Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Fender American standard Jazz bass προτάσεις?


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

Γενικά τα jazz έχουν φήμη low output? Για παραπάνω λεπτομέρεις να όσον αφορά το παίξιμο να προσθέσω ότι το είδος της μπάντας είναι ένα μείγμα punk με math και το παίξιμο βγαίνει κυρίως με πένα και το darkglass για drive.

 

Καμία σχετική φήμη. Όμως, δεν έχουν «φήμη» ως όργανα «ιδανικά» για punk- όχι βέβαια ότι δεν μπορείς να παίξεις πανκ με J.

 

Τα Precision έχουν τον ήχο για αυτό το στιλ- και σαν δεύτερη επιλογή τα Rick. Αν δεις οι περισσότερες πανκόμπαντες - τουλάχιστον στα 70ς- ήταν ανάμεσα σε P και Rick.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όχι βέβαια ότι δεν μπορείς να παίξεις πανκ με J.

 

Όπως  ο κυριούλης  εδώ 8)

 

rf1-dk.jpg

 

Οι μυημένοι  ξέρουν  για ποιον μιλάμε  ;)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ο ενυσχιτης σου δεν εχει gaim control,αλλα το ερωτημα ειναι οτι με τοσα βατ παιζεις τσιτα,παιρνεις τον ηχο που θες εχοντας και το vol στο μπασο στο τερμα,απλα σου φαινετε λιγη η ενταση?Η μηπως ειναι το κλασικο,βρομιζει ο ηχος με το master  στο 4/5/6 κτλ..??Κατι ασχετο μεν,σχετικο δε,τι καμπινα χρεισημοποιεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα jazz έχουν φήμη low output?

 

Εχουν μικροτερο output απο τα Precision οι μαγνητες τους (γυρω στα 9Κ εναντι των 10Κ -11Κ που εχουν συνηθως οι Ρ)    εξακολουθω να πιστευω παντως οτι εχεις ΧΑΜΗΛΑ τους μαγνητες  :)

 

edit  τωρα ειδα οτι το μπασο σου φοραει τους Seymour Duncan® Steve Harris signature μαγνητες που ειναι σημαντικα πιο hot απο τους vintage style jazz/P μαγνητες για να πας στα 13Κ θες κατι τετοιο σε jazz

 

http://www.seymourduncan.com/pickup/quarter-pound-jazz-bass-set-3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και  αv είναι πιο παλιό μοντέλο μπορεί να φοραει τους spb3  που είναι ακομα πιο Ηοt

 

Πράγματι αυτοί ειναι γιατί είναι το Harris του 02. Το προηγουμενο μοντέλο δλδ απο το πιο recent.

 

edit  τωρα ειδα οτι το μπασο σου φοραει τους Seymour Duncan® Steve Harris signature μαγνητες που ειναι σημαντικα πιο hot απο τους vintage style jazz/P μαγνητες για να πας στα 13Κ θες κατι τετοιο σε jazz

 

http://www.seymourduncan.com/pickup/quarter-pound-jazz-bass-set-3

 

Όσο μπόρεσα να καταλάβω και να ερμηνεύσω απο youtube στα αυτιά μου μου φάνηκε πιο aggresive κρατώντας όμως την χροιά του jazz που έχω τώρα σε σημαντικό βαθμό!Είναι οντως έτσι απο κοντά?Αν ναι ίσως να είναι αυτό που θέλω σε περίπτωση που δεν με καλύψει η ανύψωση των μαγνητών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως  ο κυριούλης  εδώ 8)

 

rf1-dk.jpg

fluoride-rocks.gif

Height adjustment

Vol adjustment

Play

Enjoy !

;D

 

Fleaman άσε τους μαγνήτες πο χεις.

Για αυτό που θες είναι μια χαρά.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ο ενυσχιτης σου δεν εχει gaim control,αλλα το ερωτημα ειναι οτι με τοσα βατ παιζεις τσιτα,παιρνεις τον ηχο που θες εχοντας και το vol στο μπασο στο τερμα,απλα σου φαινετε λιγη η ενταση?Η μηπως ειναι το κλασικο,βρομιζει ο ηχος με το master  στο 4/5/6 κτλ..??Κατι ασχετο μεν,σχετικο δε,τι καμπινα χρεισημοποιεις?

 

Πράγματι δεν έχει gain αλλα έχει master και boost. Δεν βρωμίζει ο ήχος απλα πχ ακούγεται η διαφορά σε volume drop όταν έχω on το darkglass και το απενεργοποιήσω μετά. Πρέπει να βάλω το RC bass booster μου μετά για να έρθω στο ίδιο volume.Χωρίς το drive μπορώ να πετύχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα με τα watts του ενισχυτη, αλλα το drive είναι συχνά on οπότε προσπαθώ να βρω καλή ισορροπία.

 

Η καμπίνα που έχω ειναι 4χ10 Gallien Krueger RBH 4ohms αλλά σε οποιαδήποτε καμπινα (live, διαφορετικό προβάδικο) κ να Plugg-αρω θα εμφανιστεί αυτό που περιγράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ομως συμβαινει με οποιο μπασο και να βαλεις.Αρα και πιο hot μαγνητες να βαλεις,δεν θα αλλαξει κατι

 

Δεν ισχύει αυτό.Mε το Harris δεν εχω volume drop μεταξύ καθαρού και darkglass.

 

Τσέκαρα το jazzbass ο bridge μαγνήτης δεν τον πέρνει άλλο σήκωμα. Ίσως αν φέρω στο ίδιο ύψος τον neck με τον bridge να είμαι οκ σε πρώτη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου