Προς το περιεχόμενο

Μια κριτική ματιά στο σκυλάδικο


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικοι οταν ξυπνατε το πρωι μην κοιτιεστε στον καθρεφτη γιατι τσαντιζεστε, σας χαλαει η μερα και μπαινετε στα φορουμ και γραφετε τρολιες και οτι σας κατεβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μερικοι οταν ξυπνατε το πρωι μην κοιτιεστε στον καθρεφτη γιατι τσαντιζεστε, σας χαλαει η μερα και μπαινετε στα φορουμ και γραφετε τρολιες και οτι σας κατεβει

 

Κάποιοι άλλοι, όταν βλέπετε ειδήσεις, μη σκέφτεστε την τηλεπαρουσιάστρια να σας χειροκροτεί όταν τραγουδάτε. Δε θα συμβεί.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Ολα τα διάβασα (τα διαβάζω εδώ και 15 χρόνια... πίστεψέ με, δεν χρειάζομαι υποδείξεις). Απλά, να σου πω, με το θάρρος του αγνώστου ότι δεν δικαιούσαι αυτό το επίπεδο κριτικής επειδή δεν ψήφισες ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Είναι τα προσωπικά σου επιτεύγματα που έχουν αξία, αν έχεις να παρουσιάσεις τέτοια (δεν ξέρω και πόσων ετών είσαι), και όχι τα λάθη των προηγούμενων γενιών, πόσο μάλιστα στην εποχή μας.

 

Το τι δικαιούμαι να λέω προφανώς και δε θα το κρίνεις εσύ. Ούτε εγώ χρειάζομαι υποδείξεις. Τα προσωπικά μου επιτεύγματα είναι αυτά που με βοήθησαν να κάνω κάτι στη ζωή μου χωρίς να γλείψω κανέναν και είναι αυτα που μου επιτρέπουν να λέω ότι λέω. Μιλάω για τα λάθη της δικής μου γενιάς και όχι μόνο το προηγούμενων. Ο περιπτεράς ήταν απλά λίγο μεγαλύτερος. Γκουρού είσαστε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι δικαιούμαι να λέω προφανώς και δε θα το κρίνεις εσύ. Ούτε εγώ χρειάζομαι υποδείξεις. Τα προσωπικά μου επιτεύγματα είναι αυτά που με βοήθησαν να κάνω κάτι στη ζωή μου χωρίς να γλείψω κανέναν και είναι αυτα που μου επιτρέπουν να λέω ότι λέω. Μιλάω για τα λάθη της δικής μου γενιάς και όχι μόνο το προηγούμενων. Ο περιπτεράς ήταν απλά λίγο μεγαλύτερος. Γκουρού είσαστε όλοι.

 

Και βέβαια θα το κρίνω, εγώ και όλοι οι άλλοι. Αλλά;... ποιος θα το κρίνει; Εσύ που λες ότι κατεβάζει η γκλάβα σου; Και όχι, δεν είμαστε όλοι γκουρού, μόνο μερικοί.

 

Σ.Σ. Όταν ανεβάζεις τους τόνους με τον τρόπο που το έκανες, να έχεις το στομάχι για τύπους σαν εμένα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια θα το κρίνω, εγώ και όλοι οι άλλοι. Αλλά;... ποιος θα το κρίνει; Εσύ που λες ότι κατεβάζει η γκλάβα σου; Και όχι, δεν είμαστε όλοι γκουρού, μόνο μερικοί.

 

Σ.Σ. Όταν ανεβάζεις τους τόνους με τον τρόπο που το έκανες, να έχεις το στομάχι για τύπους σαν εμένα.

 

Άλλος να κρίνεις τι λέω και άλλο τι δικαιούμαι να λέω. Ελληνικά. Το πρώτο είναι υγεία το αλλο φασισμος.

Ο,τι πεις γκουρού νεοελληνα. Η αυταρεσκεια δεν αντιμετωπιζεται με στομάχι αλλά με γέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι πεις γκουρού νεοελληνα. Η αυταρεσκεια δεν αντιμετωπιζεται με στομάχι αλλά με γέλιο.

 

Εσύ, λοιπόν... (μάλλον επειδή μετοίκησες) θεωρείς ότι δεν είσαι νεοέλληνας ε; Και μόνο αυτά που έγραψες νωρίτερα, ως ανώνυμος τίποτας που κουνάει το δάκτυλο σε άλλους, να είσαι βέβαιος ότι σε καθιστούν δικαιούχο του τίτλου "νεοέλληνας" όπως και οι περισσότεροι που ξέρω.

 

Η δε ανεπάρκεια σου στο να παρουσιάσεις προσωπικά επιτεύγματα (υποθέτω ότι πρέπει να σε σεβόμαστε και δίχως τέτοια διαπιστευτήρια...) επιβεβαιώνουν πως όχι μόνο είσαι δικαιούχος του τίτλου, αλλά ποζάρεις και για το σχετικό πρωτάθλημα.

 

Τέλος η επιμονή σου στην πεποίθηση πως έχεις χιούμορ και ότι θα γελάσεις μάλιστα (με 'μένα, ο κακομοίρης) δείχνει ότι όχι απλά είσαι νεοέλληνας του κερατά, αλλά μάλλον βλέπεις και πολύ Ράδιο Αρβύλα.

 

Γέλα λοιπόν, έτσι κάνει ο μωρός.

 

:P

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ, λοιπόν... (μάλλον επειδή μετοίκησες) θεωρείς ότι δεν είσαι νεοέλληνας ε; Και μόνο αυτά που έγραψες νωρίτερα, ως ανώνυμος τίποτας που κουνάει το δάκτυλο σε άλλους, να είσαι βέβαιος ότι σε καθιστούν δικαιούχο του τίτλου "νεοέλληνας" όπως και οι περισσότεροι που ξέρω.

 

Η δε ανεπάρκεια σου στο να παρουσιάσεις προσωπικά επιτεύγματα (υποθέτω ότι πρέπει να σε σεβόμαστε και δίχως τέτοια διαπιστευτήρια...) επιβεβαιώνουν πως όχι μόνο είσαι δικαιούχος του τίτλου, αλλά ποζάρεις και για το σχετικό πρωτάθλημα.

 

Τέλος η επιμονή σου στην πεποίθηση πως έχεις χιούμορ και ότι θα γελάσεις μάλιστα (με 'μένα, ο κακομοίρης) δείχνει ότι όχι απλά είσαι νεοέλληνας του κερατά, αλλά μάλλον βλέπεις και πολύ Ράδιο Αρβύλα.

 

Γέλα λοιπόν, έτσι κάνει ο μωρός.

 

:P

 

Όχι θα κάτσω να γράψω το βιογραφικό μου δημόσια για να μου δώσεις την άδεια να μιλήσω. Εσυ δηλώνεις superstar εγώ δυστυχώς δεν είμαι.

 

Καταλαβαίνω ότι πολλοί δεν έχετε που να εκτονοθειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως αν πιστευεις οτι σε μια κοινωνια φταιει η πλειοψηφια και δεν θες να παραδεχτεις οτι η συλλογικη ευθυνη για την οποια διαμαρτυρεσαι ισως να εχει καποιον απο πισω που εκανε την μεγαλη μπαζα... καπου εχεις θεμα, γιατι αναιρεις τα μαθηματικα σου, συμφωνα με τα οποια οι κοινωνιες ακολουθουν κανονικες κατανομες. Οι skewed κατανομες συνηθως εχουν καποια latent variables που τις διαμορφωνουν. Αρα διαλεξε - τα μαθηματικα σου ή το bias σου.

 

Ένα λεπτό. Ας υποθέσουμε πως αυτό "η συλλογικη ευθυνη για την οποια διαμαρτυρεσαι ισως να εχει καποιον απο πισω που εκανε την μεγαλη μπαζα" ισχύει. Πως ακριβώς το δικαιολογείς μαθηματικώς γιατί κάπου σε έχασα. Επίσης αν ισχύει αυτό, τι ακριβώς λέει για την ευθύνη των υπολοίπων; Αποκλείεται δηλαδή ΚΑΙ να έχουν κάνει κάποιοι μεγάλη μπάζα ΚΑΙ να φταίει η πλειοψηφία για τα συνειδητά λάθη της και τις συμπεριφορές της;

 

Σαδισμος ειναι να βλεπεις καποιον να τιμωρειται και να χαιρεσαι.

 

Ναι, αυτό είναι σαδισμός. Μόνο που δεν είπε κανείς πως θα χαρεί αν κάποιοι τιμωρηθούν (όχι, ψέματα, κάποιοι μας το λένε μέρα νύχτα, αλλά όχι αυτοί που πιθανως νομίζεις) ούτε πως χαίρεται όταν κάποιοι τιμωρούνται ήδη. Μικρή διαφορά (όχι και τόσο) που μάλλον σου διαφεύγει.

 

Εφοσον πληρωσε λοιπον και συνεχιζεις να επιμενεις οτι πρεπει να πληρωσει γιατι ετσι του αξιζει, σκεφτεσαι σαδιστικα. Αυτο ειναι ο ορισμος.

 

Δυστυχώς φίλε μου δεν έχει ξεπληρώσει ακόμα. Έκανε πολύ πρόσφατα και συνεχίζει να κάνει λάθη και μεγάλα μάλιστα. Η αναπόφευκτη τιμωρία δεν έρχεται γιατί την θέλω εγώ (που δεν την θέλω γιατί τότε εκτός από σαδιστής θα ήμουν και μαζοχιστής) αλλά γιατί έτσι δουλεύει η ρημάδα η πραγματικότητα. Τα λάθη πληρώνονται.

 

Τωρα για το αν δεν ακουσες ένα "συγνώμη, έσφαλα" και γι αυτο εχεις μεινει με την εντυπωση οτι πρεπει να συνεχισει η τιμωρια, τι να σου πω.... πηγαινε σε καποιον να το του πεις καταμουτρα οταν δεν εχει να πληρωσει το ρευμα.

 

AuditoryDriving μάλλον δεν μιλάμε τα ίδια ελληνικά. Είπα εγώ πουθενά πως επειδή δεν έχω ακούσει ένα "συγνώμη, έσφαλα" πρέπει κάποιος να τιμωρείται; Αυτό που λέω είναι πως 1) αυτό το "συγνώμη, έσφαλα" δεν ακούγεται ενώ θα έπρεπε, και 2) όσο δεν ακούγεται πάει να πει πως μυαλό δεν έχουμε βάλει αρα οι τιμωρίες ή πιο σωστά οι συνέπειες, θα συνεχίζονται. Υπάρχει κάτι δύσκολο σ' αυτό; Και τι νομίζεις δηλαδή, βλέπω ανθρώπους που δεν έχουν ρεύμα και λέω "ααααχχ, τι καλά, καλά να πάθεις ρε, σου αξίζει". Χαλάρωσε αδερφέ. Κρίνε αυτά που διαβάζεις και όχι αυτά που νομίζεις οτι εννοούνται.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley και otto##, ηρεμία κορίτσια ;D, δεν είστε εχθροί, μάλλον παρεξηγήσατε. Βαθιές ανάσες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι θα κάτσω να γράψω το βιογραφικό μου δημόσια για να μου δώσεις την άδεια να μιλήσω. Εσυ δηλώνεις superstar εγώ δυστυχώς δεν είμαι.

 

Καταλαβαίνω ότι πολλοί δεν έχετε που να εκτονοθειτε.

 

Ο τίτλος "σουπερστάρ" (και όλοι οι υπόλοιποι) δίνονται αυτόματα από το φόρουμ. Το "εκτονόνονται" δεν γράφεται έτσι.

 

Τουλάχιστον όμως - μην το ξεχνάμε - δεν ψήφισες ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Άρα κάτι θα αξίζεις, δεν μπορεί...

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου