Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Mark V:25


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά!

 

Πρώτο μου ποστ εδώ. Θα μου έρθει κάπου στα μέσα του επόμενου μήνα από Αμερική ένας Mesa Boogie Mark V:25 για τον οποίο μαζέυω τα χρήματα δεν ξέρω και εγώ πόσο καιρό και είμαι πάνω από χαρούμενος!

 

Η ερώτηση μου είναι εξής:

Ο ενισχυτής απαιτεί 117-125v από όσο διαβάζω στο manual, "make sure the proper voltage (117–125 Volts AC Domestic US Model) is present at the wall socket."  Δυστυχώς όλοι οι step down αυτομετασχηματιστές που βλέπω ότι πωλούνται είναι για 220 σε 110v οπότε υποθέτω ότι δεν κάνουν για τον ενισχυτή. Αν και έκανα search σε παλιά ποστ δεν βρήκα αντίστοιχη ερώτηση οπότε ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι.

 

Υπάρχουν step down για 117 ή 120v? Γενικά τι επιλογές έχω?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

 

Πρώτο μου ποστ εδώ. Θα μου έρθει κάπου στα μέσα του επόμενου μήνα από Αμερική ένας Mesa Boogie Mark V:25 για τον οποίο μαζέυω τα χρήματα δεν ξέρω και εγώ πόσο καιρό και είμαι πάνω από χαρούμενος!

 

Η ερώτηση μου είναι εξής:

Ο ενισχυτής απαιτεί 117-125v από όσο διαβάζω στο manual, "make sure the proper voltage (117–125 Volts AC Domestic US Model) is present at the wall socket."  Δυστυχώς όλοι οι step down αυτομετασχηματιστές που βλέπω ότι πωλούνται είναι για 220 σε 110v οπότε υποθέτω ότι δεν κάνουν για τον ενισχυτή. Αν και έκανα search σε παλιά ποστ δεν βρήκα αντίστοιχη ερώτηση οπότε ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι.

 

Υπάρχουν step down για 117 ή 120v? Γενικά τι επιλογές έχω?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά!!

 

παραγγελία...?

δες στον Γιατρά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι Mesa Boogie που προορίζονται για πώληση στις ΗΠΑ, έχουν αυτό το θέμα.

Αυτη τη στιγμή έχω εναν τέτοιο (DC5) και προσπαθώ να βρω λύση, αφού ο μετασχηματιστής του δεν κάνει για 220-240 V.

Η μονη πραγματικα καλη λυση ειναι η αντικατασταση του μετ/στη, με εναν αντιστοιχων τιμων που να δουλευει στα 220-240

Ο step down μετασχηματιστής που δίνει 110 είναι μια χαρά και ο ενισχυτής θα δουλεψει απροβληματιστα.

Αλλωστε το ρευμα εχει ταση 230+ συνεπως και στον μετασχηματιστη θα πάρεις τουλαχιστον 115.

Απλά φροντισε να παρεις καλο και με αρκετα VA.

Προσωπικα θα φοβομουν το βαριακ, μηπως κατα λαθος γυρισει κανεις τον επιλογεα τερμα, δεν το δω και ψησω τον ενισχυτη.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν τεχνιτες ηλεκτρονικοι που φτιαχνουν μετασχηματιστες στα μετρα σου απο αποψη τασης δευτερευοντος οσο και απο αποψη ισχυος σε KVA.

http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=20 ριξε μια ερωτηση

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις!!

 

Δυστυχώς οι Mesa Boogie που προορίζονται για πώληση στις ΗΠΑ, έχουν αυτό το θέμα.

Αυτη τη στιγμή έχω εναν τέτοιο (DC5) και προσπαθώ να βρω λύση, αφού ο μετασχηματιστής του δεν κάνει για 220-240 V.

Η μονη πραγματικα καλη λυση ειναι η αντικατασταση του μετ/στη, με εναν αντιστοιχων τιμων που να δουλευει στα 220-240

Ο step down μετασχηματιστής που δίνει 110 είναι μια χαρά και ο ενισχυτής θα δουλεψει απροβληματιστα.

Αλλωστε το ρευμα εχει ταση 230+ συνεπως και στον μετασχηματιστη θα πάρεις τουλαχιστον 115.

Απλά φροντισε να παρεις καλο και με αρκετα VA.

Προσωπικα θα φοβομουν το βαριακ, μηπως κατα λαθος γυρισει κανεις τον επιλογεα τερμα, δεν το δω και ψησω τον ενισχυτη.

 

giorgosc Μήπως έχεις να προτίνεις κάποιον συγκεκριμένο τύπο step down ή μάρκα που μπορεί να έχεις χρησιμοποιήσει ο ίδιος γιατί και εγώ το βάριακ δεν το θέλω για αυτό ακριβώς τον λόγο.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amarad μια χαρα ειναι για εξωτερικο step down. Τα VA μονο προσεχε να ειναι αρκετα. Παντως αν θες να αποφυγεις εντελως hum κι ιστοριες τετοιες πρεπει να αλλαξεις τον εξοδου. Εκει θελει ισως πιο πολυ ψαξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια Amarad τότε και νομίζω για τόσο μικρό ενισχυτή 25W ένας με 500VA θα κάνει.

Όσον αφορά τον εξόδου το έχω ψάξει κάπως και από όσο γνωρίζω δεν μπορώ να αλλάξω τον ήδη υπάρχον σε 230, όπως και στον μεγάλο Mark V, οπότε κάποια στιγμή θα επικοινωνίσω με Boogie να μου στείλουν ένα που μάλλον θα πάει και πολλά οπότε θα βολευτώ με step down για την ώρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα πρεπει να δεις το power consumption του ενισχυτη και χονδρικα να το διπλασιασεις για να εισαι οκ π.χ. αν εχει καταναλωση 100w με 200va εισαι οκ, τσεκαρε ομως με τεχνικο να εισαι 100% σιγουρος. Μπορεις να τον αλλαξεις αλλα δεν ξερω αν ειναι η καλυτερη επιλογη. Αν υποθεσουμε οτι θα βρεις καποιον να σου φτιαξει ιδιας ποιοτητας με boogie θα πρεπει να κανεις εξτρα τρυπες στο σασι κτλ. Το να παρεις απο boogie κατευθειαν ειναι οντως η καλυτερη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

giorgosc Μήπως έχεις να προτίνεις κάποιον συγκεκριμένο τύπο step down ή μάρκα που μπορεί να έχεις χρησιμοποιήσει ο ίδιος γιατί και εγώ το βάριακ δεν το θέλω για αυτό ακριβώς τον λόγο.

 

Ευχαριστώ!

 

Δεν προτείνω κάτι συγκεκριμένο, υπήρξαν αλλες προτασεις που κι εγω θεωρω ικανοποιητικες.

 

Παντως αν θες να αποφυγεις εντελως hum κι ιστοριες τετοιες πρεπει να αλλαξεις τον εξοδου. Εκει θελει ισως πιο πολυ ψαξιμο.

 

Γιατι αυτο?

Ειναι εντελώς ασχετοι μεταξυ τους.

Το μονο που πρεπει συμπληρωματικα να αλλαχτει είναι το βαριστορ στην εισοδο του ρευματος. Εχει 130V και πρεπει να βαλει 275V

 

Βασικα πρεπει να δεις το power consumption του ενισχυτη και χονδρικα να το διπλασιασεις για να εισαι οκ π.χ. αν εχει καταναλωση 100w με 200va εισαι οκ, τσεκαρε ομως με τεχνικο να εισαι 100% σιγουρος. Μπορεις να τον αλλαξεις αλλα δεν ξερω αν ειναι η καλυτερη επιλογη. Αν υποθεσουμε οτι θα βρεις καποιον να σου φτιαξει ιδιας ποιοτητας με boogie θα πρεπει να κανεις εξτρα τρυπες στο σασι κτλ. Το να παρεις απο boogie κατευθειαν ειναι οντως η καλυτερη επιλογη.

 

W δεν ισουνται με VA.

 

Το να βρεις καποιον να σου φτιαξει και μαλιστα καλυτερο δεν ειναι δυσκολο (Γιατρας, Αντωνιαδης κλπ).

Ο μετ/στης της Mesa εχει πολυ σιδερο και λιγο χαλκο. Οικονομικος στην κατασκευη, αλλα οχι αποδοτικος. Εχει ομως κι ενα ελασμα απο χαλκο γυρω γυρω, που μπορει να μην δινει κατι ουσιαστικο, αλλα απο μουρη σκοτωνει. 122 $ + μεταφορικα. Ειναι πραγματι η καλυτερη λυση. (Ιδιος της mercury magnetics κανει πανω απο 200). Επισης ειναι βιδωμενος με τρυπανοβιδες  ;D οποτε βγαζεις τις ιδιες και απλα ξαναβιδωνεις οπου θες.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου