Προς το περιεχόμενο

Bootsy Collins Funk University


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν ασχολήθηκε κάποιος άλλος με τη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά μιας και ασχολήθηκα εγώ είπα να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

Φαντάζομαι εν όψει κρίσης της δισκογραφίας και γενικής οικονομικής κρίσης, συν το μυαλό να εμβαθύνει στο internet και τις δυνατότητες που του προσφέρει, αποφάσισε ο Bootsy Collins να δημιουργήσει ένα online εκπαιδευτικό πρόγραμμα, επικεντρωμένο στους μπασίστες και στην funk μουσική.

Μάζεψε αρκετούς αξιολογότατους μπασίστες στην ομάδα, μεταξύ αυτών, John B. Williams (Billy Cobham, Dizzy Gellespie κ άλλα θηρία), Brian Hardgrove (Public Enemy) , Divinity Roxx (Beyonce), Victor Wooten, και άλλους πάρα πολλούς (συν του ότι στο επόμενο εξάμηνο θα φέρει, Ron Carter, Stanley Clarke, και Larry Graham) οι οποίοι παρέδωσαν κάποια μικρά ή μεγαλύτερα μαθήματα σε βίντεο.

 

Τα μαθήματα γενικά είναι τόσο μουσικά, (riff κ μελωδίες παρέα με παρτιτούρες και tabs) όσο και ιστορικά ή γενικότερου μουσικού ενδιαφέροντος, από ηχογραφήσεις, συνεργασία σε γκρουπ, γενική αντιμετώπιση της μουσικής, της μελέτης κλπ. Προσωπικά τα βρήκα εξαιρετικά και ιδιαίτερα ενδιαφέροντα. Η ιδέα των online μαθημάτων φυσικά δεν υποκαθιστά την ύπαρξη ενός δασκάλου κανονικά δίπλα σου. Η δυνατότητα όμως πρόσβασης σε τέτοιο υλικό είναι ιδιαίτερα ελκυστική και προσωπικά βρήκα το κόστος ικανοποιητικό. (Έτυχε όταν εγγράφηκα να έχει και προσφορά μαζί με την εγγραφή μια ετήσια συνδρομή στο bassplayer magazine που ουδόλως με χάλασε ;D )

 

Κατά τη γνώμη μου για την παρακολούθησή τους απαιτείται ένα βασικό αυτί και μια ικανότητα ανάγνωσης παρτιτούρας ή tabs, και πολύ πολύ όρεξη. Δεν θεωρώ πως είναι κατάλληλα για ΠΟΛΥ αρχάριους μουσικά, αλλά επίσης δεν θεωρώ πως μπορεί να περιοριστεί 100% σε μπασίστες, αν και εκεί δεν θα συνιστούσα την εγγραφή παραπάνω από ένα μήνα.

 

Η κοινότητα που συμμετέχει είναι αρκετά ενεργή, υπάρχει και ένα φόρουμ στο οποίο συζητάνε τα μέλη. Ανά ένα δυο μήνες γίνονται και κάποιοι διαγωνισμοί όπου συμμετέχεις με κάποιο ηχογραφημένο μέρος ανάλογα με το τι είναι το ζητούμενο κάθε φορά.

 

Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ,

http://www.thefunkuniversity.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον.

Μια ερώτηση: υπάρχει η δυνατότητα απευθείας τηλεδιάσκεψης με κάποιον δάσκαλο, πέραν της παρακολούθησης των βίντεο;

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1!

 

    Το είδα πριν από περίπου ένα χρόνο και γενικά με έψηνα, αλλά δεν ήξερα αν αξίζει τον κόπο. Πολύ χαίρομαι που έχεις μια παραπάνω ιδέα πάνω σε αυτό! Για πες, είναι μόνο γύρω από το funk, ή ασχολείται και με άλλα είδη? Πόση διάρκεια έχουν τα μαθήματα? Λαμβάνεις και έντυπο υλικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες, είναι μόνο γύρω από το funk, ή ασχολείται και με άλλα είδη?

Διαβασε τους καθηγητες και θα καταλαβεις,αν δεν παιζεις Slap δεν γινεσαι δεκτος!!! ;D ;D ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστο μέρος στη funk είναι το slap.

 

+1!

 

    Το είδα πριν από περίπου ένα χρόνο και γενικά με έψηνα, αλλά δεν ήξερα αν αξίζει τον κόπο. Πολύ χαίρομαι που έχεις μια παραπάνω ιδέα πάνω σε αυτό! Για πες, είναι μόνο γύρω από το funk, ή ασχολείται και με άλλα είδη? Πόση διάρκεια έχουν τα μαθήματα? Λαμβάνεις και έντυπο υλικό?

Εγώ το βρήκα ως αρκετά ευρύ τουλάχιστον σε αυτά που νόμιζα εγώ ως φανκ. Δίνει πάρα πολύ βάση στην ουσία του μπάσου στη χορευτική μουσική. Μόνο έτσι θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω.

 

Για έντυπο υλικό έχει παρτιτούρες/ tabs που κατεβάζεις και κρατάς. Τα μαθήματα είναι βίντεο των 5-10 λεπτών και πολύ λέω, αλλά έχει κάτι 100δες. Μπορεί να έχει πχ ανάλυση σε ένα κομμάτι, ή να έχει κάτι σαν συνέντευξη ή τις απόψεις κάποιου μπασίστα. Προσωπικά βρήκα ότι συνέφερε περισσότερο να επικεντρώνομαι σε έναν μπασίστα και να ασχολούμαι με τα βίντεο του κάθε φορά.

 

Το αν αξίζει τον κόπο είναι σχετικό, δηλαδή δεν μπορεί να αντικαταστήσει μαθήματα που κάνεις, μόνο να τα συμπληρώσει. Εγώ το βρήκα σαν ένα συγκεντρωμένο οδηγό με grooves και "συνεντεύξεις" από αξιόλογους επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Και πόσο κόστισε πάνω-κάτω, αν επιτρέπεται? Επίσης, υπαρχει κάποιο είδος εξετάσεων, ή είναι απλά σαν να παρακολουθείς ένα συνδρομητικό κανάλι? Θέλω να πω, τελειώνει κάπου αυτό το course?

 

@warwickplayer, αν συμπεριλάβει Ron Carter, αλλάζει πολύ το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@warwickplayer, αν συμπεριλάβει Ron Carter, αλλάζει πολύ το πράγμα...

Διαβασα Bootsy,Graham,Wooten,LesClaypool...Δεν ειδα περισσοτερα!!!Σκιαχτηκα!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Και πόσο κόστισε πάνω-κάτω, αν επιτρέπεται? Επίσης, υπαρχει κάποιο είδος εξετάσεων, ή είναι απλά σαν να παρακολουθείς ένα συνδρομητικό κανάλι? Θέλω να πω, τελειώνει κάπου αυτό το course?

Αν πας στη σελίδα που έβαλα έχει μέσα όλες τις πληροφορίες. Για να δεις τιμές πρέπει να κάνεις register το οποίο είναι δωρεάν, αλλά δεν σου δίνει πρόσβαση σε μαθήματα ή υλικό. Και μετά έχει τη δυνατότητα σε μηνιαία πρόσβαση, 6μήνου ή ετήσια, με τιμές από 30ευρώ το μήνα και δε θυμάμαι την ετήσια.

Όσον αφορά εξετάσεις έκαναν κάποια τυπικά πράγματα τελευταία, αλλά εγώ τα κοίταξα προς το τέλος και δεν εξετάστηκα καθόλου. Αμφιβάλλω πάντως αν θα θέλουν να έχει ένα "τέλος" αυτό το πρόγραμμα. Οπότε αν κάποιος το βλέπει με τη λογική κάποιου "χαρτιού" δεν θα το συνιστούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στη σελίδα που έβαλα έχει μέσα όλες τις πληροφορίες. Για να δεις τιμές πρέπει να κάνεις register το οποίο είναι δωρεάν, αλλά δεν σου δίνει πρόσβαση σε μαθήματα ή υλικό. Και μετά έχει τη δυνατότητα σε μηνιαία πρόσβαση, 6μήνου ή ετήσια, με τιμές από 30ευρώ το μήνα και δε θυμάμαι την ετήσια.

Όσον αφορά εξετάσεις έκαναν κάποια τυπικά πράγματα τελευταία, αλλά εγώ τα κοίταξα προς το τέλος και δεν εξετάστηκα καθόλου. Αμφιβάλλω πάντως αν θα θέλουν να έχει ένα "τέλος" αυτό το πρόγραμμα. Οπότε αν κάποιος το βλέπει με τη λογική κάποιου "χαρτιού" δεν θα το συνιστούσα.

 

Οκ. Δεν το εννοώ πάντως με τη λογική του χαρτιού, αλλά της μεθόδου. Δηλαδή, έχει κάποια κλιμάκωση? γιατί αν όχι, είναι ζήτημα χρόνου πως κάποια στιγμή θα γίνει χαοτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου