Προς το περιεχόμενο

πως να βελτιωσεις το playability μιας stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυο ακομα σημεια απο εμενα:

 

1) αν ακουμπησεις τη bridge στο σωμα, σε αντιθεση με αυτο που σου προτεινε ο mauromouris, εχω παρατηρησει οτι μειωνεται κατατι το tension των χορδων. Οταν κανεις καποιο σηκωμα και η γεφυρα ειναι floating ταυτοχρονα με τη δυναμη που ασκεις για το bend, λογω αυξησης της τασης πανω στη χορδη μετακινειται και η γεφυρα οπως θα εχεις προσεξει, με αποτελεσμα ουσιαστικα να βαζεις περισστερη δυναμη ωστε εκτος απο αυτην που απαιτειται για να κανεις το σηκωμα χρειαζεσαι και επιπλεον για να υπερνικησεις τη δυναμη των ελατηριων του  tremolo.

 

2) περαν απο τον αριθμο των ελατηριων του τρεμολο μια αλλαγη στα ιδια τα ελατηρια μπορει να κανει μικρη διαφορα.

 

3) οταν ολα τα αλλα ειναι τελεια (truss rod, ταστα, bridge κ.λ.π), καποιες φορες ενα μικρο κοψιμο (με πολλη προσοχη και οχι υπερβολες) προς το πιο βαθυ του nut βοηθαει.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

για το 1 που λες το εχω διαβασει και εγω αυτο..θα το τσεκαρω γιατι την εχω floating..

 

για το 3 εγω εχω διαβασει αυτο: "Nut slots cut too deep will makes bendings harder on the fret few frets but not much effect when bending on higher fret area."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) αν ακουμπησεις τη bridge στο σωμα, σε αντιθεση με αυτο που σου προτεινε ο mauromouris, εχω παρατηρησει οτι μειωνεται κατατι το tension των χορδων.

Είσαι σίγουρος? Γιατί εγώ είχα το αντίθετο αποτέλεσμα. Και επειδή παραήταν "μαλακές" οι χορδές, επανέφερα τη γέφυρα πάλι πίσω. Τεσπα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

για το 3 εγω εχω διαβασει αυτο: "Nut slots cut too deep will makes bendings harder on the fret few frets but not much effect when bending on higher fret area."

 

Συμφωνοι, αν ομως το nut ειναι αρκετα "ρηχο" στις περιπτωσεις δηλ που ειναι αρκετα ψηλα κ δεν αρκει μονο το truss rod για να κατεβει το action σε αποδεκτα επιπεδα το να βαθυνεις το nut βοηθαεθι παντου σε ολη την εκταση. Επειδη ομως οπως ηδη σου ειπε και ο SF προκειται gia suhr λιγο δυσκολο το κοβω να μην ειναι οκ το nut.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου