παλιότερα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχε υπόψιν ότι ο κλασσικός vintage tele bridge μαγνήτης είναι πολύ πιο "ήσυχος" και λιγότερο πρίμος από τα περισσότερα μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά

 

Εξαρταται απο την περιοδο,οι early flatpole  blackguard ειναι θηρια (πολλες φορες φτανουν και τα 10Κ !!) μια και τους εβγαζαν απο lap steels που τους.....περισσευαν και τους εβαζαν στις κιθαρες.....απο τα late 50s μεχρι και το 66 εχουμε συνηθως 6.5Κ-7.5Κ (παντα μιλαμε για bridge) και απο το 66 και μετα πεφτουν ακομα περισσοτερο (γυρω στα 6Κ-6.5Κ )...βεβαια επειδη τους...φτιανανε στο χερι σε καθε vintage κιθαρα υπαρχει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ μαγνητης οποτε υπαρχουν και πολλες εξαιρεσεις...γενικα μιλωντας παντως και στις vintage tele οσο πιο low output ειναι ο μαγνητης τοσο πιο πολυ "ξυριζει"  :)  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο την περιοδο,οι early flatpole  blackguard ειναι θηρια (πολλες φορες φτανουν και τα 10Κ !!) μια και τους εβγαζαν απο lap steels που τους.....περισσευαν και τους εβαζαν στις κιθαρες.....απο τα late 50s μεχρι και το 66 εχουμε συνηθως 6.5Κ-7.5Κ (παντα μιλαμε για bridge) και απο το 66 και μετα πεφτουν ακομα περισσοτερο (γυρω στα 6Κ-6.5Κ )...βεβαια επειδη τους...φτιανανε στο χερι σε καθε vintage κιθαρα υπαρχει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ μαγνητης οποτε υπαρχουν και πολλες εξαιρεσεις...γενικα μιλωντας παντως και στις vintage tele οσο πιο low output ειναι ο μαγνητης τοσο πιο πολυ "ξυριζει"  :)  

 

 

 

Είσαι εγκυκλοπαίδεια, τέλος. ;D Εγώ το συμπέρασμά μου το έβγαλα έχοντας παίξει με 2-3 παλιατζούρες που είχαν τους στοκ πάνω και όντως ήταν πολύ ήρεμες στη γέφυρα. Επίσης τα κατά καιρούς reissue μοντέλα που θέλουν να έχουν vintage correct ηχόχρωμα, είναι κι αυτά ήμερα στη γέφυρα. Όλα αυτά βέβαια πάντα σε σύγκριση με τους μαγνήτες που κατά καιρούς είχα εγώ στις τέλε μου που ήταν όλοι από mildly μέχρι full hot.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά βέβαια πάντα σε σύγκριση με τους μαγνήτες που κατά καιρούς είχα εγώ στις τέλε μου που ήταν όλοι από mildly μέχρι full hot.

 

Ε αφου παιζεις του..Αιγαιου τα μπλουζ  ;D  τετοιοι μαγνητες ειναι "καλυτεροι" ειδικα αν "το πατεις το βρωμοπεταλακι"  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακωμενος στο compression και στο delay ειναι o Vince (για αυτο και μαμει και δερνει  ;D) και αυτα τα δυο κανουν πιο smooth τον ηχο (δεν θα ελεγα βεβαια οτι εχει ελλειψη πριμων  ;D)  φυσικα ειναι και η κιθαρα του που  ειναι ΠΙΠΟΥΛΟ...(ξεχασαμε να πουμε οτι οσο πιο ελαφρΓια ειναι η τελε τοσο λιγοτερο κΣυνει  ;D...οσο πιο βαρΓια τοσο περισσοτερο sustain αλλα και πριμα εχει)..κΣερει και να...παιζει...λιγακι .... εχει και δυο θερια RIVERA ..απο πισω του...και ερχεται και δενει το γλυκο  ;)

 

Παντως αυτο το βιντεο εχει ενδιαφερον γιατι ακουγοντας τον ηχο του αλλου...ΤΕΡΑΤΟΣ....καποιος διαπιστωνει ποσοι διαφορετικοι ηχοι τελε υπαρχουν (βεβαια αυτος κανει αλλα κολπα που χρειαζεσαι 3 σελιδες για να αναλυσεις  ;D)

 

Παντως αν παιζετε με ΜΕΓΑΛΟΥΣ ενισχυτες (απο 50 βαττ και πανω και ειδικα Fender Twin-Super)  ενας ΚΟΜΠΡΕΣΣΟΡΑΣ βοηθαει πολυ τις tele να γινουν πιο smooth &....sexy.. ;D

 

Προσωπικα και μετα απο πειραματα ..ετων  ;D θεωρω οτι τον καλυτερο και πιο γεματο ΚΑΘΑΡΟ ηχο (αλλα και βρωμικο) τον βγαζουν οι Tele με low wattage ενισχυτες που εχουν αρκετα μεσαια (ενας ΤWEED DELUXE ειναι Ο ενισχυτης για tele) .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις και όπως με βλέπεις δλδ που δεν έχω κοιμηθεί 168 ώρες και πάω στο νεσοκομείο και με λέει έχεις πίεση 7-12 είσαι 50 , δεν έχεις κεμηθεί , είσαι νηστικός έπινες όλο το βράδυ και θες να δώσεις και αίμα?

Ναι της λέω και τι με λέει, πήγαινε τουλάχιστον να ξυρίσεις το μπράτσο σου λες και είμ;αι ο

 

 

πάνω στο καλύτερο.....  :-[

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πάνω στο καλύτερο.....  :-[

Ξέρεις τώρα, λαίμαι καμιά ραπαπιά, εμφανίζεται και κανάς ανδιμ τα διαγράφει χωρίς λόγο και μένεις ξεκρέμαστος.

Πάντως ναι ήμανε και έδωκα αίμα σήμερις και ναι η Τελε θέλει 13 αρες

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου