Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Mark V:25


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είπα ότι W ισούνται με VA; σε απόλυτη τιμή αναφέρομαι.

 

Όσο για τον θόρυβο δεν ξέρω γιατί κάνει. Στο παρελθόν είχα ακριβώς το ίδιο θέμα (step down από 220 σε 110); όποτε άνοιγα τον ενισχυτή είχε έναν μόνιμο βόμβο. Λύθηκε αμέσως μόλις άλλαξα τον μετασχηματιστή εισόδου. Τώρα αν ήταν κάτι άλλο δεν γνωρίζω. Δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με συχνότητα παρά με τάση (νομίζω το δικό μας δίκτυο παρέχει AC στα 60Hz ενώ το αμερικάνικο είναι στα 50Hz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όσο για τον θόρυβο δεν ξέρω γιατί κάνει. Στο παρελθόν είχα ακριβώς το ίδιο θέμα (step down από 220 σε 110); όποτε άνοιγα τον ενισχυτή είχε έναν μόνιμο βόμβο. Λύθηκε αμέσως μόλις άλλαξα τον μετασχηματιστή εισόδου. Τώρα αν ήταν κάτι άλλο δεν γνωρίζω. Δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με συχνότητα παρά με τάση (νομίζω το δικό μας δίκτυο παρέχει AC στα 60Hz ενώ το αμερικάνικο είναι στα 50Hz).

 

Αναποδα τα εγραψες αλλα δεν πειραζει. Εμεις εχουμε 50 και οι αμερικανοι 60. Το θεμα που λες μπορει να ισχυει, αφου οι μετασχηματιστες των 50 ΗΖ δεν μπορουν να δουλεψουν στα 60, ενω αυτοι των 60 δουλευουν ανετα και στα 50. Εχω παρομοιο θεματακι με ενα μετ/στη εξοδου που εφτιαξα προ ημερων. Βγαζει φοβερο ηχο συνδεδεμενος σε τριοδο και βομβο συνδεδεμενος ultra linear ::). Θα τον βρω τον κερατα ομως, που θα μου παει.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου