Προς το περιεχόμενο

Transparent overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στα όμορφα παιδιά :)

 

Το πρόβλημα

Παίρνω από ενισχυτή καθαρό και overdrive. Ο ενισχυτής έχει κι έξτρα gain boost το οποίο με ικανοποιεί. Αλλά έχει ένα μεγαλό μειονέκτημα. Δίνει ταυτόχρονα και volume boost. Συνεπώς, όταν θέλω να φύγω από overdrive και να πάω σε περισσότερο drive παίρνω και volume boost ενώ αρκετές φορές δεν το χρειάζομαι.

Πάνω σε αυτό το gain boost, στα solos ρίχνω και το boss sd-1 ως booster αν θέλω ακόμα περισσότερο γκάζι, κυρίως με τη strat (αν το απαιτεί το τραγούδι).

 

Ψάχνω

Ένα όσο το δυνατόν transparent overdrive ώστε να μπει πάνω στο overdrive του ενισχυτή και να μου δώσει το παραπάνω gain. Αν θέλω παραπάνω gain / boost για να βγω μπροστά θα το παίρνω από τον ενισχυτή, ο οποίος έχει extra volume boost (ανεξάρτητο).  Έχω δοκιμάσει το SD-1 το οποίο όμως έχει τη δική του χροιά και δεν μου αρέσει. Θέλω να διατηρήσω όσο το δυνατόν τη χροιά του ενισχυτή.

 

Any ideas? Το οικονομικό σε πρώτη φάση το αφήνω εκτός. Αν όμως κάποιος χρησιμοποιεί το ocd για παράδειγμα με ικανοποιητικό αποτέλεσμα, σίγουρα θα προτιμήσω το αντίστοιχο joyo :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το οικονομικό σε πρώτη φάση το αφήνεις εκτός, τότε σε πρώτη φάση θα προτείνω το  Paul Cochrane Timmy, το οποίο μπορεί να κάνει (άνετα) όσα ζητάς και ακόμα περισσότερα που θα τα δεις. Διατηρεί και τον ήχο του υπόλοιπου rig σου όσο καλά το θέλεις ή όχι, αν δεν θέλεις. Μπορεί να είναι απίστευτα "καθαρό" ή να έχει (έως και αρκετό) gain, εντελώς uncompressed η εντελώς compressed.

 

Τελευταία φορά που το υπολόγισα, με κανα 200-άρι το φέρνεις από Αμέρικα.

 

 

Εναλλακτικά, αν και δεν τα είχα ποτέ, θα κοίταγα και τα AC Booster / RC Booster από Exotic, αλλά δεν είναι φθηνότερες επιλογές, εκτός και αν είσαι τυχερός στα μεταχειρισμένα.

 

Τo OCD που αναφέρεις είναι εξαιρετικό βρωμοπέταλο, αλλά όχι για τη δουλειά που το θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και ένα ακόμα, που δεν το υπολογίζει κανένας αλλά, ναι, όπως και το Timmy, κάνει όσα θες:

 

Hardwire SC-2.

 

Μην αφήσεις το "valve distortion" που γράφει να σε αποπροσανατολίσει. Ναι, κάνει εκπληκτικό καθαρό boost, low-gain OD, όσο transparent το θες, ή medium gain ή higher gain. Βρες το πριν εξαφανιστεί από την αγορά (έχει γίνει discontinued).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ Έκτορα!

 

Έβλεπα χθες (πάλι) το αντίστοιχο video από τους 'that pedal show' σχετικά με τα transparent drives. Το timmy με κέρδισε μετά το analogman king of tone. Το οικονομικό το αφήνω απ'έξω προς το παρόν, αλλά ήλπιζα ότι θα υπάρχει και κάτι φθηνότερο μεταξύ μας.

 

Θα ρίξω και μία ματιά στο Hardwire, αλλά τώρα μου βάζεις φωτιές κι εσύ με το timmy ... Η αλήθεια είναι πως πλέον παίζω πολύ με το volume, αλλά τελικώς χρειάζομαι κι αυτό το 'transparent drive' και φοβάμαι πως αν βάλω booster θα πάρω πάλι και volume boost. Για παράδειγμα το SD-1 δουλεύει πολύ καλά και στο overdrive του ενισχυτή. Για την ακρίβεια δίνει τον ίδιο ήχο με το gain boost του ενισχυτή, αλλά παίρνω πάλι την παραπάνω ένταση που δεν την θέλω. Οπότε βλέπω πως το timmy είναι μόνοδρομος σχετικά.

 

Υπάρχει καμιά εμπειρία με τα πετάλια Emerson?

 

Edit: Θα ψάξω το hardwire. Πολύ φθηνό, υπάρχει κι Ελλάδα. Αξίζει τον κόπο νομίζω. Θα το τσεκάρω το βράδυ. Ευχαριστώ Έκτορα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαξε ακου το soul food...εκπληκτικο κ φτηνο

 

Έριξα ένα πρόχειρο / γρήγορο άκουσμα σε όλα όσα προτείνετε.

Το timmy το ήξερα. Καλό αλλά ακριβό.

Το hardwire κάνει πολλά και φθηνό. Δεν καταλαβαίνω πόσο 'transparent' είναι αλλά φαίνεται τίμιο.

Το soul food με κερδίζει μέχρι στιγμή γιατί το ακούω αρκετά 'transparent' και βγαίνει και σε πολύ καλή τιμή επίσης.

 

Βλέπω βέβαια πως το soul food είναι clone του klon. Τελευταία, αυτό το πετάλι που ακούω συχνά και το είχα ψιλο-προγραμματίσει είναι το tumnus (wampler), κλώνος επίσης του Klon. Έκανα την σκέψη να το πάρω για τη δουλειά που το θέλω, αλλά σε όσα video το ακούω δίνει αρκετά μεσαία και φοβάμαι μήπως μου αλλάξει πολύ τον ήχο. Γράφω τα παραπάνω γιατί αναρωτιέμαι μήπως τελικά ένα klon clone είναι καλή λύση. Πάντως το electro-harmonix έχει τα μισά λεφτά του wampler. Αν αναλογιστώ πως παίζω αποκλειστικά με ενισχυτή (με volume control και rolling off tone controls), σε συνδυασμό με το γεγονός πως δεν θέλω να μπλέξω με πολλά πετάλια, ίσως το soul food είναι καλή επιλογή...

 

Θα κάνω την σχετική μου έρευνα βέβαια. Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες για klon clones, ας γράψει λίγα λόγια :)

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι παιδιά!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το Klon και οι κλώνοι του, δεν είναι ακριβώς... transparent, με την έννοια ότι αυξάνει τα μεσαία. Για την ακρίβεια, αν δεν κάνω λάθος, όσο περισσότερο gain του δίνεις, τόσο περισσότερο τα αυξάνει. Χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό, έτσι, απλά το αναφέρω σε συνάρτηση με αυτό που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το Klon και οι κλώνοι του, δεν είναι ακριβώς... transparent, με την έννοια ότι αυξάνει τα μεσαία. Για την ακρίβεια, αν δεν κάνω λάθος, όσο περισσότερο gain του δίνεις, τόσο περισσότερο τα αυξάνει. Χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό, έτσι, απλά το αναφέρω σε συνάρτηση με αυτό που ψάχνεις.

 

Ναι έχεις δίκιο Έκτορα. Απλά είδα πως το soul food είναι klon clone και είπα να το αναφέρω. Από την άλλη όμως, δεν μου ακούγεται ιδιαίτερα σαν klon, τουλάχιστον από την youtubική εμπειρία. Θα καταλήξω στο timmy μάλλον, αν δεν προταθεί κάποιο καλύτερο. Αν προλάβω ένα φίλο που έρχεται από Αμερική, ακόμα καλύτερα γιατί κι αυτό οικονομικά θα έρθει.

 

Το Hardwire είναι ωραίο και φθηνό αλλά όσο περίεργο και ν' ακούγεται δεν θέλω να έχει τόσες επιλογές πάνω. Άσε που είμαι σίγουρος, αν το πάρω, πάλι το timmy θα γλυκοκοιτάω. Βλέπουμε... Με πιο εκτεταμένο ψάξιμο πάντως, το timmy νικάει στα σημεία ως ώρας...

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αν μπορείς να κανονίσεις να στο φέρουν από Αμέρικα, με 130 USD (110 €) που κοστίζει, δεν το αγοράζεις, το κλέβεις κανονικά! Δεν το συζητώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφ'οσον θες ενα transparent od θα πρεπει να αποφυγεις ολα τα tubescreamerοειδη που εχουν αυτο το χαρακτηριστικο "ψηλωμα" των μεσαιων γεγονος που δεν τα καθιστα και ιδιαιτερα transparent.

 

Λυσεις για transparent od υπαρχουν πολλες, απο λιγα ευρω μεχρι πολυ ακριβα boutique πεταλια. Εγω αφου δοκιμασα αρκετα και σε καθε ευρος τιμης, παρεμεινα πιστος στο κλασσικο Boss BD2, το οποιο δε, με λιγες μετατροπες στο κυκλωμα (τις οποιες ισως και να μπορεις να τις κανεις μονος σου δες monte allums bossbd2 mods, αλλη εναλλακτικη o Keeley η ο analogman) δεν υστερει σε τιποτα των ακριβοτερων.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου