Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Les Paul μετά από set up


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά μη στεναχωριέσαι κιόλας, όλα αυτά διορθώνονται, είναι θέμα ρυθμίσεων! Το πολύ πολύ να χρειαστεί να την πας σε κάποιον πιο αξιόπιστο τεχνικό (αν και εφόσον αυτός αποδειχθεί αλμπάνης)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Να σου πω και εγω για ποσους εχω ακουσει τα καλυτερα και για ποσους ισχυουν....

Άσε, μεγάλο δράμα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@cadaveric

 

Πάτησε "τροποποίηση" σε αυτό που έγραψες ή "απάντηση".

 

Βρες το "Συνημμένα και άλλες επιλογές", και πάτησέ το

Στη συνέχεια, βρες την φώτο με το "browse", όπου την έχεις αποθηκεύσει στον υπολογιστή σου,  και ανεβασέ την.

 

Τέλος "Αποθήκευση" (αν έκανες τροποποίηση) ή "Αποστολή" (αν έκανες απάντηση).

snap11.thumb.jpg.d7322dde8a7de8941dafb5f9d6e5d67b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ ήμουν γκαβός και ούτε που το είδα!

 

Έτσι είναι η γέφυρα. Έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά ψηλα σίγουρα με το πόσο ψηλά την είχα τα προηγούμενα χρόνια και γενικά με τις άλλες Les Paul που εχω δεί. Επίσης κάτι άλλο που πρόσεξα, οι χορδές μέχρι το 5ο 6ο τάστο είναι πολύ χαμηλά και μετά η απόσταση τους από το μπράτσο αυξάνεται και από 10ο τάστο και μετά είναι αρκετά ψηλά.

 

Αύριο θα του την πάω και θα πω και αυτά που μου είπατε εδώ συν αν δείτε κάτι άλλο από την φώτο. Ξάνα ευχαριστώ με αυτά που λέτε έχω ηρεμήσει  :P

 

FullSizeRender.jpg.9430c22d4f31e305336097815a59d0d8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πήγα το Σάββατο την κιθάρα στον τεχνικό. Δεν έβγαλα πολύ άκρη γιατι δεν φαινόταν διατεθειμένος να κάτσει να το ψάξει. Οπότε την πήρα σπίτι ξεβίδωσα και ξαναβίδωσα ότι βίδα παξιμάδι κλπ έχει η κιθάρα και δεν εκανε διαφορά. Μετά πρόσεξα ότι το tailpiece είναι τόσο χαμηλά και η γέφυρα τόσο ψηλά που ακούμπαγαν οι χορδές πάνω στην γέφυρα. Οπότε την κατέβασα σήκωσα το tailpiece και έχει μεγάλη διαφορά. Ελάχιστο buzz αλλά τουλάχιστον μπορώ να παίξω τώρα. Δυστυχώς ακόμα ακουμπάει η high E την γέφυρα και συγχρονίζει λίγο και το ψάχνω ακόμα πώς να το φτιάξω αλλά μεγάλη βελτίωση. Το πήρα απόφαση εκτός από τάστα πρέπει να μάθω set up μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλημέρα!!

 

Έχω μια Gibson Les Paul Studio από το 2005 η οποία ουσιαστικά είναι και η κύρια κιθάρα μου. Πρίν μία εβδομάδα τη πήγα για set up μιας και είχα αρκέτο καιρό να την πάω και είχε σε ένα βαθμό fret buzz και φαινόταν γενικά ότι ήταν η ώρα της. Παρόλα αυτά πριν το set up η κιθάρα ακουγόταν εξαιρετικά και δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

 

Πόσο καιρό πριν πας για service, είχες αλλάξει τις χορδές;

 

 

Σε αυτό το σημείο πρόσεξα ότι όταν χτυπάω την μπάσα Μι όλες οι άλλες οι χορδές πάλλονται σε σημείο που η δόνηση στις χορδές φαίνεται και με το μάτι και ακούγεται και unplugged. Αν ανεβάσω λίγο το volume του ενισχυτή ο ήχος από τις άλλες χορδές ακούγεται σχεδόν καλύπτει τον ήχο της Μι. Επίσης το ίδιο συμβαίνει και με την  Λα αλλά σε μικρότερο βαθμό.

 

Εννοείς ότι παίζεις την Ε low ανοιχτή (ή σε θέση της ταστιέρας) με τις υπόλοιπες χορδές ανοιχτές; Sounds natural to me. Mου φαίνεται λογικό να πάλλονται και οι υπόλοιπες σε μικρό ή μεγαλύτερο βαθμό, αναλόγως τη θέση της πένας. (Όσο πιο κοντά στη γέφυρα, τόσο πιο έντονο το φαινόμενο). Επίσης ο βαθμός επικινδυνότητας, αυξάνει-λογικότατα- όσο αυξάνεις το gain. Αυτό που δεν ακούγεται λογικό είναι το τρίξιμο, αλλά αυτό μπορεί να προέρχεται είτε από χαμηλό nut, είται από χαλαρό saddle, που είναι και πιο σύνηθες στις tune-o-matic. Πολλές φορές, χρειάζεται λίγο βίδωμα-ξεβίδωμα 1-2 στροφές, για να "κάτσει". Μέχρι να νιώσεις ότι η βίδα του intonation δεν "παίζει".

 

 

Βάλε αφρολέξ στις βάσεις των μαγνητών σου (μήπως είχε και ο τεχνικός τις αντικατέστησε με ελατήρια;)

 

+1. Πολλές φορές στα πλαίσια της ρύθμισης του ύψους των μαγνητών, μπορεί να χρειαστεί να χαμηλώσουν, βγάζοντας εκτός εμβέλειας τα ελατήριά τους. Χαλαρώνουν έτσι και δονούνται. Δοκίμασε να τους σηκώσεις (αν όντως είναι πιο χαμηλά).

 

 

Έτσι είναι η γέφυρα. Έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά ψηλα σίγουρα με το πόσο ψηλά την είχα τα προηγούμενα χρόνια και γενικά με τις άλλες Les Paul που εχω δεί.

 

Το ύψος της γέφυρας είναι ένα και συγκεκριμένο, και δεν μεταβάλλεται περισσότερο από συν-πλην 2 με 2μιση χιλιοστά. Κάθε Les Paul μπορεί να έχει διαφορετική γωνία κλίσης μανικιού, που συνεπάγεται διαφορετικό ύψος στον καβαλάρη. Το ζήτημα είναι εάν παίζεται ή όχι το όργανο. Αν το ύψος των χορδών είναι στο επιθυμητό, για 'σένα (και για το όργανο) επίπεδο.

 

Δυστυχώς ακόμα ακουμπάει η high E την γέφυρα και συγχρονίζει λίγο

 

Aυτό δεν ισχύει, εκτός αν το saddle σου έχει φαγωθεί αρκετά ή είναι πολύ χαμηλό.

 

 

Εν κατακλείδι, καλό θα ήταν να ξανασυζητηθεί το στήσιμο με τον τεχνικό και να ψαχτούν δυο-τρία πράγματα περαιτέρω, αλλά με βάση αυτά που ακούω, και με κάθε επιφύλαξη-λογική, γιατί δεν έχω φυσική επαφή με το όργανο- όλα μοιάζουν εντάξει με βάση τα όσα έχουν αναφερθεί.  Σίγουρα πάντως δεν τρέχει κάτι σοβαρό με το όργανό σου, όπως προαναφέρθηκε, οπότε μην ανησυχείς.

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μπορεί να χρειάζεται κανένα fret leveling ή αν στο δωμάτιο που την έχεις υπάρχει υγρασία  ή μεταβάλλεται η θερμοκρασία συχνά, τότε μπορεί απλά να χρειάζεται ένα ψιλορύθμισμα η βέργα. Όλα αυτά υποθετικά βεβαίως γιατί από το ίντερνετ δεν μπορεί να γίνει ακριβής εκτίμηση της κατάστασης του οργάνου. 

  Γνώμη μου είναι ότι αφού δε σου άρεσε η δουλειά του μάστορα, πήγαινε την κιθάρα σε άλλον και μην παίζεις πάνω της γιατί δεν είναι και φθηνό όργανο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις μάγκες! Μέχρι στιγμής η κιθάρα δουλέυει εντάξει αφού σήκωσα το tailpiece και κατέβασα την γέφυρα. Συγχρονίζει λίγο αλλά δεν είναι κάτι που αυτή στην στιγμή με ενοχλεί όσο πριν. Θα το ψάξω κάποια στιγμή σίγουρα περισσότερο.

 

Πόσο καιρό πριν πας για service, είχες αλλάξει τις χορδές;

 

 

Εννοείς ότι παίζεις την Ε low ανοιχτή (ή σε θέση της ταστιέρας) με τις υπόλοιπες χορδές ανοιχτές; Sounds natural to me. Mου φαίνεται λογικό να πάλλονται και οι υπόλοιπες σε μικρό ή μεγαλύτερο βαθμό, αναλόγως τη θέση της πένας. (Όσο πιο κοντά στη γέφυρα, τόσο πιο έντονο το φαινόμενο). Επίσης ο βαθμός επικινδυνότητας, αυξάνει-λογικότατα- όσο αυξάνεις το gain. Αυτό που δεν ακούγεται λογικό είναι το τρίξιμο, αλλά αυτό μπορεί να προέρχεται είτε από χαμηλό nut, είται από χαλαρό saddle, που είναι και πιο σύνηθες στις tune-o-matic. Πολλές φορές, χρειάζεται λίγο βίδωμα-ξεβίδωμα 1-2 στροφές, για να "κάτσει". Μέχρι να νιώσεις ότι η βίδα του intonation δεν "παίζει".

 

 

 

 

 

 

Το ότι πάλλονται οι χορδές σε κάποιο βαθμό στην κιθάρα το γνώριζα  και εφτασα σε σημείο να σκέφτομαι ότι ήμουν τρελός και ότι τωρα το πρόσεξα ότι ακούγεται. Αλλά πήγα σε ένα φίλο που έχει και αυτός 2 Les Paul και δοκίμασα και κάτι άλλες κιθάρες του και δεν ακούγεται κάτι αντίστοιχο με το δικό μου οπότε όπως είπες κάποια μικρή λεπτομέρια είναι που διαφεύγει στο set up. Ελπίζω να βρώ χρόνο σύντομα να το ξαναπάω στον τεχνικό να το δούμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να βρώ χρόνο σύντομα να το ξαναπάω στον τεχνικό να το δούμε.

 

Σκέψου πάντως να δοκιμάσεις και κάποιον άλλον τεχνικό κάποια στιγμή..και μόνο οτι βαριόταν να την δει στην δεύτερη επίσκεψη φανερώνει κακό επαγγελματία. Ακόμα και άδικο να είχες σε οτι του λεγες ήταν υποχρεωμένος κατ'ελάχιστο να σε ακούσει.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου