Προς το περιεχόμενο

πως να βελτιωσεις το playability μιας stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα είδα ότι είναι Suhr. 16" radius δεν είναι; Αν ναι, μάλλον το 9.5άρι της Ibanez σου κάθεται καλύτερα.

 

η suhr μου ξεκιναει με 10 και φτανει μεχρι 14...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Σε μια strat που δεν ήξερα τι μου έφταιγε τελικά ήταν οι γωνίες των τάστων που ήταν τέλειες μεν, λιγότερο στρογγυλεμένες από ότι έχω συνηθίσει δε. Μια χαρά ήταν και το action και όλα αλλά η διαρκής μικρο-ενόχληση από τις γωνίες των τάστων οδηγούσε το χέρι σε λάθος στάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ισως φαινομαι λιγο υπερβολικός και εγω αφου δεν μου φταιει κατι στην κιθαρα αφου παιζεται πολυ ευκολα απλα προσπαθουσα να καταλαβω γιατι η Ibanez ειναι ακόμα πιο ευκολη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε κοίτα, αν είναι λίγο διαφορετικά τα τάστα, λίγο διαφορετικό το neck profile, λίγο διαφορετικό το φινίρισμα (λιγότερο sticky) και έχουν και καναδυό mm διαφορά στο πλάτος της ταστιέρας, μπορεί όλα αυτά συνδυαζόμενα να κάνουν τη μία να σε βολεύει περισσότερο από την άλλη ακόμα και αν είναι ιδανικές οι ρυθμίσεις και στις δύο.

Τα ελατήρια δεν πιστεύω ότι κάνουν μεγάλη διαφορά στο αριστερό χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κοίτα, αν είναι λίγο διαφορετικά τα τάστα, λίγο διαφορετικό το neck profile, λίγο διαφορετικό το φινίρισμα (λιγότερο sticky) και έχουν και καναδυό mm διαφορά στο πλάτος της ταστιέρας, μπορεί όλα αυτά συνδυαζόμενα να κάνουν τη μία να σε βολεύει περισσότερο από την άλλη ακόμα και αν είναι ιδανικές οι ρυθμίσεις και στις δύο.

Τα ελατήρια δεν πιστεύω ότι κάνουν μεγάλη διαφορά στο αριστερό χέρι.

+1000

Το έχω παρατηρήσει και γω στις κιθάρες που φτιάχνω

Μπορεί να μοιάζουν ίδιες (Τάστα , κλίμα οργάνου, χορδές) και όμως στο χέρι έχουν διαφορές

Οι μικροδιαφορές στα Τάστα στο πως ειναι λιμαρισμένα, ποσό smooth ειναι η καμπύλη,  Πόσο ψηλά ειναι από το ξύλο της ταστιέρας κάνουν τη διαφορά στο playability και αυτό που εμείς εισπράτουμε σαν ευκολία στο παίξιμο

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει περιπτωση να ειναι πιο μικρο το tension επειδη "lockαρεις" τις χορδες εκει στο nut, αρα ειναι σαν  μειωνεται το μηκος και η γωνια της χορδης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει περιπτωση να ειναι πιο μικρο το tension επειδη "lockαρεις" τις χορδες εκει στο nut, αρα ειναι σαν  μειωνεται το μηκος και η γωνια της χορδης?

 

Ναι,επισης στο FR οι χορδες ειναι επισης πολυ ψηλα λοκαρισμενες  και οχι χωμενες στο tremolo blaock.

 

Oποτε εχεις μειωμενες γωνιες και στο nut & στη γεφυρα & αρα χαμηλοτερο tension.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου