Προς το περιεχόμενο

Αγορα μικρου ( portable ) κεφαλιου tube or hybrid ως 20watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...οποτε απο οτι μπορω να καταλαβω προτεινετε να εχω την πεταλιερα συνδεδεμενη στο main input του Χ ενισχυτη - στο καθαρο του καναλι και απο εκει κ περα να φτιαξω πχ 4 preset απενεργοποιωντας κεφαλι και καμπινα απο την πεταλιερα - καθως μεχρι στιγμης προφανως παιζω με προσομοιωσεις - χρησιμοποιωντας ουσιαστικα τα εφφε και τα πεταλακια της boss για να φερω τον ηχο μου εκει που θελω ;;

 

Τα λεω καλα ?

 

Το budget μου ειναι περιπου 600 ευρω - Τι προτεινετε μεχρι 15 - 20 watt....? Και επιπλεον με αυτην την δυναμη ειναι εφικτο ενα Live σε μεγαλυτερο stage με καποιο mic μπροστα απο τον μελλοντικο ενισχυτη μου ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Aν συνδεθεις σε input ενισχυτη κανονικα ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ κεφαλι καμπινα ΔΕΝ τα απενεργοποιεις.(Απενεργοποιημενα πρεπει να τα εχεις τωρα που συνδεεσαι σε P.A η με τα ακουστικα σου.Δηλαδη σε line/phones output select)Βεβαια δοκιμασε και τι θα σου κατσει καλα στο αφτι...εμενα πχ ασχετα με το τι λεει η boss στο manual της ειτε σε P.A ειτε στο καθαρο του bugera το line/Phones output select μου καθεται καλυτερα.Καποιοι ισως σου προτεινουν να αγορασεις αντι για ενισχυτη MONITOR ηχειο fr/fr (full range/flat response) ετσι ωστε ο ηχος που δινει η boss να μη χρωματιζεται απο το εκαστοτε ηχειο ενισχυτη η καμπινας...(ισχυει μονο που ετσι χανεις τις δυναμικες της λαμπας).Φυσικα και mic'ed σε PA ειναι αρκετα τα 20-25 watts για live αρκει η να εχεις κοντα σου τον ενισχυτη η καποιο μονιτορ να ακους τον εαυτο σου με καποιο τροπο τελοσπαντων ...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν συνδεθεις σε input ενισχυτη κανονικα ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ κεφαλι καμπινα ΔΕΝ τα απενεργοποιεις.(Απενεργοποιημενα πρεπει να τα εχεις τωρα που συνδεεσαι σε P.A η με τα ακουστικα σου.Δηλαδη σε line/phones output select)Βεβαια δοκιμασε και τι θα σου κατσει καλα στο αφτι...εμενα πχ ασχετα με το τι λεει η boss στο manual της ειτε σε P.A ειτε στο καθαρο του bugera το line/Phones output select μου καθεται καλυτερα.Καποιοι ισως σου προτεινουν να αγορασεις αντι για ενισχυτη MONITOR ηχειο fr/fr (full range/flat response) ετσι ωστε ο ηχος που δινει η boss να μη χρωματιζεται απο το εκαστοτε ηχειο ενισχυτη η καμπινας...(ισχυει μονο που ετσι χανεις τις δυναμικες της λαμπας).Φυσικα και mic'ed σε PA ειναι αρκετα τα 20-25 watts για live αρκει η να εχεις κοντα σου τον ενισχυτη η καποιο μονιτορ να ακους τον εαυτο σου με καποιο τροπο τελοσπαντων ...

 

Φίλτατε leon7pap είτε κάτι δεν γράφεις καλά, είτε κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ σωστά.

 

Την στιγμή που θα μπει καρφί στο input του ενισχυτή, τότε πρέπει να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ κεφάλι και καμπίνα. Αν ΔΕΝ το κάνει αυτό, τότε θα παίζει το ένα power amp πάνω στο power amp του ενισχυτή, ενώ επίσης θα παίζει μία προσομοίωση καμπίνας πάνω στην άλλη του ενισχυτή. Πολλοί κάνουν αυτό το λάθος και μετά δεν ξέρουν γιατί δεν βγάζουν ήχο της προκοπής.

 

Αν ο ενισχυτής έχει fx loop, τότε μπορείς να έχεις ενεργοποιημένα και patches με power amp + καμπίνες (προφανώς συνδέεσαι στο fx loop κι όχι in front of the amp), ενώ μπορείς να χρησιμοποιήσεις ΚΑΙ 4cable method για να τα κάνεις όλα μαζί.

 

Αν παίζει καρφί στο pa, τότε πάλι ενεργοποιεί power amp + καμπίνες ειδάλλως θ' ακούγονται όλα χάλια τα εφέ (σα να βάλεις ένα πετάλι distortion καρφί σε κονσόλα = χάλια).

 

Τέλος, πολλοί προτείνουν monitors ακριβώς για το 'flat' ηχόχρωμα. Οπότε, όταν συνδεθείς καρφί σε κονσόλα, λες στον ηχολήπτη να σ'έχει flat ώστε να έρθεις όσο πιο κοντά στον ήχο που έχεις φτιάξει στα monitors. Δεν γίνεται πάλι να παίξεις σε monitors χωρίς προσομοιώσεις ενισχυτών + καμπίνας καθώς ο ήχος θα είναι χάλια.

 

Το budget μου ειναι περιπου 600 ευρω - Τι προτεινετε μεχρι 15 - 20 watt....? Και επιπλεον με αυτην την δυναμη ειναι εφικτο ενα Live σε μεγαλυτερο stage με καποιο mic μπροστα απο τον μελλοντικο ενισχυτη μου ???

 

Σε λαμπάτο ενισχυτή με 10 Watt είσαι υπέρ-αρκετά για live. Άλλωστε θα βγεις με μικρόφωνο στον κόσμο. Τα 10 είναι πάλι πολλά, αλλά εξαρτάται τί μουσική παίζεις, π.χ αν θες καθαρό headroom, αν χρησιμοποιείς διπλούς μαγνήτες και δεν θες να βρωμίζει ο ήχος κλπ. Για τον ενισχυτή, εξαρτάται πάλι τί θες να πετύχεις. Αν θες να τα κάνεις όλα, τότε θα χρειαστείς ΚΑΙ fx loop. Προσωπικά θα κοιτούσα είτε σε ενισχυτή με καλό καθαρό (τύπου blues junior) ειδάλλως θα κοιτούσα στους καινούριους τους bassbreakers που κάποιοι έχουν και fx loop (ώστε να χρησιμοποιώ και patches με power amps, καμπίνες, κλπ). Περί bugera κλπ δεν έχω άποψη. Πάντως αντίστοιχα θέματα έχουν συζητηθεί κατά πολύ. Ξαναλέω όμως. Εξαρτάται ποιες είναι οι ανάγκες σου και πόση ευελιξία θες να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε leon7pap είτε κάτι δεν γράφεις καλά, είτε κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ σωστά.

 

Την στιγμή που θα μπει καρφί στο input του ενισχυτή, τότε πρέπει να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ κεφάλι και καμπίνα. Αν ΔΕΝ το κάνει αυτό, τότε θα παίζει το ένα power amp πάνω στο power amp του ενισχυτή, ενώ επίσης θα παίζει μία προσομοίωση καμπίνας πάνω στην άλλη του ενισχυτή. Πολλοί κάνουν αυτό το λάθος και μετά δεν ξέρουν γιατί δεν βγάζουν ήχο της προκοπής.

 

Αν ο ενισχυτής έχει fx loop, τότε μπορείς να έχεις ενεργοποιημένα και patches με power amp + καμπίνες (προφανώς συνδέεσαι στο fx loop κι όχι in front of the amp), ενώ μπορείς να χρησιμοποιήσεις ΚΑΙ 4cable method για να τα κάνεις όλα μαζί.

 

Αν παίζει καρφί στο pa, τότε πάλι ενεργοποιεί power amp + καμπίνες ειδάλλως θ' ακούγονται όλα χάλια τα εφέ (σα να βάλεις ένα πετάλι distortion καρφί σε κονσόλα = χάλια).

 

Τέλος, πολλοί προτείνουν monitors ακριβώς για το 'flat' ηχόχρωμα. Οπότε, όταν συνδεθείς καρφί σε κονσόλα, λες στον ηχολήπτη να σ'έχει flat ώστε να έρθεις όσο πιο κοντά στον ήχο που έχεις φτιάξει στα monitors. Δεν γίνεται πάλι να παίξεις σε monitors χωρίς προσομοιώσεις ενισχυτών + καμπίνας καθώς ο ήχος θα είναι χάλια.

 

Σε λαμπάτο ενισχυτή με 10 Watt είσαι υπέρ-αρκετά για live. Άλλωστε θα βγεις με μικρόφωνο στον κόσμο. Τα 10 είναι πάλι πολλά, αλλά εξαρτάται τί μουσική παίζεις, π.χ αν θες καθαρό headroom, αν χρησιμοποιείς διπλούς μαγνήτες και δεν θες να βρωμίζει ο ήχος κλπ. Για τον ενισχυτή, εξαρτάται πάλι τί θες να πετύχεις. Αν θες να τα κάνεις όλα, τότε θα χρειαστείς ΚΑΙ fx loop. Προσωπικά θα κοιτούσα είτε σε ενισχυτή με καλό καθαρό (τύπου blues junior) ειδάλλως θα κοιτούσα στους καινούριους τους bassbreakers που κάποιοι έχουν και fx loop (ώστε να χρησιμοποιώ και patches με power amps, καμπίνες, κλπ). Περί bugera κλπ δεν έχω άποψη. Πάντως αντίστοιχα θέματα έχουν συζητηθεί κατά πολύ. Ξαναλέω όμως. Εξαρτάται ποιες είναι οι ανάγκες σου και πόση ευελιξία θες να έχεις.

 

Εχεις απολυτο δικιο...λαθος δικο μου...μπερδεψα τα output select options με  τα cabinet options

boss-cdsm-amp-effects-processor-gt-100-26-638.thumb.jpg.fc0a66b3cbeed7a09e81433c221e421d.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτο δικιο...λαθος δικο μου...μπερδεψα τα output select options με  τα cabinet options

 

Ναι ναι no problem! Το φαντάστηκα ότι κάπου έχει γίνει μπέρδεμα, γιατί στην πλειοψηφία των posts στα διάφορα threads συμφωνώ μαζί σου  ;D Απλά λέω κάπου θα ξέχασε να γράψει κάτι και θα μπερδευτεί ο φίλος μας (που σίγουρα θα έχει γίνει κοτσίδα τώρα με τόσες επιλογές που του έχουμε γράψει  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αρχικα! :)

 

Σε περίπτωση που θέλω να χρησιμοποιησω διάφορα εφφέ στο καθαρό και διάφορα στο βρώμικο του ενισχυτή - οπότε μιλάμε για 2καναλο κάπου διάβασα και ενημερώθηκα ότι ή boss έχει δυνατότητα channel amp selection.

 

Δεν αποτελεί καλύτερη πρόταση αυτό από το να τα κάνω όλα μόνο μέσω του καθαρού καναλιού?

 

Αντιλαμβάνομαι σωστά ? Ή κάνω κάποιο λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο σκέλος, δεν γνωρίζω προσωπικά. Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει. Λογικά όμως, ναι, γίνεται αναλόγως τον ενισχυτή που θα επιλέξεις και τις επιλογές που θα σου δίνει.

 

Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχει σωστό λάθος. Εξαρτάται πάλι από το τί θες να κάνεις και τί καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες σου. Γενικότερα, απ'όσα γράφεις, θα σου έλεγα πως μάλλον είσαι ελαφρώς μπλεγμένος και μπερδεύεις πολλά πράγματα μαζί. Κάνει ζημιά και το ίντερνετ με την υπερ-πληροφόρηση να ξέρεις, καθώς η στάση που κρατούν πολλοί είναι το κλασσικό 'να κάνω όσα μπορώ περισσότερα με λιγότερα χρήματα'.

 

Να στο δώσω λίγο διαφορετικά να το καταλάβεις. Προσωπικά, παίζω με Koch Twintone iii. Παίρνω τα πάντα από αυτόν (καθαρό, overdrive, extra boost), ενώ συνδέω μία boss me-50 στο fx - loop για εφέ (delay αποκλειστικά και λίγο chorus κάποιες φορές + κουρδιστήρι). Σε live που πρέπει να τα μεταφέρω όλα τα σύνεργα, είμαι στο αμήν να τα διώξω και να πάρω έναν tweed deluxe 12 watt με μία πεταλιέρα για τα εφέ + γκάζι. Το αποτέλεσμα στον ήχο μου πάλι το ίδιο θα είναι. Όπως έγραψα πάλι, σημασία έχει η προσέγγισή σου στον ήχο γενικότερα και το παίξιμό σου, είτε αυτό είναι καλό είτε όχι. Τουλάχιστον σε αυτό το σημείο καταλήγω εγώ. Με άλλα λόγια, ακόμα κι αν βάλεις προσομοίωση two rock στην Boss ώστε ν'ακούγεσαι σαν τον John Mayer, δεν θα το καταφέρεις αν δεν παίζεις σαν κι αυτόν, με δάχτυλα, πένα κλπ κλπ  ;D

 

Οπότε... ενδεχομένως η καλύτερη λύση για εσένα να είναι αγορά monitors και στα live καρφί στο pa. Ενδεχομένως πάλι να είναι καιρός να πάρεις έναν μονοκάναλο ενισχυτή και να χρησιμοποιείς το καθαρό από αυτόν και τα εφέ + drives από την πεταλιέρα. Ενδεχομένως πάλι να τα χρειάζεσαι όλα τα παραπάνω  και να χρειάζεσαι έναν mesa boogie, με καλό βρώμικο + fx loop, κλπ κλπ  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_mini_head.htm

http://www.thomann.de/gr/evh_5150_iii_15w_lbx_top.htm

 

Και οι 2 είναι ότι καλύτερο για τα λεφτά που διαθέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_mini_head.htm

http://www.thomann.de/gr/evh_5150_iii_15w_lbx_top.htm

 

Και οι 2 είναι ότι καλύτερο για τα λεφτά που διαθέτεις.

 

Πολύ ωραίος ο peavey ομολογώ. Απλα από ότι βλέπω δεν είναι έχει καθαρό κανάλι. Και σε ποιο μαγαζί υπάρχει ν τον ακούσω??

 

Προσανατολιζομαι και προς την σειρά gigmaster της ENGL.

 

Έχετε προσωπική άποψη για αυτούς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο ψαξιμο κατεληξα στον IRT STUDIO....εχω συνδεσει με 4 cable method και ολα οκ...αλλα αυτο που βλεπω να μου λειπει ειναι το  sustain το οποιο το πετυχαινω μεν αλλα χανω αρκετα σε ποιοτητα ηχου..

 

Εχω  την εντυπωση πως κανω κατι λαθος σχετικα με τις global ρυθμισεις της boss

 

Μπορειτε να βοηθησετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου