Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικη καρτα ηχου ,μεικτης


giorgos rh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Εχω μια καρτα ηχου nio 2/4 και ενα yamaha MW10c και θα ηθελα να τα συνδεσω στο pc και μεταξυ τους...μπορει καποιος να με βοηθησει και αμα μπορει να μου εξηγησει λιγο τι δυνατοτητες μου δινει αυτος ο μεικτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα STout του μίκτη στο 1-2 line IN της κάρτας και τα 3-4 OUT της κάρτας στο 2ΤR ΙΝ του μίκτη.

Τα 1-2 OUT της κάρτας θα τα συνδέσεις στα μόνιτορ σου.

 

Έτσι ο,τι παίζει απο το μίκτη συνολικά θα πηγαίνει σαν στέρεο track στην κάρτα και ταυτόγχρονα ο,τι βγαίνει απο την κάρτα θα παίζει κατευθείαν σαν stereo audio track απο τον μίκτη.

 

Με αυτό το setup θα πρέπει να έχεις ανοιχτό υπολογιστή για να γίνει δουλειά.

 

Εναλλακτικά και αν θές να έχεις τον μίκτη έτοιμο για jam χωρις υπολογιστή και το recording σε δευτερη μοιρα,μπορείς να συνδέσεις τα ST out του μίκτη στα μόνιτορ σου και τις εξόδους 1-2 της κάρτας στο 2TR IN και τις εισόδους 1-2 της κάρτας στα AUΧ του μίκτη.

 

Εκεί όταν θές να γράψεις κάτι θα πρέπει στο αντίστοιχο κανάλι που θές να γραφτεί το AUX knob να είναι στη μέση (unity) οποτε θα βλέπεις σήμα απο το αντίστοιχο κανάλι στην κάρτα.

 

Aν ο μίκτης σου είχε έστω και ενα bus ή έστω ενα mute bus που να στέλνει ο,τι κάνεις mute σε διαφορετικά outputs το 2ο setup θα ήταν πιο βολικό καθώς το AUX χρησιμοποιείται συνήθως για εφέ και συνήθως χρησιμοποιείται και σαν mono αλλα είναι δυνατόν να πειραματιστείς στην αρχή και έτσι.

 

Διάβασε το manual του μίκτη και της κάρτας και του προγράμματος που θα χρησιμοποιήσεις για να καταλάβεις τα βασικά.

Δές και αυτό

http://tweakheadz.com/how-to-hookup-a-mixer/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου