Προς το περιεχόμενο

περι τρεμολο ibanez(edge etc)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο που η κιθάρα που θέλει να πάρει ο ΟΡ δεν έχει Edge pro, έχει το Edge Zero (ούτε καν το edge zero II). Το original Edge είναι το πρώτο που είχε βγει πριν 30 χρόνια και πλέον το φοράνε ελάχιστα μοντέλα (JS, Jem, κάποιες RG RI). Το Lo-Pro edge από την άλλη είναι σαν το original. Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με, no problem  :)

 

Όσο για τους μαγνήτες αντιγράφω 

"Both neck and bridge pickups are high-output models. The neck pickup is fairly bright-sounding, similar to a Super 2™ (DP104). The bridge pickup is a little louder and warmer-sounding, and resembles a cross between the Steve Morse Bridge Model™ (DP200) and the Super Distortion® (DP100). The R1 single-coil is warmer-sounding than a typical vintage single-coil, and was designed to work well with the neck and bridge humbuckers when they are in split mode. It has a sound similar to that of the HS-2™ in split-coil mode."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το τρεμολο ειναι ισαξιο του gloy rose?

η να κοιταξω κατι αλλο

με τα παρακατω χαρακτηριστηκα

 

εχετε καποια να προτεινετε σαν μοντελο?

αυτο που θελω/ψαχνω ειναι  τουλαχιστον hh η και hsh με καλο τρεμολο...

οχι απαραιτητα με επωνυμους μαγνητες ( αλαζουν ευκολα)

για μπατζετ  ασ πουμε 1400αυστηρα

αυτα....

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που η κιθάρα που θέλει να πάρει ο ΟΡ δεν έχει Edge pro, έχει το Edge Zero (ούτε καν το edge zero II). Το original Edge είναι το πρώτο που είχε βγει πριν 30 χρόνια και πλέον το φοράνε ελάχιστα μοντέλα (JS, Jem, κάποιες RG RI). Το Lo-Pro edge από την άλλη είναι σαν το original. Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με, no problem  :)

 

Όσο για τους μαγνήτες αντιγράφω 

"Both neck and bridge pickups are high-output models. The neck pickup is fairly bright-sounding, similar to a Super 2™ (DP104). The bridge pickup is a little louder and warmer-sounding, and resembles a cross between the Steve Morse Bridge Model™ (DP200) and the Super Distortion® (DP100). The R1 single-coil is warmer-sounding than a typical vintage single-coil, and was designed to work well with the neck and bridge humbuckers when they are in split mode. It has a sound similar to that of the HS-2™ in split-coil mode."

 

Mα αυτό λέμε. Ο άνθρωπος μιλάει για την 2550. H μόνη που βλέπω στο site της ibanez είναι η 2550z. Δηλαδή αυτή που έχω κι εγώ. Οπότε του έδωσα πληροφορίες για την κιθάρα μου. Η μόνη διαφορά που βλέπω από τη δική μου είναι ότι πλέον βάζουν "κανονικούς dimarzio" air norton κλπ αντί για τους ibz/dimarzio.

 

Επίσης και για τους μαγνήτες του είπαμε κι εγώ και ο ray που τους ξέρουμε.

 

Γενικά δεν κατάλαβα το post σου, εννοείς κάτι άλλο? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που η κιθάρα που θέλει να πάρει ο ΟΡ δεν έχει Edge pro, έχει το Edge Zero (ούτε καν το edge zero II).

Edge Zero έχει η 2550Z. H 2550 στην οποία αναφέρεται ο OP έχει Edge Pro.

ειναι μια rg2550...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το τρεμολο ειναι ισαξιο του gloy rose?

η να κοιταξω κατι αλλο

με τα παρακατω χαρακτηριστηκα

 

εχετε καποια να προτεινετε σαν μοντελο?

αυτο που θελω/ψαχνω ειναι  τουλαχιστον hh η και hsh με καλο τρεμολο...

οχι απαραιτητα με επωνυμους μαγνητες ( αλαζουν ευκολα)

για μπατζετ  ασ πουμε 1400αυστηρα

αυτα....

 

Εγώ θα κοιτούσα κι εδώ:

http://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_so_cal_style1_2h_fr_sw.htm?ref=search_rslt_charvel_378484_6

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edge Zero έχει η 2550Z. H 2550 στην οποία αναφέρεται ο OP έχει Edge Pro.

εχω δει μια (κακομεταχειρισμενη)rg2550

 

αλλα ελεγα να παω για την rg2550z....

(οποτε μην μαλονεται ,δικο μου το λαθος)

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δει μια (κακομεταχειρισμενη)rg2550

 

αλλα ελεγα να παω για την rg2550z....

(οποτε μην μαλονεται ,δικο μου το λαθος)

 

Όχι βρε δε μαλώνει κανείς, παρεξήγησες. Απλά με μπέρδεψε το ποστ του mauromouris.

 

Αν είναι κακομεταχειρισμένη δε βλέπω καν το λόγο να την πάρεις.

 

Γενικά οι ibanez ή σου ταιριάζουν ή όχι. Είναι ας πούμε πιο ζόρικες από μία strat. Το λεπτό μανίκι, το τρέμολο κλπ. Ό,τι και να πάρεις δοκίμασε.

 

Τα λεφτά που δίνεις δεν είναι λίγα. Έχεις πολλές επιλογές. Jackson, Charvel κλπ. Άμα πας και για μεταχειρισμένη μπορεί να χτυπήσεις τρελό κιθαρόνι. Σκέψου, δοκίμασε και μη βιάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αυτό λέμε. Ο άνθρωπος μιλάει για την 2550. H μόνη που βλέπω στο site της ibanez είναι η 2550z. Δηλαδή αυτή που έχω κι εγώ. Οπότε του έδωσα πληροφορίες για την κιθάρα μου. Η μόνη διαφορά που βλέπω από τη δική μου είναι ότι πλέον βάζουν "κανονικούς dimarzio" air norton κλπ αντί για τους ibz/dimarzio.

 

Επίσης και για τους μαγνήτες του είπαμε κι εγώ και ο ray που τους ξέρουμε.

 

Γενικά δεν κατάλαβα το post σου, εννοείς κάτι άλλο? ???

Χαχα, είδες που αν δεν κάνεις παραθέσεις γίνονται παρανοήσεις? (επειδή είχες γράψει σε άλλο ποστ ότι γίνονται πολλές κλπ κλπ). Στον Ray απευθυνόμουνα όχι σε σένα. Σε ότι αφορά τους μαγνήτες περί ορέξεως, αλλά αφού πλέον έχει τους Air norton όπως λες ακόμα καλύτερα  ;)

 

θυμήθηκα και μια ανάλογη συζήτηση

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=209324.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω και σπέρνει η κιθάρα...ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!

Με τους dimarzio όμως και Made in Japan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου