Προς το περιεχόμενο

Βιβλία για τη παραλία...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το καλυτερο βιβλιο ολων των εποχων!

 

 

Νταξει, υπερβολη, ισως μετα το Catcher in the Rye και το The Old Man and the Sea... αλλα πολυ κοντα :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να μην ξεχνάμε και τα

 

- BENEATH THE UNDERDOG (Χειρότερα και από σκυλιά) - CHARLES

MINGUS

 

- Innocent When You Dream - Tom Waits

 

- White Line Fever - Lemmy

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το περπατάτε και προς rock, ο Mick Wall, παρών τω καιρώ εκείνω σε ουκ ολίγα απ' αυτά που αφηγείται, έχει με το παραπάνω τις συγγραφικές ικανότητες για να μη σας αφήσει να τον αφήσετε.

Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει Symptom Of The Universe, Love Becomes A Funeral Pyre και When Giants Walked The Earth, με καλύτερο έστω και στα σημεία το τελευταίο.

 

Επόμενος στόχος, αυτό.  :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dirk Gently's Holistic Detective Agency του απιστευτου Douglas Adams!

 

Το καλυτερο βιβλιο ολων των εποχων!

 

Στα ελληνικα (αν και εξαντλημενο προ ετων νομιζω, αλλα ισως το πετυχετε καπου...) εχει τον τιτλο "Ο Ντερκ Τζέντλυ κυνηγάει τη Γατα", αλλα διαβαστε το στα αγγλικα καλυτερα γιατι πολλα αστεια απλα δε μεταφραζονται :)

 

Το χαρισα στο ετερον ημισυ το 2008, εχει διαβασει 500 βιβλια απο τοτε και πριν λιγο καιρο το ξεκινησε... ατιμη κοινωνια :)

Ναι ρε συ. Αυτό νομίζω κι εγώ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray, πες μου οτι το χεις διαβασει... ;D

 

Ε, ναι για.

Τι λέμε...;

Δυστυχώς ήταν δανεικό και δεν το έχω.

Πάντως κι εγώ με αυτή την εντύπωση έμεινα όταν το τελείωσα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν και είχα στο μυαλό μου βιβλία που σχετίζονται με κάποιο τρόπο με τη μουσική, τα βιβλία του Douglas Adams φυσικά έχουν θέση σε αυτή τη λίστα, όπως και σε κάθε άλλη-καθότι σχετίζονται με το Σύμπαν και τα Πάντα. :) Και φυσικά υπάρχει και ο Terry Pratchett με τον Δισκόκοσμο του, μέρος του οποίου είναι το Soul Music-πολύ γέλιο και πολλές αναφορές σε πράγματα οικεία.

 

Οι αυτοβιογραφίες του Miles και του Mingus είναι ωραία αναγνώσματα, όπως άλλωστε είναι του Satchmo και της Billy Holiday.Υπάρχει επίσης και το εκπληκτικό Jaco του Bill Milkowski-αν και είναι να ραγίζει η καρδιά σου.

 

Το προαναφερθέν βιβλίο για τον Coltrane έφτασε σήμερα στα χέρια μου-είναι πολύ παραπάνω από απλή βιογραφία καθώς περιέχει, με μια πρώτη ματιά, αρκετά εξειδικευμένες αναλύσεις και transcriptions από τις διάφορες φάσεις του-και τις τελευταίας όπου γίνεται της πουτάνας....βλέπω και κάτι χειρόγραφες σημειώσεις δικές του-Scales of India λέει και ακολουθούν σκάλες με μια σύντομη περιγραφή του mood της καθεμίας...και ωραίες φωτό και, τι ναι αυτό ρε....full transcription του Venus...ω ρε μαδαφάκα...Χαμός. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελικό -ν παραμένει όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από φωνήεν ή από στιγμιαίο ή διπλό σύμφωνο (κ,,π, τ, μπ, ντ, γκ, τσ, τζ, ψ, ξ)

 

Το τελικό -ν χάνεται όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από εξακολουθητικό σύμφωνο (γ, β, δ, χ, φ, θ, μ, ν, λ, ρ, σ, ζ)

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ο συντάκτης του θέματος να βάλει το τελικό νι στο άρθρο του τίτλου; Ευχαριστώ

Μπορεί να το βάλει και πριν. Να γίνει Βιβλία για ντη μπαραλία  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου