Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για ηχεία Pyle


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα μας

Βρέθηκαν στην κατοχή μου ένα ζεύγος Pyle PDMN68 Bookshelf Speakers.

Λόγω του ότι το ένα τουίτερ πήγε σε τόπο χλοερό και λείπει από την θέση του.

Ο γκούγκλης λέει πως φόραγαν 1" High Compliance Mylar Tweeter.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει , πως μπορώ να τα κάνω χρήσιμα;

 

Θένκς ίν αντβάνς           🥰

Είναι τα κάτωθι.

http://www.audioreview.com/product/speakers/bookshelf-speakers/pyle/pdmn68.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

είναι ένα τυπικό (φθηνό αλλά όχι φθηνιάρικο) ηχείο για βοηθητικές χρήσεις σε διαφόρου τύπου εγκαταστάσεις, κυρίως επαγγελματικές (πχ σε εστιατόρια)...  χωρίς να περιμένεις hi fi(delity) ήχο κάλλιστα μπορούν να σου είναι χρήσιμα (ικανοποιητικά) για πολλές χρήσεις...

 

επί του πρακτέου τώρα, το mylar είναι το υλικό (ένας τύπος πλαστικού) από το οποίο είναι κατασκευασμένο το tweeter... βγάλε το ένα που χάλασε και κοίτα στο πίσω μέρος το ακριβές μοντέλο του και ψάξε να βρεις στο νετ ένα ίδιο... λογικά θα είναι αρκετά φθηνό και αξίζει τον κόπο να μπεις στην διαδικασία... αν δεν το βρίσκεις, καλό θα ήταν να πάρεις δύο άλλα και να αντικαταστήσεις ταυτόχρονα και το ήδη υπάρχον που παίζει για να κρατήσεις την ομοιογένεια και να αξιοποιήσεις τα ηχεία χωρίς περαιτέρω ποιοτική υποβάθμιση... π.χ. σαν αυτά _tweeter - 1’’- mylar - dome_ (αλλά εγώ κοίταξα πρόχειρα για το παράδειγμα... εσύ ψάξτο λίγο καλύτερα)...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ.

Να πω την μαύρη αλήθεια, σκεπτόμουν να αγοράσω ευθέως δυο tweeters , αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω.

Μην κάνω καμιά μπούρδα.

 

Στο παρελθόν από υπερβάλουσα αυτοπεποίθηση πέταξα hi fi set το οποίο εκ των υστέρων ανακαλύψαμε πως ήταν αξίας.

 

Το φυσάω ακόμα το γιαούρτι.

😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου