Προς το περιεχόμενο

Αγορα μικρου ( portable ) κεφαλιου tube or hybrid ως 20watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

σκεφτομουν την αγορα ενος μικρου κεφαλιου ετσι ωστε να μπορω να εχω ενα setup σε συνδιασμο με την boss gt100 που εχω και να ειμαι σε θεση να εχω τον ηχο μου οπου και αν βρισκομαι χωρις να χανω δυναμικες κλπ\\

 

Καθως μεχρι στιγμης "καρφωνω" στο PA και κατα καιρους διακρινω διαφορες ηχητικες απωλειες.

 

Ειμαι ασχετος....! Μεχρι στιγμης δεν εχω παιξει ποτε μεσω καποιου λαμπατου ενισχυτη για αυτο και θα ηθελα τη πολυτιμη γνωμη σας.

 

Μετα απο μια προχειρη αναζητηση και εφοσον τα πιο πολλα μοντελα δεν μπορω να τα ακουσω καπου εν ελλαδη....κατεληξα σε αυτα τα 3:

 

Randall rd20

Engl E315

Bugera G20

 

Aκομα βεβαια δεν εχω ακουσει καποιο hybrid κεφαλι - ουτε και ξερω αν υπαρχει δλ - η ακομα και καποιο full tranzistor αρκει να ειναι καλο για αυτο που το θελω

 

Οπως αντιλμβανεστε με ενδιαφερει το αρκετο και ποιοτικο gain καθως και η καλη συνεργασια με την Boss...αν και υποπτευομαι πως αν μπω σε αυτο το παιχνιδι θα αρχισω το ψαξιμο με μεμονομενα πεταλια ****

 

Aυτα...μπορειτε να βοηθησετε ?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μερικές ερωτήσεις :

 

1) τί καμπίνα και ηχείο θα χρησιμοποιείς; Πάιζει καθοριστικό ρόλο για τον ήχο σου.

2) Γιατί θες gain από την κεφαλή; Με την Boss που έχεις μπορείς να πάρεις και πολύ και καλό gain.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ερωτήσεις :

 

2) Γιατί θες gain από την κεφαλή; Με την Boss που έχεις μπορείς να πάρεις και πολύ και καλό gain.

 

+1000

 

ΓΙ'αυτό και μία λύση στην οποία μπορείς να καταφύγεις είναι ένας ενισχυτής με καλό καθαρό, τύπου Blues Junior (αν και η fender έχει βγάλει και τους bassbreakers, αξίζει να τους δεις που κάποιοι έχουν και fx loop) και να συνδέσεις την πεταλιέρα σου καρφί εκεί.

 

Το κεφάλι θα σε περιορίζει γιατί όταν το συνδέεις σε διαφορετικές καμπίνες στα εκάστοτε μαγαζιά τότε πάλι θα έχεις διαφορετικό ηχόχρωμα. Οπότε ένας μικρός combo ίσως είναι καταλληλότερος. Τέλος, αν όντως θες να παίρνεις την βρώμα από τον ενισχυτή, μπλέκεις κι ανεβάζεις το κόστος κατά πολύ (δεδομένου πως θα θέλεις το gain να είναι αρκετά ικανοποιητικό). Για εμένα δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό αν θα χρησιμοποιείς την πεταλιέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

ΓΙ'αυτό και μία λύση στην οποία μπορείς να καταφύγεις είναι ένας ενισχυτής με καλό καθαρό, τύπου Blues Junior (αν και η fender έχει βγάλει και τους bassbreakers, αξίζει να τους δεις που κάποιοι έχουν και fx loop) και να συνδέσεις την πεταλιέρα σου καρφί εκεί.

 

Το κεφάλι θα σε περιορίζει γιατί όταν το συνδέεις σε διαφορετικές καμπίνες στα εκάστοτε μαγαζιά τότε πάλι θα έχεις διαφορετικό ηχόχρωμα. Οπότε ένας μικρός combo ίσως είναι καταλληλότερος. Τέλος, αν όντως θες να παίρνεις την βρώμα από τον ενισχυτή, μπλέκεις κι ανεβάζεις το κόστος κατά πολύ (δεδομένου πως θα θέλεις το gain να είναι αρκετά ικανοποιητικό). Για εμένα δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό αν θα χρησιμοποιείς την πεταλιέρα.

 

 

 

Βασικά... "αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο", που έλεγε και κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω αρχικα... :)

 

Ειχα κατα νου οτι ισως το gain που θα επαιρνα χρησιμοποιοντας την boss να μην ειναι και τοσο "ποιοτικο" συγκριτικα με αυτο που ια επαιρνα απο τον εκαστοτε ενισχυτη αλλα μαλλον κανω λαθος :)

 

Αναφορικα με τον μικρο combo και βεβαια δεν εχω προβλημα αρκει να ειναι ευκολος στην μεταφορα και σε μικρα gigs η studio Προβες να μπορει να με καλυψει η ενταση του.

 

Εχετε να μου προτεινετε κατι τετοιο σε full tube η hybrid ?

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για τέτοια δουλειά πήρα τον bassbreker. Πολύ καλά καθαρά και με το tremble booster μπορείς να βγάλεις ωραιο ήχο. Πέρνα να τον ακούσεις...βγαίνει και σε combo και σε κεφάλι...και ο μικρός που πήρα εγω (7 watt)  κουβαλιέται άνετα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε κ εγω την boss gt-100 εχω και την τρεχω στο καθαρο καναλι ενος bugera v-22.Εχω βγαλει πολλα live με αυτο το σεταπ με πολυ καλα αποτελεσματα.Ειμαι πολυ ικανοποιημενος ΚΑΙ με τα βρωμικα του...Αν θες το 5-10% παραπανω σε ποιοτητα θα το πληρωσεις και 5-10 φορες παραπανω σε λεφτα.Ζυγισε τα...(Αν θελεις στειλε μου το email σου να σου στειλω ολα τα patches μου )

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω αρχικα... :)

 

Ειχα κατα νου οτι ισως το gain που θα επαιρνα χρησιμοποιοντας την boss να μην ειναι και τοσο "ποιοτικο" συγκριτικα με αυτο που ια επαιρνα απο τον εκαστοτε ενισχυτη αλλα μαλλον κανω λαθος :)

 

Αναφορικα με τον μικρο combo και βεβαια δεν εχω προβλημα αρκει να ειναι ευκολος στην μεταφορα και σε μικρα gigs η studio Προβες να μπορει να με καλυψει η ενταση του.

 

Εχετε να μου προτεινετε κατι τετοιο σε full tube η hybrid ?

 

:)

 

 

Και ο Bugera που έγραψε ο φίλος πιο πάνω και οι Blackstar σειρά και οι Fender και οι Vox και πολλοί άλλοι σου κάνουν για αυτή τη δουλειά που θες. Βρες το budget σου, κοίτα τί παίζει μέσα σ'αυτό, διάβασε κριτικές για αξιοπιστία στο internet, διάβασε για το βάρος που έχουν, ίσως ακόμα χρειαστεί να αλλάξεις και ηχείο σε κάποιον για να τον φέρεις στα μέτρα σου αν νιώσεις ότι χρειάζεται και θα έχεις μια εξαιρετική βάση για να βάλεις είτε την Boss που έχεις τώρα είτε πετάλια στο μέλλον. Πάρα πολλές επιλογές, αν πας με αυτό το σκεπτικό.

 

Αυτό που σου έγραψαν και πιο πάνω για την υπεραξία που θα πληρώσεις για να έχεις πολύ καλό gain από ενισχυτή, όταν... δεν το χρειάζεσαι απαραίτητα, ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θα έχεις μια εξαιρετική βάση για να βάλεις είτε την Boss που έχεις τώρα είτε πετάλια στο μέλλον. Πάρα πολλές επιλογές, αν πας με αυτό το σκεπτικό.

 

Αυτό που σου έγραψαν και πιο πάνω για την υπεραξία που θα πληρώσεις για να έχεις πολύ καλό gain από ενισχυτή, όταν... δεν το χρειάζεσαι απαραίτητα, ισχύει.

 

+1000

 

Γενικά όπως πολύ σωστά αναφέρεται είναι η λογική που θες ν'ακολουθήσεις. Προσωπικά για παράδειγμα, επειδή δεν ήθελα να μπλέξω με πολλά πετάλια / πεταλιέρες, επέλεξα έναν ενισχυτή που να τα κάνει όλα (καλό καθαρό, καλό βρώμικο, fx loop αναγκαστικά, volume boost). Στην θέση σου όμως, αν είχα δλδ μία τέτοια πεταλιέρα όπως εσύ, θα κοιτούσα έναν ενισχυτή με ικανοποιητικό καθαρό απλά. Έτσι θα έχεις τη βάση να 'χτίσεις' έναν καλό 'βρώμικο' ήχο. Πίστεψέ με, δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Το gain από την πεταλιέρα είναι πέραν από ικανοποιητικό. Από εκεί και πέρα, παίζει ρόλο ο τρόπος που θα προσεγγίσεις τον ήχο σου και φυσικά τα χέρια σου. Συνεπώς, μην τρελαίνεσαι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου