Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα live εξοπλισμου


kargas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες. Ειμαι σχετικα αρχαριος στο θεμα της ηχοληψίας χωρις να ειμαι και εντελως ασχετος. Εχω μια σχολη μουσικης που ασχολειται με ροκ και δημιουργουνται μπαντες μεσα στη σχολη και παιζουμε 2 live το χρονο. Σε καθε μαγαζι που πηγαινω για να κλεισω συναυλια μου λενε διαφορα τρελα και το μπαζτετ που δινουν για τον ηχο ειναι ελαχιστο. Οποτε σκεφτηκα να αγορασω τον βασικο εξοπλισμο και να δινω ενα μεροκαματο σε εναν ηχοληπτη να μου το στηνει. Λεγοντας βασικο εξοπλισμο εννοω τα PA και τον μεικτη. Ξερω οτι οτι πληρωσεις παιρνεις αλλα το μπαζτετ που διαθετω δε θελω να ξεπερασει τα 800 με μαξιμουμ 1000 ευρω. Αυτο που θελω απο τα ηχεια ειναι να ειναι 15ρια με σχετικα μεγαλη ισχυ (σε περιπτωση που γινει καποιο Live σε μικρο εξωτερικο χωρο) και απο την κονσολα θελω 11 line XLR (3 μικροφωνα φωνής-2 μικροφωνα για ενισχυτες ηλ. κιθαρας-1 μικροφωνο ενισχυτη μπάσου - 5 μικροφωνα για τα ντραμς (σε περιπτωση εξωτερικου live που θα θελω να ακουστουν απο το PA) και 1 εισοδο για το synth. Δηλαδη συνολο 12 καναλια. Θα ηθελα να ειχε ο μεικτης και δικα του εφε (κανενα reverb) και επισης σημαντικο ειναι οτι θελω να βγαζει 3-4 μονιτορ.

Για τα ηχεια σκεφτηκα τα http://www.thomann.de/gr/behringer_b115d.htm

ή τα http://www.thomann.de/gr/mackie_thump15.htm

Για την κονσολα λογω κυριως χαμηλου κόστους σκεφτομουνα αρχικα την http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_x2222_usb.htm αλλα νομιζω οτι βγαζει μονο 2 μονιτορ (2 aux sends) και μετα σκεφτηκα την http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_x2442_usb.htm η οποια βγαζει 2 aux sends αλλα εχει και 2 FX sends και δεν ξερω αν αυτα μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν μονιτορ (καμια βοηθεια κανεις?). Επισης δεν γνωριζω αν θα επρεπε να παρω κονσολα αυτοενισχυομενη ή passive. Τα ηχεια σιγουρα τα θελω αυτοενισχυομενα και ξερω οτι σε περιπτωση που θα παρω passive κονσολα θα πρεπει να εχω active monitor. Μια συμβουλη θα ήθελα και γι αυτο. Sorry για το μεγαλο κειμενο. Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να κανω και περιμενω αποψεις.

υ.γ ξερω την ολη κουβεντα για την ποιοτητα των behringer, αλλα απο τη μια εχω ηδη ενα μονιτορ active 12ρι της behringer και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, απο την αλλη νομιζω οτι οποιαδηποτε αλλη μαρκα τουλαχιστον στις κονσολες με τις προδιαγραφες που θελω θα ξεφύγει πολυ στην τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά είναι η ποιότητα της behringer, έτσι κι αλλιώς για live με περιορισμένο budget μιλάμε όχι για hi end ακρόαση σε σαλόνι σπιτιού...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

αλλα εχει και 2 FX sends και δεν ξερω αν αυτα μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν μονιτορ

 

μπορούν...

 

Επισης δεν γνωριζω αν θα επρεπε να παρω κονσολα αυτοενισχυομενη ή passive.

 

ο μοναδικός λόγος που μπορώ να σκεφτώ (μια και κατά κανόνα δεν είναι καν φθηνές) για να προτιμήσει κάποιος μια  αυτοενισχυόμενη κονσόλα (που επίσης κατά κανόνα συγκριτικά έχει και μικρότερες δυνατότητες, features από τον συνδυασμό ενός mixer με έναν τελικό ενισχυτή ή ένα active ηχείο), είναι η "φορητότητα" και τα εργονομικά πλεονεκτήματα που μπορούν να προκύψουν σε συνεχείς μετακινήσεις και "στησίματα"...

 

στην δική σου περίπτωση η "συχνότητα" δεν νομίζω να είναι τέτοια που να πριμοδοτεί ιδιαίτερα αυτή την επιλογή...

 

Τα ηχεια σιγουρα τα θελω αυτοενισχυομενα και ξερω οτι σε περιπτωση που θα παρω passive κονσολα θα πρεπει να εχω active monitor.

 

θα μπορούσες κάλλιστα να επιλέξεις τον συνδυασμό passive ηχείων με τελικό ενισχυτή... στις χαμηλές κατηγορίες τιμής όμως, προσωπικά προτείνω πάντα την λύση των active στην οποία ο κατασκευαστής προσφέρει στον "άπειρο (ή ημιμαθή στο αντικείμενο) χρήστη", ένα "σωστό matching" (πράγμα δύσκολο γι αυτόν και λόγω τιμής αλλά και έλλειψης γνώσης), αλλά και "στο πιάτο" την "ηχητική στάθμη" που μπορεί να πετύχει με αυτά ώστε να αποφύγει δυσάρεστες εκπλήξεις από λάθος συνδυασμούς (αυτά ισχύουν φυσικά και για τις αυτοενισχυόμενες κονσόλες παραπάνω)...

 

υ.γ ξερω την ολη κουβεντα για την ποιοτητα των behringer, αλλα απο τη μια εχω ηδη ενα μονιτορ active 12ρι της behringer και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, απο την αλλη νομιζω οτι οποιαδηποτε αλλη μαρκα τουλαχιστον στις κονσολες με τις προδιαγραφες που θελω θα ξεφύγει πολυ στην τιμη.

 

κατά κανόνα, ειδικά τα mixers της Behringer,  ηχητικά και εργονομικά, σου δίνουν αρκετά παραπάνω από το αντίτιμο που σου ζητούν... κι αυτό είναι το βασικό συστατικό της εμπορικής επιτυχίας τους...

επίσης στον τομέα ποιότητας κατασκευής έχουν βελτιωθεί πολύ κατά γενική ομολογία τα τελευταία χρόνια... κι εδώ όμως δεν μπορείς να ζητάς υπερβολές σε σχέση με την τιμή τους  8)... ειδικά οι συσκευές της λοιπόν (εκτός εξαιρέσεων που παρουσίασαν εξ αρχής πρόβλημα λόγω κατασκευαστικής αστοχίας που άλλωστε καλύπτεται από την εγγύηση) που προορίζονται για σχετικά "σταθερές" εγκαταστάσεις όπου δεν τίθεται θέμα μηχανικής καταπόνησης τους λόγω συνεχών μετακινήσεων, αποτελούν επί το πλείστον αυτό που θα λέγαμε "τεφαρίκια" σε σχέση με τον ανταγωνισμό τηρουμένων των αναλογιών... αν δεν διαθέτεις λοιπόν τα χρήματα για να αποκτήσεις κάποια αρκετά ακριβότερη που θα κάνει όμως πραγματικά την διαφορά, μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου, απλά θα είσαι κατά τι πιο προσεκτικός κατά την μεταφορά (το να τους φτιάξεις βαλιτσάκι μεταφοράς είναι εκ των ουκ άνευ) και στις "άτσαλες" επανεγκαταστάσεις...

 

τώρα απαίδευτο οπαδικό "hype" που "εντέχνως" παραβλέπει τα ανωτέρω, πηγάζει είτε εξ ημιμάθειας είτε εκ του "πονηρού" και απλά προσπέρνα το...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου