Προς το περιεχόμενο

Pale blue eyes


happydreamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έγραψα πριν δυο χρόνια, το ενορχήστρωσα πριν λίγες μέρες. Τα φωνητικά με προβληματίζουν λίγο αλλά δεν έχω ιδανικές συνθήκες για σωστή προσπάθεια κι έτσι αρκούμαι σε αυτά προς το παρόν.

Για πείτε...

https://app.box.com/s/zk996gia5gwium44y2t8dskmvs0ded93

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο άσμα.  Όμορφη μελωδία, αισθησιακή σχετικά σωστή φωνή (λίιιγο την προφορά φτιάξε), αφαιρετική lead κιθάρα ;) ;D, μια χαρά μίξη. Σε ζηλεύω :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κομμάτι, σέξυ και νοσταλγικό, ξυπνάει αναμνήσεις και μας θυμίζει ότι γεράσαμε. Για ερασιτεχνική, η μίξη είναι πολύ καλή, νομίζω μόνο ότι στα φωνητικά το reverb είναι ελάχιστα περισσότερο από ότι θα "έπρεπε". Αλλά πολύ καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις τη γνώμη μου, είναι καθαρά προσωπική και επ ουδενί δεν θέλω να σε προσβάλω.

  Αν ήμουν θαυμαστής των Ρέινμποου πχ, ίσως και να εκτιμούσα κάποιον που βγάζει εν έτη 2016 ένα τέτοιο τραγούδι. Σίγουρα υπάρχουν θαυμαστές τους, έστω και λίγοι κυρίως κάποιας ηλικίας, αλλά ποιός ο λόγος να παίξω κάτι που ακολουθεί ένα κλίμα μουσικής που κάποτε έπαιξε και τελείωσε. Προτιμώ αν με πιάσει η νοσταλγία να ακούσω το αυθεντικό.

  Δεν ξέρω την ηλικία σου, απλά γνωρίζω πως εγώ που μπήκα στα 50, όσο κι αν τα αυτιά μου έχουν μπουκώσει και δεν ακούνε καινούργια πράγματα, δεν θα πάλευα για να φτιάξω κάτι που είναι τόσο παλιό. Τουλάχιστον θα προσπαθούσα να το προσθέσω κάτι δικό μου, να το κάνω λίγο πιο σύγχρονο 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν ήμουν θαυμαστής των Ρέινμποου πχ, ίσως και να εκτιμούσα κάποιον που βγάζει εν έτη 2016 ένα τέτοιο τραγούδι. 

  Κι εγώ λέω τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει (εντάξει όχι Rainbow αλλά κοντά..... ::)), if you're leaving close the door...... ;)   

  Κατά τ'άλλα μην ακούς τον Παράγκα.......δες μόνο τι ανεβάζει στο "Τι μουσική ακούτε τώρα"......... :P :-X ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για τα καλά σας λόγια!

Ωραίο κομμάτι, σέξυ και νοσταλγικό, ξυπνάει αναμνήσεις και μας θυμίζει ότι γεράσαμε. Για ερασιτεχνική, η μίξη είναι πολύ καλή, νομίζω μόνο ότι στα φωνητικά το reverb είναι ελάχιστα περισσότερο από ότι θα "έπρεπε". Αλλά πολύ καλή δουλειά.

Αμφιταλαντεύτηκα αρκετά στην ποσότητα του reverb. Τελευταία στιγμή αποφάσισα να του δώσω ένα τακ ακόμα. Ισως να το παράκανα...

 

Οσον αφορά το σχόλιο του αχταρμά ότι ξυπνάει αναμνήσεις και του samy ότι θυμίζει rainbow... ρε παιδιά αλήθεια;  ???Στιγμή δεν μου πέρασαν οι rainbow απ' το μυαλό ούτε όταν το έγραφα, ούτε όταν το άκουγα. Για την ακρίβεια, δεν το είχα αντιληφθεί ότι θυμίζει καν παλιό, γιατί αν κατάλαβα καλά, samy, λες ότι το στυλ θυμίζει 70's. Σίγουρα βρίσκω ομοιότητες με Madrugada. Και αυτό περίμενα ότι θα λέγατε. Πάντως samy δεν είναι στάνταρ αυτό το στυλ που γράφω. Τα κομμάτια μου πιάνουν ένα αρκετά ευρύ φάσμα ειδών. Είναι καθαρά τι θα μου βγεί την εκάστοτε φορά. Εννοείται φυσικά ότι δεν προσβλήθηκα και καλά έκανες που είπες τη γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη το μπλουζυ riff θυμιζει when a blindman

και μου εδωσε κι εμενα την εντυπωση οτι θα ειναι καπως ετσι το κομματι,εντελως διαφορετικο απο τα συνηθη σου.

Ομως δεν ειναι ουτε μπλουζ ουτε Purple στυλ ουτε βγαζει τετοιο feel,στα δικα μου αυτια τουλαχιστον,σιγουρα οχι 70s.

Εχει το απλο,μελαγχολικο,ευαισθητο και σκοτεινο των αλλων τραγουδιων σου και πιο πολυ εχει ενα υφος,κατι σαν Tindersticks-λεμε τωρα,με πολυ

φαντασια και χωρις τα μπλουζοριφα αλλα με strings κλπ-παραPurple.

 

Επειδη ομως εχουμε πει ενα καρο ασχετα ονοματα ;D,στα του πονηματος.

Δε βαζεις συχνα αλλα υπαρχει κατι στον τροπο που γραφεις που μ'αρεσει και το ιδιο ισχυει και για το pale.

Κι ενω δεν ειμαι του πολυ βαθους,μου ακουγεται καλα ετσι η φωνη,μου φαινεται να ταιριαζει στο ολο.

Πολυ ωραιο ηχητικα,το πιο καλο σου σιγουρα.

Μονο ισως ο καπως αποτομος τροπος που τελειωνει με "ενοχλει" λιγο,θα ηταν ωραιο αν το συνεχιζες λιγο με μια ακουστικη λ.χ.

Αλλα ειπαμε,οι γνωμες ειναι.....ξερεις τωρα,ο καθεις θα πει τα δικα του.

Γενικως ομορφα,να βαζεις να ακουμε.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για τα καλά σας λόγια!Αμφιταλαντεύτηκα αρκετά στην ποσότητα του reverb. Τελευταία στιγμή αποφάσισα να του δώσω ένα τακ ακόμα. Ισως να το παράκανα...

 

Οσον αφορά το σχόλιο του αχταρμά ότι ξυπνάει αναμνήσεις και του samy ότι θυμίζει rainbow... ρε παιδιά αλήθεια;

 

Κοίτα, το reverb δεν το παραέκανες, βρίσκεται σε καλό επίπεδο απλώς ίσως χρειαζόταν μία ιδέα λιγότερη ποσότητα, έχω ακούσει reverb σε κομμάτια ερασιτεχνικά που γεμίζει όλο το κομμάτι και το καταστρέφει, εκείνοι το παράκαναν, εσύ είσαι οκ.

Προσωπικά μιλώντας, δεν αναφέρομαι σε άλλες μπάντες όταν λέω ότι ξυπνάει αναμνήσεις, δεν μου θύμισε ούτε rainbow ούτε τίποτα το κομμάτι, μου έφερε στο μυαλό αναμνήσεις προσωπικές απτα παλιά τα χρόνια. 8)

 

Υ.Γ. ζήτημα είναι αν έχω ακούσει πάνω από ένα κομμάτι των Rainbow... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωνή πολύ μπροστά. Εισαγωγική / σόλο κιθάρα επίσης. Αταίριαστος ήχος στην παραμόρφωση, δεν κάθεται καλά. Δες την προφορά.

 

Κατα τα άλλα θυμίζει λίγο παλιακό στυλ κυρίως λόγω της παραγωγής και των ήχων που διάλεξες.

 

Είναι λίγο κλισέ το όλο σχήμα αλλά με την καμία δεν θα έλεγα ότι μου έφερε στο μυαλό Rainbow. Ίσως επειδή έχω ακούσει πολύ Rainbow και ξέρω πώς ακούγονται.

 

Καλά πας. Συνέχισε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου