Προς το περιεχόμενο

Dream Theater


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, πόσο χρονών είστε;

 

Ο ένας "38 ήχους στα κομμάτια των theater", ο άλλος "τα συνδυάζει όλα, κλασσική παιδεία και industrial ήχο"... ΓΟΥΑΟΥ!!!!

 

Ντάξει, κατούρα και λίγο ρε Ιορδάνη...

 

"Μη λες παραέξω ότι έχει κακό ήχο", γιατί, θα ντραπώ;;; Με ντουντούκα θα το λέω!

 

 

Δεν βλέπετε το προφανές, Ο Rudess (και όλοι οι Theater) παίζει πολύ περισσότερα από αυτά που χρειάζεται. Ο Moore και ο Sherinian από αυτή την άποψη είναι σαφώς καλύτεροι του Rudess (ο οποίος επαναλαμβάνω, κατακρεούργησε τους theate). Υπάρχουν μπάντες που παίζουν 500 φορές πιο γκρουβαριστά και παίζουν απλά κομματάκιά. ΚΑΙ δεν κουράζουν τον κόσμο με την επιδειξιομανία τους. Ε, αυτοί είναι καλοί μουσικοί. Κι ας βάζουν μόνο 20 ήχους στα κομμάτια. Αν οι muse έχουν ένα lead μόνο τότε ο rudess τι κάνει;;;;; Ελπίζω να αστειευόταν αυτός που το είπε!!!

 

Σας ρωτάω την ηλικία σας, όχι απο υπεροψία, αλλά γιατί μέχρι μια ηλικία τα ίδια έλεγα και εγώ μέχρι να καταλάβω τι παίζει και να δώ (ακούσω) πέρα απο το αδιάφορο τείχος της υπερβολικής ταχύτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά' date=' πόσο χρονών είστε;

 

Ο ένας "38 ήχους στα κομμάτια των theater", ο άλλος "τα συνδυάζει όλα, κλασσική παιδεία και industrial ήχο"... ΓΟΥΑΟΥ!!!!

 

Ντάξει, κατούρα και λίγο ρε Ιορδάνη...

 

"Μη λες παραέξω ότι έχει κακό ήχο", γιατί, θα ντραπώ;;; Με ντουντούκα θα το λέω!

 

 

Δεν βλέπετε το προφανές, Ο Rudess (και όλοι οι Theater) παίζει πολύ περισσότερα από αυτά που χρειάζεται. Ο Moore και ο Sherinian από αυτή την άποψη είναι σαφώς καλύτεροι του Rudess (ο οποίος επαναλαμβάνω, κατακρεούργησε τους theate). Υπάρχουν μπάντες που παίζουν 500 φορές πιο γκρουβαριστά και παίζουν απλά κομματάκιά. ΚΑΙ δεν κουράζουν τον κόσμο με την επιδειξιομανία τους. Ε, αυτοί είναι καλοί μουσικοί. Κι ας βάζουν μόνο 20 ήχους στα κομμάτια. Αν οι muse έχουν ένα lead μόνο τότε ο rudess τι κάνει;;;;; Ελπίζω να αστειευόταν αυτός που το είπε!!!

 

Σας ρωτάω την ηλικία σας, όχι απο υπεροψία, αλλά γιατί μέχρι μια ηλικία τα ίδια έλεγα και εγώ μέχρι να καταλάβω τι παίζει και να δώ (ακούσω) πέρα απο το αδιάφορο τείχος της υπερβολικής ταχύτητας.[/quote']

 

Είμαι 135 χρονών και είμαι αυτός που είπε για τους 38 ήχους.

Προφανώς φίλε μου δεν πήγαινες τον Rudess, πριν τον ακούσεις ακόμα.

Για να καταλάβεις καλύτερα πόσα παίζει, πάρε το live στο Budokan και από το πως κουνάει τα χέρια του ίσως καταλάβεις πόσους ήχους χρησιμοποιεί.

 

Και απάντησε μου σε παρακαλώ, Τι θα πει "παίζει περισσότερα από αυτά που πρέπει"? Εσύ αποφάσισες πόσα πρέπει? Τον Σερινιάν τον έχεις ακουσει, ή απλά για σύγκριση το λες? Στο Once in a livetime ντρεπόμουν να ακούω.

Υπερβολικοί και πρόχειροι ήχοι.

 

Και ας μην κολλάμε..¨οτι είναι γρήγορο και δεν μπορούμε να το κάνουμε, δεν μετατρέπεται αυτόματα σε αδιάφορο και βαρετό.

Έχει πράματα να δείξει ο άνθρωπος.

Ήθελα να ξερα ποιο περιοδικό το πρωτοείπε και το κάναν όλοι καραμέλα.

 

EDIT: Διαβάζοντας το ποστ μου, είδα ότι είναι λίγο επιθετικό, χωρίς να το θέλω. Μην πάρετε τίποτα προσωπιά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον οι αντι-DT δεν υποστηρίζουν ότι έχει στοιχεία Industrial (Αυτό το περιοδικό να δω και τπτ άλλο)!!! Μπουχαχαχα

Και όπως ξαναείπα:

Τες πα περί ορέξεως....... μπάμιες!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιρνω τίποτα προσωπικά, ούτε είμαι αντι-DT. εχω όλη τους τη δισκογραφία σε αυθεντικά cd. κρίμα που τα 2 τελευταία κάνουν μόνο για να ακουμπάω το φραπέ τα πρωινά. ήμουν theaterάκιας μέχρι εκεί που δεν έπαιρνε. τον rudess τον ακούω από το πρώτο liquid tension experiment. γιατί δεν μου λες την ηλικία σου; δεν είναι κακό, ούτε έχω διάθεση να σε ειρωνευτώ. και αφού δεν αποφασίζει αυτός πόσα πρέπει να παίζει, κάποιος πρέπει να το κάνει τέλος πάντων. το θέμα δεν είναι τι δεν μπορώ να παίξω εγώ αλλά τι δεν μπορεί να παίξει ΑΥΤΟΣ, που τυγχάνει παγκόσμιας αναγνώρισης επειδή παρατηρείτε (και εγώ κάποτε) πως κουνάει τα χέρια του, αντί να ακούτε πως θολώνει την μουσικότητα, έτσι, για να χωρέσει λίγες νότες ακόμα στο μέτρο και να μας δείξει πόσο τον έχει.

 

edit: δεν είναι παλιομοδίτης, είναι ΠΑΛΙΑΚΟΣ!! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK.

Είμαι 22 χρονών.

Η διαφορά μας είναι στο ότι εγώ δεν βλέπω καμμία επιδειξιομανία (εντάξει ίσως

λίγη :oops: )

 

Πάντως δε με ενοχλει. Το βλέπω σαν άποψή του, και από κει και πέρα κρίνω τη μουσική του που μου αρέσει.

 

Και μου φαίνεται ως ένας από τους καλύτερους στην ενορχήστρωση των synth.

 

Και έχω περάσει από την φάση που εντυπωσιαζόμουν από την τεχνική. Δεν είναι θέμα εντυπωσιασμού. Απλά μου αρέσει η νοοτροπία του στα keyboards.

Από τους ήχους μέχρι την χιουμοριστική και ελεύθερη διάθεσή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, ηπλπιζα να είσαι μικρότερος γιατι εγώ είμαι 23 και τον έχω ξεπεράσει (δηλαδή τον βαριεμαι). Θεωρώ πολύ κακές τις ενορχηστρώσεις του και ότι έχει αμερικανικη μελωδικότητα μιας ΕΝΤΕΛΩΣ παλιακή (70s δηλαδή) και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπορεί να αρέσει σε κάποιον. Πάντως είναι σε κάθε περίπτωση σεβαστό και θέμα γουστου. Τι να πω.. καλές ακροάσεις και καλά να περάσετε όσοι τον δείτε στο rockwave! :D

 

Παω τώρα να ακούσω killers που παίζουν μια συγχορδία το λεπτό :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω τώρα να ακούσω killers που παίζουν μια συγχορδία το λεπτό :lol:

 

Κοίτα, κι εγώ Yann Tiersen ακούω κυρίως (το κόλλημα των τελευταίων μηνών).

 

Και My Dying Bride :twisted: :lol:

 

Και γενικά μου αρέσει η αργή μουσική.

Αλλά και ο Rudess 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τελευταία αλμπουμ το μόνο που ακούω τον rudess να κάνει είναι να παίζει ακριβώς τα ίδια με τον Petrucci.

¶ντε και να ρίχνει και κανένα σόλο με ανεβοκατεβασματα για αλλαγη :roll:

 

Δε λεω, ωραία τα liquid tension ωραίο και το scenes :wink: από εκεί και πέρα όμως τα συνθ parts στους θίατερ :roll:

 

οσο για το άλλο, τι να πει π.χ. και ο καημένος ο Lord μονο με ένα ηχο επαιζε :lol: :lol:

 

Και ενα κουιζ για το τελος:

Ο Ρουντες λεει στο πουλ μι αντερ χρησιμοποιεί 18 διαφορετικους ήχους :lol: :roll: :roll:

οποιος τους βρει κερδίζει λινκ απο βιντεακια που ο φιλος μας ο rudess καταστρεφει το ομορφο παιξιμο του moore στα παλια κομματια, με την επειδιξιομανια που τον διακατεχει :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου