Προς το περιεχόμενο

Ποιες ειναι οι κιθαρες που αντιπαθειτε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε ενταξει δεν εχει και αδικο ο S9F σαν αποτυχημενη....περιτομη  ;D ειναι το headstock των Tyler,Suhr,Tom Anderson & λοιπων αντιγραφων FENDER

Για τo headstock των tele δεν ριχνω το επιπεδο μου για να απαντησω  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να προσθεσω το gold hardware...

 

Τα χρυσά ταιριάζουν μόνο σε (σκούρα) κόκκινα φινιρίσματα, αλλά είναι η μόνη παραχώρηση που κάνω σε αυτόν τον όλεθρο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρυσά ταιριάζουν μόνο σε (σκούρα) κόκκινα φινιρίσματα, αλλά είναι η μόνη παραχώρηση που κάνω σε αυτόν τον όλεθρο.

 

Μη ξηγιεσαι ετσι φιλΩς  ;D

 

Αν το οργανο ειναι subtle  ;D ταιριαζουν και με το ΑΣΠΡΟ

WF1.thumb.jpg.ca5501330096831a31d1c888e8514d6c.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καταλαβαίνω ότι είναι εμφανισιακό το θέμα με τις parker, αλλά έχετε δοκιμάσει να παίξετε με καλή parker? Νομίζω ότι αν της δοκιμάσει κάποιος μάλλον αλλάζει γνώμη για το όλα. Δεν έχω στην κατοχή μου αλλά όσες φορές έχω παίξει τις έχω βρει εξαιρετικές.

 

Εγω τοτε ηταν που τις αντιπαθησα για τα καλα.

Πιο νεκρο πραγμα δεν νομιζω να υπαρχει στον κοσμο.

Απορω γιατι μπηκαν στον κοπο να αφαιρεσουν το κλαβιε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τo headstock των tele δεν ριχνω το επιπεδο μου για να απαντησω  ;D

 

;D 

 

Εντάξει, εντάξει, μια χαρά είναι το headstock των tele, καθ'υπερβολήν το έγραψα. Απλά όταν το συγκρίνω με τα headstocks των άλλων δύο της "Αγίας Τριάδος" (Strat, Les Paul), ε δεν λες οτί "αγγίζει και την τελειότητα"...  ;D

 

 

Μη ξηγιεσαι ετσι φιλΩς  ;D

 

Αν το οργανο ειναι subtle  ;D ταιριαζουν και με το ΑΣΠΡΟ

 

 

+1 Ο χρυσός μας ενώνει...  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξηγιεσαι ετσι φιλΩς  ;D

 

Αν το οργανο ειναι subtle  ;D ταιριαζουν και με το ΑΣΠΡΟ

 

+1000 για χρυσό με άσπρο. Elegance.

 

Εγω τοτε ηταν που τις αντιπαθησα για τα καλα.

Πιο νεκρο πραγμα δεν νομιζω να υπαρχει στον κοσμο.

Απορω γιατι μπηκαν στον κοπο να αφαιρεσουν το κλαβιε  ;D

 

E καλά, όλοι ξέρουμε γιατί συμβαίνει αυτό. Φταίνε τα ΚΞΣύλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πιο νεκρο πραγμα δεν νομιζω να υπαρχει στον κοσμο.

 

Οι πιο πολλοί όταν σκέφτονται Parker το μυαλό τους πρέπει να πηγαίνει σε κάτι τέτοιο...

big%20parker%20flyDSCN0207.jpg

big%20parker%20flyDSCN0205.jpg

_mg_2792.jpg

 

Οι σειρές αυτές Fly Classic, Fly Deluxe και Fly Mojo για κάποιους είναι άσχημες, ενώ για άλλους (όπως εμένα) προκαλούν θαυμασμό, καθώς η εργονομία, πρωτοτυπία και ποιότητα κατασκευής είναι εκπληκτική. Παρόλα αυτά, είναι αλήθεια πως ο συνδυασμός

 

πολύ λεπτό neck+βάρος πούπουλου λόγω πάνλεπτου σώματος+κέρατο που σου καρφώνεται στο στέρνο

 

δεν είναι για όλους. Και μένα που μου μοιάζει σαν κιθάρα μια αξιόλογη κατασκευαστικά πρόταση για να την κοιτάζεις και να γεμίζει το μάτι σου (έχει ένας φίλος μου μία και δεν χορταίνεις να τη βλέπεις, αλλά να την πιάσω δεν μου βγαίνει ποτέ - ούτε αυτού ιδιαίτερα, κι ας μην το πολυλέει), από θέμα παιξίματος τη θεωρώ πολύ άοσμη.

 

Ευτυχώς, η ίδια εταιρεία βγάζει και "κανονικές" κιθάρες, που έχουν και φυσιολογικότατο neck τύπου C, και φυσιολογικού πάχους σώμα, χωρίς αυτό το κέρατο-κούρβα που σου καρφώνεται στο στέρνο (έχοντας συνολικά βάρος κανονικής κιθάρας - όσο ελαφριάς πρέπει). Μιλάμε για τις σειρές Nitefly Classic και Mojo, που είναι ουσιαστικά super strats σε διάφορες παραλλαγές. Το ωραίο είναι ότι όταν νιώθεις ότι παίζεις φυσιολογική κιθάρα όπως αυτές, τότε εκτιμάς και την εκπληκτική αίσθηση της ταστιέρας των Parker (καθώς ναι μεν την ίδια κατασκευή ταστιέρας έχουν και τα Fly μοντέλα, αλλά τόσο λεπτά necks βολεύουν ελάχιστους)... που δύσκολα συναντάς κάτι παρόμοιο.

parkerNitefly1.jpg

sLkDF.jpg

 

Στα του θέματος, εγώ αντιπαθώ τις Explorer, Firebird και όλους τους λοιπούς αστερίες και αντίστοιχα μεταλλοκίθαρα (τόσο αισθητικά όσο και σαν κατανομή βάρους του οργάνου στο παίξιμο), όπως και μπουζουκοκίθαρα με υπερβολικό binding.

gibson%2Bexplorer.jpg

 

 

Υ.Γ.: Όπως καταλάβατε αναφέρομαι στα παλαιότερα μοντέλα της Parker, τότε που όλη η κατασκευή γινόταν μία προς μία στην Αμερική. Για τις τωρινές φθηνότερες σειρές Radial κλπ δεν έχω άποψη προσωπική, φατσικά πάντως φαίνονται σαν λογική πιο κοντά στις τότε Nitefly (είναι και λογικό). Απλά δεν πρέπει να είναι τόσο ιδιαίτερα όργανα, πιο πολύ value for money επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου