Προς το περιεχόμενο

Transparent overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκτορα ναι ισχύει. Θα μιλήσω σήμερα με τον κολλητό, αν είναι ακόμα Αμέρικα θα είναι ό,τι καλύτερο, δεν το συζητάμε. Εν το μεταξύ νόμιζα πως είναι πολύ πιο ακριβό για κάποιο λόγο, ίσως επειδή συνεχώς το συγκρίνουν με κάτι klons, analogman king of tone κλπ

 

Eφ'οσον θες ενα transparent od θα πρεπει να αποφυγεις ολα τα tubescreamerοειδη που εχουν αυτο το χαρακτηριστικο "ψηλωμα" των μεσαιων γεγονος που δεν τα καθιστα και ιδιαιτερα transparent.

 

Λυσεις για transparent od υπαρχουν πολλες, απο λιγα ευρω μεχρι πολυ ακριβα boutique πεταλια. Εγω αφου δοκιμασα αρκετα και σε καθε ευρος τιμης, παρεμεινα πιστος στο κλασσικο Boss BD2, το οποιο δε, με λιγες μετατροπες στο κυκλωμα (τις οποιες ισως και να μπορεις να τις κανεις μονος σου δες monte allums bossbd2 mods, αλλη εναλλακτικη o Keeley η ο analogman) δεν υστερει σε τιποτα των ακριβοτερων.

 

fenderiarh ναι το BD2 το είχα στο μυαλό μου να σου πω την αλήθεια. Γενικότερα τα πετάλια της Boss τα συμπαθώ πολύ, αφενός λόγω ποιότητας αφετέρου λόγω τιμής. Δεν έχω κανένα κόλλημα για boutique πετάλια. Εν το μεταξύ, σε πολλά videos στο youtube έχουν το BD2 ως σημείο αναφοράς - σύγκρισης (συνήθως όμως το Keeley). Το πρόβλημα τώρα είναι πως τα χέρια μου δεν πιάνουν για μετατροπες, επομένως θα πρέπει να κοιτάξω σε κάποιο ήδη modified. Πάντως, απ'όσα videos το ακούω δεν μου μοιάζει κι αυτό για ιδιαίτερα transparent. Δίνει ένα push σε μπασο-μεσαία όσο μπορώ να διακρίνω... Εσύ πώς το χρησιμοποιείς? Ως booster (volume ψηλά, gain χαμηλά) πάνω σε άλλο πετάλι / gain ενισχυτή ή ως overdrive?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, απ'όσα videos το ακούω δεν μου μοιάζει κι αυτό για ιδιαίτερα transparent. Δίνει ένα push σε μπασο-μεσαία όσο μπορώ να διακρίνω... Εσύ πώς το χρησιμοποιείς? Ως booster (volume ψηλά, gain χαμηλά) πάνω σε άλλο πετάλι / gain ενισχυτή ή ως overdrive?

 

Aυτο που λες για τα χαμηλομεσαια ισχυει (και σημαινει και οτι τα αυτια σου δουλευουν καλα  :P :P ). Ομως δεν ειναι απαραιτητα κακο καθως μια ελαφρια ενισχυση σε αυτες τις συχνοτητες ειναι που κανει τον ηχο "ζεστο¨" ειδικα σε fender ενισχυτες που ειναι αρκετα scooped.

 

To χρησιμοποιω (στο δικο μου εχω κανει την H20 monte allums mod), και ως booster στα muff μου αλλα και ως ελαφρυ overdrive σε καθαρο καναλι, μονο του.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που λες για τα χαμηλομεσαια ισχυει (και σημαινει και οτι τα αυτια σου δουλευουν καλα  :P :P ). Ομως δεν ειναι απαραιτητα κακο καθως μια ελαφρια ενισχυση σε αυτες τις συχνοτητες ειναι που κανει τον ηχο "ζεστο¨" ειδικα σε fender ενισχυτες που ειναι αρκετα scooped.

 

To χρησιμοποιω (στο δικο μου εχω κανει την H20 monte allums mod), και ως booster στα muff μου αλλα και ως ελαφρυ overdrive σε καθαρο καναλι, μονο του.

 

χααχα απλά έτυχε να βλέπω ab videos και το έχω φρέσκω στ'αυτιά μου! :P

 

Λοιπόν, κοίτα τώρα φάση. Πριν ποστάρω εδώ, έκανα φυσικά την έρευνά μου. Το καλύτερο (μακράν) video που υπάρχει στο youtube είναι από τους απίστευτους τύπους στο "that pedal show". Στο video τους λοιπόν (το οποίο το ξαναείδα τρίτη φορά) παρουσιάζουν 4 πετάλια ουσιαστικά. BD2 (keeley), timmy, klon centaur (ως reference point) κι analogman king of tone.

 

Η αλήθεια είνια πως το BD2 (πριν παίξουν το timmy) μου φάνηκε πολύ τίμιο. Για την ακρίβεια το παίζουν πρώτο και φαίνεται αρκετά καλό. Τώρα η δεύτερη αλήθεια είναι πως τα μεσαία πάνω στο overdrive του ενισχυτή ίσως δεν είναι και πολύ κακή ιδέα (αρκεί να μην είναι τόσο ευδιάκριτα όπως στο klon). Επίσης, εγώ σε solo σκοπεύω να ρίξω πάνω στο overdrive ενισχυτή + πετάλι το extra gain του ενισχυτή. Συνεπώς, τα λίγα περισσότερα μεσαία από το πετάλι θα του κάνουν καλό. Από την άλλη βέβαια, δεν ξέρω πώς θα κάτσει το όλο εγχείρημα ούτως ή άλλως οπότε πάω λίγο στα ψαχτά.

 

Η άλλη λύση είναι βέβαια να συνεχίσω να παίζω με το volume κι αν υπάρχει τόση ανάγκη, ας φάνε οι υπόλοιποι και λίγο volume παραπάνω να με ακούν καλύτερα  ;D ;D

 

Αρκετό 'Food for thought' λοιπόν... Ευχαριστώ και πάλι!

 

Υ.Γ Και μ'εσάς πάντως στα πετάλια του 'that pedal show' καταλήξαμε σχεδόν. Είπα πως θα γινόταν πιο εύκολη η επιλογή αλλά...  ::) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω σε αρπαγμενο ειμαι πολυ ευχαριστημενος με ep booster. Εχει την χροιά αυτή που μένει στον χαρακτήρα και δίνει καλύτερη παρουσία. Στα συν ότι έχει εσωτερικό τριμερ για boost low ή high και db boost.  Αλλα υπάρχουν και φτηνότερες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε αρπαγμενο ειμαι πολυ ευχαριστημενος με ep booster. Εχει την χροιά αυτή που μένει στον χαρακτήρα και δίνει καλύτερη παρουσία. Στα συν ότι έχει εσωτερικό τριμερ για boost low ή high και db boost.  Αλλα υπάρχουν και φτηνότερες επιλογές.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το ep booster το έχω απορρίψει για δύο βασικούς λόγους. Καταρχήν, νομίζω πως δεν έχει αρκετό overdrive. Επιπλέον, όσο το έχω ακούσει στο youtube, με το gain τέρμα σα να κομπρεσάρει. Βέβαια, αν δεν παίξω μαζί του και το δω στην πράξη δεν μπορώ να ξέρω. Αλλά είναι αρκετά τα χρήματα για κάτι το οποίο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην με βολέψει για την δουλειά που το θέλω.

 

Για την ώρα πάντως, παίζω με το volume της κιθάρας (overdrive channel + gain boost ενεργοποιημένο στον ενισχυτή). Έχει την μαγεία του το παίξιμο έτσι. Σε πάει σε άλλα μονοπάτια. Δεν έχω αποφασίσει όμως αν και σε ποιο πετάλι θα καταλήξω τελικώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου