Προς το περιεχόμενο

Pale blue eyes


happydreamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου έφερε στο μυαλό αναμνήσεις προσωπικές απτα παλιά τα χρόνια. 8)

Μέρος της μαγείας του να δημιουργείς είναι το τι θα προκαλέσει η δημιουργία σου στον εκάστοτε αποδέκτη. Χαίρομαι που σε ταξίδεψα.

 

Gvour, πάντα μετράει η γνώμη σου. Χαίρομαι που βρίσκεις... "κάτι" στα κομμάτια μου. Σ' ευχαριστώ για το χρόνο και το ενδιαφέρον σου κάθε φορά. :)

Αλλα ειπαμε,οι γνωμες ειναι.....ξερεις τωρα,ο καθεις θα πει τα δικα του.

Γι' αυτό και τα ανεβάζω εδώ. Να πει ο καθένας τα δικά του και να κρατήσω όσα κρίνω χρήσιμα.

Το οποίο μας φέρνει στο σχόλιο του RayDTutto.

Φωνή πολύ μπροστά. Εισαγωγική / σόλο κιθάρα επίσης.

Καταραμένα monitors της προκοπής που δεν έχω! :P Θα το φτιάξω.

Αταίριαστος ήχος στην παραμόρφωση, δεν κάθεται καλά.

Δεν συμφωνώ. Εμένα μια χαρά μου κάθεται... :-\

Δες την προφορά.

Νομίζω ότι δεν είναι απλά η προφορά το θέμα, αλλά ο συνδυασμός άρθρωση-προφορά. Σίγουρα θα το κοιτάξω.

Καλά πας. Συνέχισε.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση και τις συμβουλές! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν συμφωνώ. Εμένα μια χαρά μου κάθεται... :-\

 

Ξαναδες το θέμα με τα μόνιτορ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήπια Ρέινμποου πχ και το ήπια το πχ, γιατί στη συνέχεια το άσθμα ξέφυγε. Μαντρουγκάτα δεν γνωρίζω, ακουστά τους έχω. Λυπάμαι δεν έχω ακούσει άλλα άσθματά σου, ή μπορεί να μην με τράβηξαν και να τα ξεχνάω. Πάντως για το συγκεκριμένο ισχύουν όσα σου ήπια με κάθε καλή διάθεση και δεν ημπορώ να υπεισέλθω σε απόψεις του στυλ ανέβασε αυτό κάνε το άλλο με ριβέρμπ κλπ  8) δεν είναι το στυλ του άσθματος που θα με τραβήξει, απλά ήπια μια λαλακία και πάει πέρασε  ;).

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Ray, είναι θεματάκι τα μόνιτορ...

 

Samy, πολύ καλά έκανες και είπες τη γνώμη σου. Η αλήθεια είναι ότι μου έδωσες μια άλλη "ακουστική" του άσθματος  ;D την οποία τώρα πια δεν μπορώ να αγνοήσω κάθε φορά που το ακούω! ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τα περισσότερα σχόλια.

Ξεκινάω με το θέμα προφοράς και φωνής.

Μου θύμισε και μένα πολύ τα ονόματα που αναφέρθηκαν.

 

Όμως πρέπει να σου αναγνωρίσω ότι έχεις δουλέψει πολύ το δέσιμο στις ροκ βάσεις, με την απαραίτητη οικονομία.

Αλλες εναστάσεις,

τα απλά τύμπανα, ξερά και κονσερβέ

οι στίχοι

το σχεδόν "ξέρω τι θα έρθει μετά"

το ότι έχουν περάσει σχεδόν 40 χρόνια από το στυλ αυτό

και λίγο προς στο τέλος ίσως  Madrugada στη φωνή.

 

Κατά τα άλλα, μείνε στο ότι το δούλεψες πολύ και γενικά είναι άρτιο και υποσχόμενο για το μέλλον.

Και φυσικά ότι τα σχόλια είναι για να σε βάλουν να αναθεωρήσεις ό,τι μπορείς να δεχτείς από τις κριτικές μας.

Αλλωστε γι αυτό εκτίθεσαι εδώ, όπως όλοι μας. - Αλλιώς "όλα είναι τέλεια και μπράβο" έτσι δεν είναι?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, happydreamer κατα πρώτον μπράβο και thanks που το μοιράστηκες :)

 

Απο παρατηρησεις πηρες πολύ καλο feedback οποτε θα τα ξανακοιτάξεις ολα αυτά εν καιρώ φαντάζομαι.

 

Το αν ειναι 40 ή 400 χρόνια πίσω ποσώς (πως γράφεται btw?) με απασχολεί προσωπικά. Αν αυτό σου βγήκε, παάει τελείωσε. Τι να λέμε. ισως να ήταν πιο valid σαν επιχειρημα αν το πήγαινες για δισκογραφική, αλλα θα ρίσκαρες να ειναι ενα τελειώς διαφορετικό τραγούδι. Πολύ ομορφη ατμόσφαιρα, άνετα τραγούδι απο αυτά που άκουγα στις μετανυχτερινες βόλτες με το αυτοκίνητο ως φοιτητης στην Πάτρα, οι οποίες δεν είχαν κανεναν άλλον λόγο πέρα απο το να ακούσω μουσική (και να βρω κανα σουβλατζίδικο ή να πάρω κανα donut απο τα φρέσκα τα πρωινά).

 

Thanks μπράβο και πάλι, περιμένουμε τα επόμενα. Οταν με το καλο ξαναέχω κάποτε αυτοκίνητο θα σε τιμήσω με το Pale Blue Eyes :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα απλά τύμπανα, ξερά και κονσερβέ

Κοίτα, δεν είμαι ντράμερ. Για την ακρίβεια δεν είχα ιδέα από τύμπανα πριν ασχοληθώ με cubase. Αναγκάστηκα να μάθω μέσω πειραματισμών πέντε πράγματα για να βάζω στα κομμάτια μου. Να φανταστείς, την πρώτη φορά που έβαλα τύμπανα σε τραγούδι, είχα βάλει αντί για μπότα κάσα και αντί για κάσα ταμπούρο κλπ.  ;D Το ezdrummer χρησιμοποιώ και τα γράφω μόνος μου αλλά με παιδεύουν πολύ κάθε φορα.

Και φυσικά ότι τα σχόλια είναι για να σε βάλουν να αναθεωρήσεις ό,τι μπορείς να δεχτείς από τις κριτικές μας.

Αλλωστε γι αυτό εκτίθεσαι εδώ, όπως όλοι μας. - Αλλιώς "όλα είναι τέλεια και μπράβο" έτσι δεν είναι?

Ετσι ακριβώς! Σ' ευχαριστώ πολύ και σένα για τον χρόνο και τις παρατηρήσεις σου.

 

AuditoryDriving, τι να πω; Χαίρομαι που σε ταξίδεψα και με τιμούν αυτά που λες. Σ' ευχαριστώ πολύ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.  Ουτε εγω είμαι drummer και ασχολήθηκα οπως εσυ αναγκαστικά.  Απλα ειπα οτι συνηθως σε ενα κομματι η αρχη και το τέλος ειναι το rhythm track.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό το rhythm track και τσαντίζομαι/απογοητεύομαι όταν δεν μου βγαίνει (τις περισσότερες φορές δηλαδή) και τελικά καταφεύγω στη λύση του να το απλουστεύσω όσο γίνεται. Και τώρα φερειπείν έχω κολλήσει σε ένα κομμάτι που δουλεύω και δεν μου βγαίνουν με την καμία τα τύμπανα. Δοκίμασα τον πιο απλό ρυθμό και τουλάχιστον είναι σωστό και ακούγεται νορμάλ. Αλλά ναι, είναι και ξερά όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό το rhythm track και τσαντίζομαι/απογοητεύομαι όταν δεν μου βγαίνει (τις περισσότερες φορές δηλαδή) και τελικά καταφεύγω στη λύση του να το απλουστεύσω όσο γίνεται.

 

μέχρι να καταστείς γνώστης του "αθλήματος", μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα χιλιάδες έτοιμα  drums midi tracks που υπάρχουν με τα break τους (πολλά vst σου δίνουν καταπληκτικά δείγματα παιγμένα μάλιστα από drummers) και με λίγο editing τα φέρνεις εκεί που θέλεις ("σπουδάζοντας" ταυτόχρονα σιγά σιγά και την τέχνη)...

 

τώρα για το κομμάτι...

το reverb στην φωνή, είναι μια χαρά σε σχέση με τους υπόλοιπους χώρους που έχεις επιλέξει ως "ατμόσφαιρα"...

 

δυστυχώς το "συγκρατημένο-ψυθιριστικο-απαγγελτικό" και ολίγον φοβισμένο της ερμηνείας

κατέληξε (λογικό) σε ένα "μουντό" και φτωχό συχνοτικά vocal track, το οποίο για να "επιπλεύσει" κυρίαρχα στο mix και να παραμείνει ευδιάκριτο, όντως το "επέβαλες" στο σύνολο  μόνο μέσω της διαφοράς έντασης με την ορχήστρα...

 

σε μια πρώτη απλή επέμβαση θα μπορούσες ενδεχομένως να βελτιώσεις (πέραν του ερμηνευτικού) το take χρησιμοποιώντας ένα low cut φίλτρο συνδυασμένο με ένα "κούρδισμα" του με το σύνολο, ανάμεσα στα 1 με 3Khz, με ένα παραμετρικό eq με σχετικά ανοιχτό q...

 

η "παραμόρφωση" έπεσε θύμα κι αυτή των ανωτέρω και δεν κατάφερε να δώσει την διαφορά στο ρεφραίν, το οποίο συνέχισε σε μια "ευθεία" χωρίς την έξαρση που "υποσχόταν" στα αυτιά μου το κουπλέ...

 

παρ όλα αυτά (τα απόλυτα δικαιολογημένα από την φύση της παραγωγής) το κομμάτι μου άρεσε και μια βελτιωμένη του έκδοση σίγουρα χωράει σε μια ανάλογου ύφους playlist μου, χωρίς να με απασχολεί ποσώς το με τι μοιάζει ή από πια δεκαετία είναι επηρεασμένο...  8)  O0

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου