Προς το περιεχόμενο

Ποια ηλεκτρακουστική μέχρι 1000 Ευρώ???


Smyro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατάφερα τελικά να πουλήσω την Ibanez μου με το Lo Pro Edge της, μιας και άλλαξα μυαλά μετά από τόσα χρόνια tapping ( :twisted: 8O ) και θέλω να αγοράσω μια καλή ηλεκτρακουστική μέχρι 1000€.

 

Με νοιάζει και unplugged να έχει καλό και γεμάτο ήχο. Δεν ξέρω τίποτα απο ηλεκτρακουστικές, οπότε παρακαλώ κάποιες συμβουλές και προτάσεις.

 

Εκ των προτέρων ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί χρειάζεσαι ηλ/ακουστική ? Δουλεύεις κάπου και πρέπει να την χρησιμοποιήσεις ή ...απλά θες και ηλεκτρικά πάνω της ?

 

Αν ισχύει το δεύτερο, προτείνω να αφήσεις τα ηλεκτρικά για αργότερα, και να επικεντρωθείς στο να πάρεις μια καλή Αμερικάνικη ακουστική κιθάρα,γιατί πρώτα πληρώνεις τον ακουστικό ήχο :wink:

 

Προτάσεις...

Taylor 110, Larrivee OM-03, Martin DXM, DX1, 000X, 00X, 0015, 00015, Tacoma DM9.

 

Καλή τύχη !!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα θα προτεινα την Larrivee.σε αυτην την κατηγορια τιμης αγοραζεις solid κιθαρα,τοσο στο καπακι,οσο και στα πλαινα.ταστιερα εβενο.και ολα αυτα χωρις να ειναι ποιοτικα υποβαθμισμενη κατασκευη.κατι που σε αλλες εταιριες τα πληρωνεις πολυ περισσοτερο.

βεβαια εσυ θα πρεπει να ακουσεις και να αποφασισεις το τι σου αρεσει ,και το τι σου ταιριαζει.καλο ψαξιμο!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την άποψη ότι θα πρέπει να δώσεις βάση στον ακουστικό ήχο και να αφήσεις τα ηλεκτρικά για αργότερα (αν δε τη χρειάζεσαι άμεσα για κάποιο live). Aν δεν πάρεις solid (=μασίφ) πλάτη τότε δώσε λίγο βάση να βρεις το είδος ξύλου στο καπάκι που είναι πιο κοντά στα γούστα σου. Εμένα πχ μου αρέσει το sitka spruce για τις κρυστάλινες καταλήξεις του. Μέχρι 1000 ευρώ μπορείς να πάρεις και full solid κιθάρα απ' τον ntouka στα Γιάννενα και μάλιστα χειροποίητη. Αξίζει, αλλά απ' την άλλη θα αγοράζεις γουρούνι στο σακί... Οι κιθάρες που προαναφέρθηκαν εδώ είναι όλες πολύ αξιόπιστα μοντέλα και δοκιμασμένες. Και έχε υπ' όψιν ότι την κιθάρα (κυρίως την ακουστική - κλασσική) δεν την κάνουν μόνο τα specs, αλλά παίζει και τερράστιο ρόλο η ποιότητα και ο τρόπος κατασκευής. Γι 'αυτό καλύτερα άκου πριν αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι με αυτά τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις κάτι πολύ καλό. Μη βιαστείς. Παίξε σε πολλές κι αν ψάξεις ηλεκτρακουστική πρόσεξε τον ενισχυτή που θα σε βάλουν να παίξεις.

 

Πάντως να έχεις κατα νου συνεχώς ότι αυτό που μετράει πολύ είναι η αίσθηση που σου αφήνει στο χέρι, τα κύματα και οι δονήσεις που σου μεταδίδει, κάτι που δεν παίζει τόσο στις ηλεκτρικές.

 

Ότι σου πάει καλύτερα κι ας είναι φαινομενικά υποδεέστερη από κάποια που δεν σου πάει τόσο στο χέρι και στο αυτί αλλά είναι πχ καλύτερη μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηλεκτρικά τα χρειάζομαι γιατί θέλω να την ηχογραφώ στο pc κατευθείαν και να μην μπλέξω με μικρόφωνα και διαμορφώσεις χώρου για ηχογράφηση. Βέβαια δεν επείγει αυτό οπότε θα μπορούσα οπως είπατε να αφήσω τα ηλεκτρικά για αργότερα, αλλά πόσο θα μου κοστίσουν τα ηλεκτρικά μετά? Γενικώς θα ήθελα στο σύνολο να μην ξεπεράσω τα 1000 . .

 

Λεω να κοιτάξω σε Bon, Naka και Στόλλα, να δω και πουθενά αλλού?

 

Μάρκες όπως Υamaha, Ibanez κτλ δεν είναι τόσο καλές σε ηλεκτρακουστικές όπως Larrivee? Να μην χάνω χρόνο? Απ'ότι βλέπω στο site της Larrivee, η πιο φθηνή ξεκινάει στα 1200$ χωρίς ηλεκτρικά 8O :? .

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηλεκτρικά τα χρειάζομαι γιατί θέλω να την ηχογραφώ στο pc κατευθείαν και να μην μπλέξω με μικρόφωνα και διαμορφώσεις χώρου για ηχογράφηση.

 

Μη το κανεις αυτο,εγγυημενα ο ηχος σου θα ειναι για τα πανηγυρια....

Μικροφωνο>προενισχυση>καρτα>pc για παντα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηλεκτρικά τα χρειάζομαι γιατί θέλω να την ηχογραφώ στο pc κατευθείαν και να μην μπλέξω με μικρόφωνα και διαμορφώσεις χώρου για ηχογράφηση.

 

Μη το κανεις αυτο' date='εγγυημενα ο ηχος σου θα ειναι για τα πανηγυρια....

Μικροφωνο>προενισχυση>καρτα>pc για παντα.....[/quote']

 

Δεν το ήξερα. . πίστευα ότι θα κατάφερνα αξιοπρεπή αποτελέσματα με DI.

 

Συνεπως με 1000 κιθάρα, προενίσχυση και μικρόφωνο, μου φαίνεται κάπως. Παίρνω αξιόλογη ηλεκτρακουστική στα 400 - 600€ ? ? :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου