Προς το περιεχόμενο

Jean-Michel Jarre on the evolution of music technology


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"For me, the Monark is better than the new hardware Moog synthesizer. I prefer working on the Monark than on the (Moog) Voyager...." shame.gif

Αυτο ειναι προκληση και μεγιστη προσβολη! omgomg2.gif

Κατα τα αλλα, ωραιο το...διαφημιστικο της Native Instruments. :P

Btw, το arranger Korg PA500 που κολλαει μεσα σε ολα τα υπολοιπα?...thin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο νέο album "Electronica 1: The Time Machine" και ειδικά στο track με τους Air, χρησιμοποίησε equipment με τη σειρά-χρονικά, στην αρχή του track vintage analog.....και στο τέλος plugins...ετσι σαν ιστορική αναδρομή.

 

Μου άρεσε που έχει τις vintag-ιες σε πολύ καλή κατάσταση (τουλάχιστον εμφανισιακά) και που τις χρησιμοποιεί ακόμα (ακόμα και tape delay)...όπως λέει.

 

 

Νταξ , διαφημιση για το Kontakt ήταν, αλλά ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ναι, πέραν απο τις ιστορικές του αναφορες και τα ενδιαφέροντα πλάνα απο τα κλασσικά οργανα, εγώ μπορώ να πώ το εξής.

 

Πραγματικά το να βλέπω ενα απο τα μουσικά μου ινδάλματα που ηταν για εμένα πηγή έμπνευσης απο τρυφερή ηλικία μέσω του έργου του μμμμμμμμ που μου έφερνε κασσετες η μαμά μου  και ακουγα με τις ωρες τα oxygenια και τετοια,

 

να μιλάει (και να ακουγεται και παράλληλα) για τα συχρονα virtual instruments και ιδιαίτερα για τα NI καλούδια που ειναι τα αγαπημένα μου, ειμαι κολλημένος με αυτά............... είναι ρε παιδί μου............... μετα συμπαθήσεως................... μου ρθε να την βγάλω και να την παίξω απο την κ#$@λα βλέποντας τα βιντεο.  ;D ;D ;D

 

Εγω ενα project μου που το παλευω  με elements του komplete (οχι επιτυχημενο, δεν μου αρέσει, δεν βγηκε οπως το σκεφτομουν, δεν μπορω) και πορώθηκα τώρα, σημερα το βραδυ θα το συνεχίσω και οπου πάει.

 

Kontakt, monark, massive, battery, absynth και τετοια και ξερο ψωμί και......... Βορεια Κορέα  ;D ;D ;D και καλό λιώσιμο.

 

Και διαφημιστικό που είναι, πιστευω οτι ο jarre τα πιστευει αυτα που λέει και τους αξίζουν, γιατι ετσι ειναι. Αφου τα πιστεύω κι εγώ, έτσι ειναι. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ χαχαχαχαχαχαχαχ

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Jarre παντα χρησιμοποιει "vintag-ιες" στα αλμπουμ και στα live του. Οποιο live του και να δεις, κουβαλαει στη σκηνη απιστευτα synths, vintage και συγχρονα. Τα χρησιμοποιει ολα, με οτι κινδυνο αυτο συνεπαγεται για τα live του... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πιο πολύ από όλα ζήλεψα το Fairlight .

Και μαμώ τα έπιπλα.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ζηλεψες το Fairlight? Εγω θα στοιχηματιζα οτι θα λιγουρευοσουν πιο πολυ το παρακατω. thin.gif

 

rev.png

 

Τέτοια έχω , μου χει ψύγει η κάψα, έχω και πρόσβαση σε 2-3 revox.

Ασε που το Fairlight έχει πολλαπλάσια τιμή.  ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Βρήκα αυτό...και λέει "Will ship to Greece", να το χτυπήσω;  :P

http://www.ebay.com/itm/FAIRLIGHT-CMI-Series-III-Synth-Sampler-System-Stewart-Copeland-The-Police-19220-/191369593059

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερο το CMI III. Εκπληκτικο μηχανημα και ωραιο design. Αλλα εισαι ατυχος. :(

"This listing was ended by the seller because the item is no longer available".

 

Αλλα μη σκας. Αφου απ'οτι καταλαβα τα λεφτα δεν ειναι προβλημα, :P δεν εχεις παρα να αγορασεις το Fairlight CMI 30A (30th Anniversary). Ιδιο vintage design με το CMI I αλλα με τεχνολογια του σημερα. Απ'οτι ξερω μονο το Music Store το πουλαει. Μονο 100 κομματια κατασκευαστηκαν. Τιμη γυρω στα €22,000.

 

Fairlight_CMI_30_A.png

 

Ωπ! Ακυρο. Δεν υπαρχει πλεον ουτε στο Music Store. Βλεπω οτι ο κυριος Peter Vogel, που βλεπουμε στην παραπανω φωτο και ειναι ο σχεδιαστης του Fairlight CMI και  συνιδρυτης της Fairlight, κατασκευαζει τωρα το Fairlight CMI 30AX.

Ιδιο look με το 30A, limited στα 100 κομματια επισης, και τιμη $25,000. 8)

Το οργανο πωλειται πλεον μονο απο τον Peter Vogel, οποτε, τηλεφωνακι ή email στον ιδιο και σε 90 μερες max σου εχει ερθει το CMI 30AX κατευθειαν απο Αυστραλια.

Αντε, μεγεια! glasses2.png

Fairlight_CMI-30AX_Flyer_Mar_2013.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φοβερο το CMI III. Εκπληκτικο μηχανημα και ωραιο design. Αλλα εισαι ατυχος. :(

"This listing was ended by the seller because the item is no longer available".

 

Αλλα μη σκας. Αφου απ'οτι καταλαβα τα λεφτα δεν ειναι προβλημα, :P δεν εχεις παρα να αγορασεις το Fairlight CMI 30A (30th Anniversary). Ιδιο vintage design με το CMI I αλλα με τεχνολογια του σημερα. Απ'οτι ξερω μονο το Music Store το πουλαει. Μονο 100 κομματια κατασκευαστηκαν. Τιμη γυρω στα €22,000.

 

 

Ωπ! Ακυρο. Δεν υπαρχει πλεον ουτε στο Music Store. Βλεπω οτι ο κυριος Peter Vogel, που βλεπουμε στην παραπανω φωτο και ειναι ο σχεδιαστης του Fairlight CMI και  συνιδρυτης της Fairlight, κατασκευαζει τωρα το Fairlight CMI 30AX.

Ιδιο look με το 30A, limited στα 100 κομματια επισης, και τιμη $25,000. 8)

Το οργανο πωλειται πλεον μονο απο τον ιδιο τον Peter Vogel, οποτε, τηλεφωνακι ή email στον ιδιο και σε 90 μερες max σου εχει ερθει το CMI 30AX κατευθειαν απο Αυστραλια.

Αντε, μεγεια!

Θέλω original, βινταζ τέλος  :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου